Vugrek: Koronavirus u Hrvatsku ušao preko Austrije i Italije

Autor:

26.01.2015., Zagreb -  Institut Rudjer Boskovic  obiluje znanstvenicima s razlicitim hobijima u privatnom zivotu. Oliver Vugrek. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Znanost se ipak ne može složiti kako je i od kuda došao koronavirus. Dok znanstvenici i političari SAD-a  i dalje smatraju da je Covid-19 potekao iz laboratorija, mnogi se ne slažu sa tom teorijom. Jedan od onih koji se ne slaže sa time je i hrvatski znanstvenik Oliver Vugrek voditelj laboratorija za naprednu genomiku s Instituta Ruđer Bošković.

“Mi temeljimo naše podatke na znanstvenim rezultatima i ima čvrstih dokaza da koronavirus nije potekao iz nikakvih laboratorija, nego je jednostavno došao iz prirode. Postoje za to znanstveni dokazi, genski podaci iz prirode. Šišmiš i pangolin neke su od životinja koje su nositelji virusa, no ovdje nije slučaj taj virus direktno iz tih životinja prešao na čovjeka, nego se sumnja u jednog medijatora koji još nije otkriveni”, rekao je Vugrek u RTL Direktu.

Nije nužno pojesti neku od egzotičnih životinja za prijenos zaraze

“Nije nužno da se pojede životinja, virus najvjerojatnije napada kroz nosnu sluznicu. To je isto znanstveno dokazano, da u tim stanicama se zadrži najveća količina virusnih čestica”, rekao je Vugrek.

Većina virusa u Hrvatsku stigla iz Italije i Austrije a ne Kine

“Možemo reći da nije direktno došao iz Kine, što je iz epidemioloških razloga bitno. Od 21 uzorka koje smo analizirali, većina je stigla iz sjeverne Italije i Austrije, naglasio je Vugrek.

Nije poznato koliko je virus mutirao od Kine do Europe

“Nemamo sve te podatke, trenutno je oko 12.000 genoma virusa u svijetu anlizirano iz raznih zemalja, a zaraženih je tri i pol milijuna. Da tako kažem, najzanimljivije bi bilo analizirati viruse iz mrtvih slučaja i vidjeti koje su poveznice koje odgovaraju tijeku bolesti, moramo imati puno veću sliku. Na nekom smo putu, ali premalo podataka još uvijek imamo”, kaže Vugrek.

Topli dani će samo usporiti širenje virusa

“Sasvim sigurno ga neće potpuno uništiti, ali će se zaraza usporiti, jednostavno zbog načina transfera virusa i aerosola koji puno brže ispari”, objasnio je Vugrek i nadovezao se na Trumpove najave da će cjepivo biti gotovo do kraja godine za što je rekao da je jako dobro i ohrabrujuće.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.