Wales osvojio tri boda protiv Turske i došao nadomak plasmanu u osminu finala

epa09277620 Players of Wales celebrate after scoring the 0-2 goal during the UEFA EURO 2020 group A preliminary round soccer match between Turkey and Wales in Baku, Azerbaijan, 16 June 2021.  EPA/Tolga Bozoglu / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Tolga Bozoglu / POOL

U prvoj utakmici 2. kola skupine A Europskog prvenstva Wales je u azerbajdžanskom Bakuu pred više od 20 tisuća navijača slavio protiv Turske rezultatom 0:2 (0:1). Prvi gol na utakmici vidjeli smo u finišu prvog poluvremena kada je Ramsey uspio iskoristi treću veliku priliku koju mu je dotad pripremio Gareth Bale, a konačan rezultat je debelo u sudačkoj nadoknadi postavio Connor Roberts nakon još jedne asistencije Balea.

Wales tako nakon dvije utakmice ima četiri boda na kontu te se sasvim približio prolasku u osminu finala dok će Turska u posljednjih 90 minuta loviti treće mjesto u skupini i nadati se da će joj to biti dovoljno da bude među 16 najboljih reprezentacija Europe.

U 4. minuti susreta James je iz slobodnog udarca s desne strane ponašao Daviesa koji je pucao glavom s 15 metara, ali nije pogodio okvir gola.

Bale dvije minute kasnije pravovremeno asistira za Ramseyja koji se odličnim driblingom oslobodio Soyuncua, međutim njegov udarac izvrsno nogom brani Cakir i spašava svoja vrata. Bila je to velika prilika za Wales da dođe do ranog vodstva.

Turska je uzvratila u 9. minuti kada nakon brzo izvedenog prekida Cengiz Under s desne strane povratnom loptom pronalazi Buraka Yilmaza, a njegov snažan udarac s ruba kaznenog prostora od bloka Mephama odlazi tik pokraj vratnice.

U 13. minuti ponovno prijeti Wales. James ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronalazi Moorea koji se pored Merasa izborio za udarac glavom, no nije pogodio okvir gola. U istoj minuti na drugoj strani Under je probao iz daljine poluvolejem nakon okreta, ali lopta završava ravno u naručju Warda.

Kieffer Moore, Photo: EPA/Naomi Baker / POOL

Novi napad Walesa uslijedio je u 17. minuti kada je lopta plesala u petercu Turske, no Bale i Moore nisu uspjeli poslati loptu u mrežu. Nogometaši Walesa su tom prilikom tražili i igranje rukom turskog braniča, ali sudac Soares Dias samo je odmahnuo rukom.

James u 22. minuti nakon prodora po lijevoj strani pokušao asistirati za Moorea, ali u posljednji trenutak dobrom reakcijom Ayhan otklanja opasnost.

Samo dvije minute kasnije ponovno je u odličnoj prilici Ramsey nakon što ga savršenim dodavanjem uposlio Bale, ali u situaciji 1 na 1 s Cakirom loše puca i šalje loptu pored gola.

Calhanoglu je u 29. minuti iz kornera pronašao Ayhana, a njegov udarac glavom ispred gol linije čisti Morrell. Netom kasnije iz kornera s druge strane je ponovno ubacila desetka Turske, a nakon udarca igrači Walesa ponovno čiste loptu pred samom gol linijom.

Ramsey je nakon dvije propuštene prilike iz treće koja se dogodila u 43. minuti došao do gola. Ponovno ga je savršeno tempiranim dodavanjem uposlio Bale, a on je pravovremeno utrčao iz drugog plana te je u situaciji 1 na 1 s Cakirom ovaj put loptu poslao u mrežu.

Početak drugog poluvremena pripao je Turskoj. Prvo Burak Yilmaz nije uspio uputiti udarac iz dobre pozicije s ruba kaznenog prostora, a potom je u nastavku akcije Calhanoglu s lijeve strane na drugoj stativi tražio Undera, no on glavom nije dobro zahvatio loptu.

Calhanoglu se u 50. minuti odlučio za prizemni udarac s dvadesetak metara, a Ward je s lakoćom upisao obranu. Dvije minute kasnije i Bale je uputio udarac s 18 metara, no lopta je prošla visoko iznad grede.

Izjednačenje Turskoj je u 54. minuti mogao donijeti Burak Yilmaz. Nakon ubačaja iz kuta glavom mu je loptu spustio Ayhan, a on je iz odlične pozicije s vrha peterca neometan loše pucao i poslao loptu poviš prečke.

Wales uzvraća u 58. minuti kada Roberts povratnim dodavanjem s desne strane u srcu šesnaesterca pronalazi Ramseyja, a njegov udarac u prvi kut s osam metara dobrom reakcijom brani Cakir.

Portugalski sudac Soares Dias je u 60. minuti pokazao na bijelu točku nakon što je Celik na samom rubu kaznenog prostora prekršajem zaustavio Balea. Isti igrač je preuzeo odgovornost s 11 metara, ali je katastrofalno pucao te je poslao loptu visoko iznad gola.

U 63. minuti Yazici iz kornera pronalazi Ayhana koji se pored dva igrača Walesa uspio izboriti za udarac glavom sa šest metara, no pucao je ravno u Warda.

Burak Yilmaz je u 70. minuti pokušao zaprijetiti udarcem glavom, no za Warda to nije predstavilo nikakav težak zadatak.

Ramsey u 79. minuti ubačajem asistira za Balea na drugoj stativi, a njegov udarac glavom brani Cakir. Samo minutu kasnije na drugoj strani u dobroj poziciji se našao Muldur, ali je loše primio loptu zbog čega je Ramsey stigao reagirati i izbaciti loptu van šesnaesterca.

Turska je u 87. minuti imala deveti korner u kojem je Yazici ubacio za Demirala čiji udarac glavom s pet metara odlično brani Ward. Uslijedio je još jedan korner za Turske iz koje se razvila opasna kontra Walesa u kojoj je James pokušao asistirati za Wilsona, no njegovo dodavanje bilo je malo previsoko.

Yazici je u 90. minuti tražio Yilmaza koji u šesnaestercu Walesa pravi prekršaj nakon kojeg je došlo do velikog naguravanja između igrača. Epilog je na koncu bio tri žuta kartona za Mephama, Daviesa i Yilmaza.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Bale je pripremio odličnu šansu za Wilsona, no u ključnom trenutku uklizao je Celik koji je blokirao njegov udarac. Nakon kombinacije iz kuta uslijedila je nova šansa za Wales u kojoj je Bale pucao sa sedam metara iskosa, ali Cakir brani njegov pokušaj.

Gareth Bale, EPA/Darko Vojinovic / POOL

Wales je gol ipak postigao nakon sljedećeg kornera. Opet smo vidjeli kombinaciju nakon koje je Bale povratnom loptom asistirao za Robertsa koji šalje loptu iza leđa Cakira.

Drugo kolo u skupini A nastavlja se večeras od 21 sat kada Italija na Olimpijskom stadionu u Rimu dočekuje Švicarsku.

U posljednjem kolu grupne faze natjecanja snage će pak odmjeriti Italija i Wales te Švicarska i Turska.