Wall Street, kao i azijske burze, raste, ali raste i cijena nafte

Autor:

epa10548448 Alibaba Group shares price is displayed on a screen outside Exchange Square, the building housing the stock market, in Hong Kong, China, 29 March 2023. The Hang Seng Index jumped 2.1 per cent to 20,192.40 as Alibaba Group Holding rallied in Chinese technology companies after the company unveiled a business reorganisation to boost profits and add value to shareholders.  EPA/JEROME FAVRE

EPA/JEROME FAVRE

Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks porasli, zahvaljujući rastu cijena dionica u energetskom sektoru, dok je Nasdaq bio pod pritiskom zbog pada tehnološkog sektora.

Dow Jones ojačao je 0,98 posto, na 33.601 bod, dok je S&P 500 porastao 0,37 posto, na 4.124 boda. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,27 posto, na 12.189 bodova.

Najviše su jučer, u prosjeku 4,9 posto, skočile cijene dionica u energetskom sektoru, što je posljedica snažnog rasta cijena nafte, nakon što su Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini partneri neočekivano najavili koordinirano rezanje proizvodnje nafte od svibnja do kraja ove godine.

To bi, procjenjuje se, moglo potaknuti cijene sirove nafte i do 100 dolara po barelu. I dok je to pozitivno za energetske kompanije, nije i za ostale sektore.

Ulagači se, naime, plaše da bi rast cijena barela mogao ponovno potaknuti rast inflacije, što bi negativno utjecalo na gospodarstvo i navelo središnje banke na daljnje povećanje kamatnih stopa.

Nedavni makroekonomski podaci pokazali su da se rast američkog gospodarstva postupno usporava, da inflacijski pritisci popuštaju i da se tržište rada postupno ‘hladi’.

To je podržavalo nade da bi američka središnja banka uskoro mogla završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike, no ako inflacija ponovno poraste, Fed će možda morati dodatno povećati kamatne stope.

„Odluka o smanjenju proizvodnje nafte mogla bi potaknuti inflaciju… a zbog toga na tržištu možemo vidjeti da je splasnula sklonost prema rizičnijim investicijama”, objašnjava Terry Sandven, strateg u tvrtki U.S. Bank Wealth Management.

Zbog pritiska na dionice u tehnološkom sektoru, Nasdaq indeks jučer je pao.

Među najvećim gubitnicama našla se, pak, dionica Tesle, s padom cijene za više od 6 posto. Ulagače je, naime, razočarao podatak da je broj isporuka vozila te kompanije u prvom tromjesečju porastao za samo 4 posto u odnosu na prethodni kvartal, unatoč smanjenju cijena vozila kako bi se potaknula potražnja.

A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,54 posto, na 7.673 boda, a pariški CAC 0,32 posto, na 7.345 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,31 posto, na 15.580 bodova.

Azijske burze prate rast Wall streeta, uz oprezno trgovanje

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, no trguje se oprezno jer bi rast cijena nafte mogao ojačati inflacijske pritiske, što bi navelo središnje banke na daljnje povećanje kamatnih stopa.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,2 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,5 posto. U Hong Kongu su, pak, pale oko 0,8 posto.

Cijene nafte dodatno porasle, dolar oslabio

A cijene su nafte porasle drugi dan zaredom, nakon što su jučer skočile više od 6 posto. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,47 posto, na 85,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,52 posto, na 80,85 dolara.

Na valutnim je tržištima, pak, dolar oslabio. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,05 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 133,40 na 132,35 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0905 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0790 dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.