Vlasnik Wikipedije negira tvrdnje o infiltraciji saudijskih agenata u uređivanje sadržaja o Saudijskoj Arabiji

Autor:

Mubin ferdous, Unsplash

Wikipedijina matična tvrtka zanijekala je tvrdnje da je saudijska vlada infiltrirala svoj tim na Bliskom istoku.

Dvije međunarodne skupine za ljudska prava rekle su da su saudijski dužnosnici izmijenili ili izbrisali sadržaj na web stranici.

Tvrdnje su uslijedile nakon što je Wikimedia provela vlastitu istragu i suspendirala 16 korisnika zbog uređivanja s kojim su u “sukoba interesa” na području Bliskog istoka.

Wikimedia je rekla da su objavljene “materijalne netočnosti”, ali nisu pronađeni dokazi o saudijskoj infiltraciji.

Wikipedia se za svoj sadržaj oslanja na timove dobrovoljnih administratora i urednika.

Izjava Smexa i Democracy for the Arab World Now (Dawn) optužuje saudijsku vladu da koristi agente da djeluju kao neovisni urednici na Wikipediji kako bi “kontrolirali informacije o zemlji”.

Smex ima sjedište u Libanonu, dok je Dawn organizacija sa sjedištem u SAD-u koju je osnovao saudijski novinar Jamal Khashoggi, koji je 2018. ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Grupe su također navele da su dvojica “visokorangiranih administratora u Saudijskoj Arabiji” uhićena u rujnu 2020. i optužena za “ljuljanje javnog mnijenja” i “kršenje javnog morala”. Osuđeni su na pet i osam godina zatvora, priopćile su skupine.

Prošle je godine Wikimedia objavila 16 globalnih suspenzija za korisnike koji su “sudjelovali u uređivanju” zbog sukoba interesa na projektima Wikipedije” na Bliskom istoku.

“Uspjeli smo potvrditi da je niz korisnika s bliskim vezama s vanjskim stranama uređivao platformu na koordiniran način kako bi unaprijedio ciljeve tih strana”, rečeno je.

Citirajući “izvore upoznate s Wikimedijinim operacijama”, Smex i Dawn rekli su da su najmanje jedan od 16 bili saudijski korisnici, koji su služili kao agenti vlade za “promicanje pozitivnog sadržaja o vladi i brisanje sadržaja koji kritizira vladu”.

Wikimedia je rekla da je “malo vjerojatno da će to biti slučaj”, dodajući da su neki korisnici “koji su možda bili Saudijci” među zabranjenima.

“Ove organizacije nisu podijelile izjavu sa Zakladom [Wikimedia], a ‘izvori znanja’ kako su navedeni u njihovom priopćenju mogu pogriješiti”, navodi se.

Saudijske vlasti nisu komentirale te tvrdnje.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.