VRTOGLAVE CIFRE Unatoč slabijoj sezoni, Real Madrid najvrjedniji je klub na svijetu

Autor:

August 14, 2024, Warsaw, Poland: Kylian Mbappe celebrates with other players of Real madrid  after winning UEFA Super Cup with Atalanta BC at National Stadium in Warsaw, Poland on August 14, 2024.,Image: 898778581, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Beata Zawrzel / Zuma Press / Profimedia

Beata Zawrzel / Zuma Press / Profimedia

Real Madrid kao klub, procjenjuje se, vrijedi 6,6 milijardi dolara, dok sama momčad vrijedi 1,36 milijardi dolara. Ipak, ne možete investirati u Real jer je klub u vlasništvu više od 90 tisuća ‘sociosa’ koji ne prihvaćaju privatne investitore

Treću godinu zaredom Real Madrid je najvrjedniji nogometni klub na svijetu, u računovodstvu madridskog kluba na kraju natjecateljske i financijske godine 22/23 ostvarili su prihod od 873 milijuna dolara, a Forbes trenutačno procjenjuje klub u kojem je Luka Modrić kapetan momčadi na vrtoglavih 6,6 milijardi dolara! Nije to iznenađenje, Madriđani su osvojili pet od zadnjih devet Liga prvaka, tri od zadnjih pet izdanja španjolske Primere odnosno LaLige, kako se natjecanje službeno zove. Sjajni rezultati Reala mamac su za najbogatije sponzore pa klub stoji na još jednom prvom mjestu, i to poretka zarade od reklama na dresovima. Čak 205 milijuna dolara Real uprihodi godišnje od natpisa na dresovima. Uz sve to, Real je ove godine dovršio rekonstrukciju svog stadiona Santiago Bernabeu koji može primiti 78.297 gledatelja i koji donosi najmodernije tehnološke inovacije – sve, naravno, u službi što većeg komfora za igrače, medije i gledatelje, ali naravno i u cilju što veće potrošnje.

Prema podacima Transfermarkta, koji se obično uzima kao relevantan izvor kad se govori o vrijednostima klubova i igrača, Real Madrid ima i najskuplju momčad na svijetu. Jude Bellingham, Kyllian Mbappé i ostatak društva procijenjeni su na ukupno 1,36 milijardi eura, točno 100 milijuna više od Manchester Cityja, Arsenala koji je treći s momčadi od 1,17 milijardi te Chelsea koji s 963 milijuna eura stoji kao prvi iznad zone „milijardera“.

Ako je Real Madrid primjer kluba koji generira ogroman novac kao logičan slijed sjajnih rezultata s terena, Manchester United, drugi najvrjedniji nogometni klub na svijetu, sasvim je drukčija priča. United je već neko vrijeme u razdoblju koje se ne može nazvati nikako drukčije nego rezultatska kriza. Klub s Old Trafforda s ukupno 20 osvojenih titula prvaka, ispred Liverpoola s 19, i 13 titula otkako je Premier lige, ispred Cityja s osam, najuspješniji je engleski klub ikad. Međutim, United je zadnju titulu osvojio 2013., od tada je osvojio UEFA Europa ligu u sezoni 2016/17 te FA kupove u sezonama 15/16 i 23/24. Za klub takve veličine, tradicije i financijske moći – definitivno premalo. Ne samo to, United zadnjih godina praktički uopće nije konkurentan Cityju i Liverpoolu.

Florentino Perez, predsjednik Real Madrida, slavio je ovog lipnja kada je potpisao ugovor s Kylianom Mbappéom i dao mu godišnju plaću od 36 milijuna eura. FOTO: AP Photo/Andrea Comas/GuliverImage

Bez obzira na to, Manchester United je po procjeni Forbesa tek „mrvicu“ manje vrijedan od Real Madrida, s 6,55 milijardi dolara samo je 50 milijuna dolara manje „težak“ od madridskog velikana. U natjecateljskoj sezoni koja je okončana u lipnju 2023. United je uprihodio 785 milijuna dolara, devet posto više nego godinu ranije, sjajno za klub koji je tu sezonu končao na trećem mjestu Premier lige i izgubio u finalu FA kupa.

Kad se uspoređuju Real Madrid i Manchester United, onda svakako treba reći da je ovaj engleski klub, zapravo svaki engleski klub, u startnoj prednosti u odnosu na španjolske klubove zbog gotovo duplo većeg prihoda od TV-prava. Naime, Premier liga je u sezoni 22/23 imala 1,7 milijardi eura prihoda od prodaje TV prava, dok je španjolska LaLiga imala „samo“ 0,9 milijardi – što je svakako značajna razlika.

Lošiji rezultati, naravno, ne utječu na ispunjenost Old Trafforda, stadion kapaciteta 74.310 mjesta praktički je rasprodan cijelu sezonu unaprijed. Oko 50.000 pretplatničkih sezonskih ulaznica „plane“ čim krene prodaja dok ostale ulaznice redovno kupuju članovi kluba. Kad govorimo o prihodima od reklama s dresova, United je tu na 152 milijuna eura godišnje.

Treći najbogatiji klub na svijetu prema Forbesu je Barcelona, klub čija tako visoka pozicija može na prvu začuditi, no njihovi recentni problemi nisu bili uvjetovani minusom na računu nego kršenjem ionako dosta fluidnih pravila financijskog fair-playa. U Barceloni su se prethodnih godina u želji sustizanja i prestizanja madridskog Reala bili malo previše „zaigrali“ trošeći na igrače puno više nego što su zaradili, pa ih je sustigla kazna u vidu zabrane transfera i smanjenja novca koji smiju potrošiti na plaće igrača.

Marko Picek/PIXSELL

Pored toga, Barcelona je „tvornica novca“, trenutno tek malo manja nego dva prvoplasirana kluba na ovoj listi. Forbes Barcu procjenjuje na 5,6 milijardi dolara, milijardu manje od najvećeg suparnika Reala. U prošloj sezoni Blaugrana je imala prihod od 840 milijuna dolara, dakle, više od Manchester Uniteda i tek nešto manje od Reala. Veliko olakšanje za katalonski klub stiglo je u vidu smanjenja troška plaća igrača, ranije spomenuto pretjerano trošenje uvjetovalo je pad vrijednosti godišnjih ugovora igrača na „samo“ 500 milijuna, za 170 milijuna eura manje nego sezonu ranije. S druge strane, i Barcelona se odlučila na renovaciju svog stadiona Camp Nou, na koji bi se trebala vratiti u veljači 2025., zbog čega klub godišnje, prvenstveno od match-day prihoda, zarađuje 100 milijuna eura manje.

U novi, renovirani Camp Nou uložene su 1,3 milijarde eura, stadion će imati najveći pomični krov u Europi i maksimalni kapacitet od 105 tisuća mjesta, a službeno će ime stadiona biti Spotify, ponajveća svjetska platforma za prijenos audio i video materijala. Spotify će Barceloni za ime stadiona godišnje plaćati 20 milijuna eura te još 57,5 milijuna eura za reklamu na dresovima. Povratkom na Camp Nou Barcelona će dodatno povisiti svoje ionako vrtoglavo visoke prihode, a svemu u prilog idu i recentni rezultati njihove momčadi u LaLigi i Ligi prvaka.

Barcelona s igračkim kadrom na Transfermarktu vrijednim 964 milijuna eura, stoji na petom mjestu, iza Chelseaja, uz dodatak kako Blaugrana ima nekoliko talenata svjetske razine od kojih se već u bližoj budućnosti očekuju velike stvari: Lamine Yamal (17), Gavi (20), Fermin Lopez (21), Alejandro Balde (21), Pau Cubarsi (17)…

Manchester United na drugom je mjestu najvrjednijih kubova na svijetu, procjenjuje se na 6,55 milijardi dolara. U veljači ove godine Jim Ratcliffe kupio je 27,7 posto dionica i time postao manjinski suvlasnik kluba. FOTO: AP Photo/Alastair Grant/GuliverImages

Četvrti najbogatiji nogometni klub na svijetu je Liverpool, koji od 1990. do 2020. nije bio prvak Engleske, ali je u međuvremenu 2005. i 2019. osvojio Ligu prvaka. Liverpool od sezone 16/17 samo jednom nije bio među prva četiri Premier lige i jedini je konstantni suparnik Manchester Cityju u Engleskoj. Forbes procjenjuje Liverpool na 5,37 milijardi dolara uz prošlogodišnji prihod od 719 milijuna dolara. Kad je 2010. američki biznismen John Henry kupio tada financijski ozbiljno poljuljani klub s Anfielda, vjerojatno ni on sam u najluđim prognozama nije očekivao da će Liverpool narasti do ovih aktualnih Forbesovih brojki. Liverpool je 2010. bio na rubu bankrota, a Henry, ujedno vlasnik Boston Red Soxa, očito je imao dobar nos.

Tek na petom mjestu je Manchester City s procjenom Forbesa na 5,1 milijardu dolara i 869 milijuna dolara prihoda u prošloj natjecateljskoj godini. U sezoni 22/23 City je osvojio Ligu prvaka, Premier ligu i FA kup, a to je pridonijelo dodatnom prihodu od 50 milijuna funti od TV prava. Na transakcijama igrača zarađen je 121 milijun funti, a zahvaljujući četirima domaćim utakmicama više, match-day prihoda je porastao za 17,4 milijuna funti, na ukupno 71,9 milijuna. Naravno, uz sve to neizbježno je spomenuti ključno ime – Sheikh Mansour, zamjenik predsjednika vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata koji je vlasnik kluba i koji Cityju kroz sponzorstva može osigurati neograničeni proračun. Manchester City prema Transfermarktu ima momčad vrijednu 1,26 milijardi eura i uz Real i eventualno PSG spada u najuži krug klubova koji praktički može kupiti kojeg god igrača želi.

Prvi na Forbesovoj listi najbogatijih klubova izvan Španjolske i Engleske je Bayern, bavarski velikan koji vrijedi pet milijardi eura s prošlogodišnjim prihodom od 781 milijuna dolara. Bayernovi su marketinški prihodi enormni, o čemu najbolje govori činjenica da je klub kroz sve pandemijske sezone prošao u plusu. Klupski sponzori su Adidas, Allianz, Deutsche Telekom, Audi, Qatar Airways, HypoVereinsbank, Siemens, Tipico… što dovoljno govori kakav status među navijačima ima taj klub. Na listi Transfermarkta s 939,7 milijuna eura teškom listom igrača Bayern je na šestom mjestu na svijetu, a njihova Allianz Arena koja prima 75 tisuća ljudi gotovo potpuno je rasprodana na početku svake sezone.

Real Madrid ima i najskuplju momčad na svijetu. Jude Bellingham, Kyllian Mbappé i ostatak društva procijenjeni su na ukupno 1,36 milijardi eura

Sedmi trenutno najbogatiji svjetski klub je PSG, kojeg Forbes procjenjuje na 4,4 milijarde dolara i 754 milijuna dolara prihoda tijekom prošle sezone. PSG nije osvojio nijednu titulu Francuske od 1994. do 2013., dvije godine nakon što je kompanija Qatar Sports Investment, s Nasserom Al-Khelaifijem na čelu, preuzela klub. Od tada PSG samo dvaput nije bio prvak Francuske, a u „pandemijskoj“ sezoni 2019/20. ušao je u finale Lige prvaka u kojem je s 1-0 poražen od Bayerna. Naravno, najveći klupski sponzori, tri od pet, dolaze iz Katra: Qatar Airways, Visit Qatar i Aspetar, uz Nike i GOAT.

Osmi klub na listi mogao bi vas iznenaditi, to je Tottenham koji vrijedi 3,2 milijarde dolara uz prošlogodišnji prihod od 665 milijuna dolara. Tottenhamovi prihodi rasli su u zadnje vrijeme u svim segmentima, a novi klupski stadion, završen 2019. godine, koji prima 62.850 gledatelja, treći najveći engleski klupski stadion, donosi ogromne prihode. Čak 117,6 milijuna funti Tottenham je zaradio na dane domaćih utakmica, uz UEFA-in nagradni fond od 56 milijuna funti te 148 milijuna od TV-prava i komercijalne prihode od sponzorstava i prodaje koji su donijeli još 227,7 milijuna, predstavlja glavni izvor tako velikih prihoda. Tottenham nema vrhunske rezultate iako ima momčad koju Transfermarkt procjenjuje na 788 milijuna eura, što je deseto mjesto na svijetu, međutim, klub očito posluje vrhunski.

I zadnja dva mjesta u TOP 10 drže londonski klubovi, Chelsea i Arsenal. Chelsea je deveti s 3,1 milijardu dolara vrijednosti i 620 milijuna prošlogodišnjeg prihoda, a Arsenal deseti, procijenjen na 2,6 milijardi dolara i 560 milijuna godišnjeg prihoda. Oba su kluba u rukama američkih vlasnika, Chelseajev Todd Boehly je na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi na 477. mjestu s imovinom teškom 8,5 milijardi dolara dok je vlasnik Arsenala Stan Kroenke na visokom 45. mjestu sa 16,9 milijardi dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.