Wales osvojio tri boda protiv Turske i došao nadomak plasmanu u osminu finala

U prvoj utakmici 2. kola skupine A Europskog prvenstva Wales je u azerbajdžanskom Bakuu pred više od 20 tisuća navijača slavio protiv Turske rezultatom 0:2 (0:1). Prvi gol na utakmici vidjeli smo u finišu prvog poluvremena kada je Ramsey uspio iskoristi treću veliku priliku koju mu je dotad pripremio Gareth Bale, a konačan rezultat je debelo u sudačkoj nadoknadi postavio Connor Roberts nakon još jedne asistencije Balea.

Wales tako nakon dvije utakmice ima četiri boda na kontu te se sasvim približio prolasku u osminu finala dok će Turska u posljednjih 90 minuta loviti treće mjesto u skupini i nadati se da će joj to biti dovoljno da bude među 16 najboljih reprezentacija Europe.

U 4. minuti susreta James je iz slobodnog udarca s desne strane ponašao Daviesa koji je pucao glavom s 15 metara, ali nije pogodio okvir gola.

Bale dvije minute kasnije pravovremeno asistira za Ramseyja koji se odličnim driblingom oslobodio Soyuncua, međutim njegov udarac izvrsno nogom brani Cakir i spašava svoja vrata. Bila je to velika prilika za Wales da dođe do ranog vodstva.

Turska je uzvratila u 9. minuti kada nakon brzo izvedenog prekida Cengiz Under s desne strane povratnom loptom pronalazi Buraka Yilmaza, a njegov snažan udarac s ruba kaznenog prostora od bloka Mephama odlazi tik pokraj vratnice.

U 13. minuti ponovno prijeti Wales. James ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronalazi Moorea koji se pored Merasa izborio za udarac glavom, no nije pogodio okvir gola. U istoj minuti na drugoj strani Under je probao iz daljine poluvolejem nakon okreta, ali lopta završava ravno u naručju Warda.

Kieffer Moore, Photo: EPA/Naomi Baker / POOL

Novi napad Walesa uslijedio je u 17. minuti kada je lopta plesala u petercu Turske, no Bale i Moore nisu uspjeli poslati loptu u mrežu. Nogometaši Walesa su tom prilikom tražili i igranje rukom turskog braniča, ali sudac Soares Dias samo je odmahnuo rukom.

James u 22. minuti nakon prodora po lijevoj strani pokušao asistirati za Moorea, ali u posljednji trenutak dobrom reakcijom Ayhan otklanja opasnost.

Samo dvije minute kasnije ponovno je u odličnoj prilici Ramsey nakon što ga savršenim dodavanjem uposlio Bale, ali u situaciji 1 na 1 s Cakirom loše puca i šalje loptu pored gola.

Calhanoglu je u 29. minuti iz kornera pronašao Ayhana, a njegov udarac glavom ispred gol linije čisti Morrell. Netom kasnije iz kornera s druge strane je ponovno ubacila desetka Turske, a nakon udarca igrači Walesa ponovno čiste loptu pred samom gol linijom.

Ramsey je nakon dvije propuštene prilike iz treće koja se dogodila u 43. minuti došao do gola. Ponovno ga je savršeno tempiranim dodavanjem uposlio Bale, a on je pravovremeno utrčao iz drugog plana te je u situaciji 1 na 1 s Cakirom ovaj put loptu poslao u mrežu.

Početak drugog poluvremena pripao je Turskoj. Prvo Burak Yilmaz nije uspio uputiti udarac iz dobre pozicije s ruba kaznenog prostora, a potom je u nastavku akcije Calhanoglu s lijeve strane na drugoj stativi tražio Undera, no on glavom nije dobro zahvatio loptu.

Calhanoglu se u 50. minuti odlučio za prizemni udarac s dvadesetak metara, a Ward je s lakoćom upisao obranu. Dvije minute kasnije i Bale je uputio udarac s 18 metara, no lopta je prošla visoko iznad grede.

Izjednačenje Turskoj je u 54. minuti mogao donijeti Burak Yilmaz. Nakon ubačaja iz kuta glavom mu je loptu spustio Ayhan, a on je iz odlične pozicije s vrha peterca neometan loše pucao i poslao loptu poviš prečke.

Wales uzvraća u 58. minuti kada Roberts povratnim dodavanjem s desne strane u srcu šesnaesterca pronalazi Ramseyja, a njegov udarac u prvi kut s osam metara dobrom reakcijom brani Cakir.

Portugalski sudac Soares Dias je u 60. minuti pokazao na bijelu točku nakon što je Celik na samom rubu kaznenog prostora prekršajem zaustavio Balea. Isti igrač je preuzeo odgovornost s 11 metara, ali je katastrofalno pucao te je poslao loptu visoko iznad gola.

U 63. minuti Yazici iz kornera pronalazi Ayhana koji se pored dva igrača Walesa uspio izboriti za udarac glavom sa šest metara, no pucao je ravno u Warda.

Burak Yilmaz je u 70. minuti pokušao zaprijetiti udarcem glavom, no za Warda to nije predstavilo nikakav težak zadatak.

Ramsey u 79. minuti ubačajem asistira za Balea na drugoj stativi, a njegov udarac glavom brani Cakir. Samo minutu kasnije na drugoj strani u dobroj poziciji se našao Muldur, ali je loše primio loptu zbog čega je Ramsey stigao reagirati i izbaciti loptu van šesnaesterca.

Turska je u 87. minuti imala deveti korner u kojem je Yazici ubacio za Demirala čiji udarac glavom s pet metara odlično brani Ward. Uslijedio je još jedan korner za Turske iz koje se razvila opasna kontra Walesa u kojoj je James pokušao asistirati za Wilsona, no njegovo dodavanje bilo je malo previsoko.

Yazici je u 90. minuti tražio Yilmaza koji u šesnaestercu Walesa pravi prekršaj nakon kojeg je došlo do velikog naguravanja između igrača. Epilog je na koncu bio tri žuta kartona za Mephama, Daviesa i Yilmaza.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Bale je pripremio odličnu šansu za Wilsona, no u ključnom trenutku uklizao je Celik koji je blokirao njegov udarac. Nakon kombinacije iz kuta uslijedila je nova šansa za Wales u kojoj je Bale pucao sa sedam metara iskosa, ali Cakir brani njegov pokušaj.

Gareth Bale, EPA/Darko Vojinovic / POOL

Wales je gol ipak postigao nakon sljedećeg kornera. Opet smo vidjeli kombinaciju nakon koje je Bale povratnom loptom asistirao za Robertsa koji šalje loptu iza leđa Cakira.

Drugo kolo u skupini A nastavlja se večeras od 21 sat kada Italija na Olimpijskom stadionu u Rimu dočekuje Švicarsku.

U posljednjem kolu grupne faze natjecanja snage će pak odmjeriti Italija i Wales te Švicarska i Turska.