Vlada proglasila kraj epidemije korone u Hrvatskoj

Autor:

04.05.2023., Zagreb - U Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je 213. sjednica Vlade Republike Hrvatske. potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic, potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved, predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Jurica Galoic/PIXSELL

Hrvatska Vlada na sjednici proglašava kraj epidemije koronavirusa, nakon što je Hrvatski zavod za javno zdravstvo predložio ministru zdravstva Viliju Berošu proglašenje kraja epidemije koronavirusa u Hrvatskoj, a Ministarstvo taj prijedlog proglasilo utemeljenim.

Na početku, tradicionalno, uvodni govor drži predsjednik Vlade Andrej Plenković.

“Do danas smo iskoristili 321 milijun eura od sredstva za petrinjski potres, 551 milijuna eura od 683 milijuna smo potrošili na sanaciju zagrebačkog potresa. Ostatak ćemo potrošiti do kraja lipnja”, rekao je Plenković.

Dodao je da su obilježili Dan Europe i velikom konferencijom na kojoj su se mogle čuti važne poruke.

“U 10 godina članstva Hrvatske EU BDP je na 73 posto prosjeka, stopa nezaposlenosti iznosi samo 6.2 posto, rast mirovina, rast plaća, rast BDP-a, minimalac povećan, prihodi u turizmu i devizne pričuve udvostručeni, a strana ulaganja učetverostručena”, rekao je Plenković i zahvalio Gordanu Grliću Radmanu što je bio na krunidbi britanskog kralja Charlesa III.

Nabrajajući o čemu će sve Vlada glasati danas, Plenković je rekao: “Slijedom odluke WHO-a, koja je kazala kako više od tri godine to više nije javno zdravstvena opasnost u smislu prekograničnog prometa, donosimo i odluku o kraju epidemije koronavirusa u Hrvatskoj. Iz ove velike zdravstvene ugroze moramo izvući pouke u daljnjim potencijalnim krizama ovog tipa.”

Dodao je da će Hrvatski zavod za javno zdravstvo objaviti preporuke kako se ponašati u novim okolnostima.

Najavio je i da će se uputiti u javnu raspravu Zakon o socijalnoj skrbi. “Povećavamo naknade za roditelje njegovatelje koji njeguju jedno dijete s 530 eura na 663 eura. Za roditelja njegovatelja koji njeguje jedno dijete koje se radi zdravstvenog stanja ne može uključiti u programe u zajednici s 597 na 796 eura, a za roditelje njegovatelje koji samostalno njeguju dvoje ili više djece sa 796 eura na 995 eura. Novim prijedlogom proširujemo pravo i na osobe s poremećajima autizma 4. stupnja. Dosad roditelji njegovatelji nisu smjeli raditi, a sada im se daje mogućnost rada putem autorskog ugovora ili ugovora o djelu”, rekao je Plenković dodajući da će u slučaju smrti djeteta roditelji njegovatelji uživati svoja prava još 10 mjeseci.

Nakon Plenkovića ministri Tomo Medved i Branko Bačić govorili su o obnovi. Bačić je ponovio da su 50 dana prije isteka roka iskoristili sredstva Fonda solidarnosti namijenjena za obnovu stradalog područja nakon petrinjskog potresa.

“Na području zagrebačkog potresa je utrošeno 551 milijun eura i još nam preostaje 132 milijuna eura. Preostali iznos će se svakako iskoristiti prije kraja lipnja kad ističe rok”, dodao je Bačić.

Plenković je potom dao riječ ministru Marku Primorcu kako bi dao informaciju o prikupljenim sredstvima od dodatnog poreza na dobit i dosadašnjem tijeku njihovog korištenja.

“Uvođenje dodatnog poreza na dobit je bilo potkrijepljeno činjenicom da je zbog nepovoljnih gospodarskih okolnosti velik dio kućanstava bio u nezavidnom položaju. Ova vlada je u nekoliko navrata donosila pakete zakona, pakete pomoći, kojima je nastojala sanirati negativne posljedice”, rekao je ministar financija i dodao da je su 8. svibnja zaprimljene 353 prijave o dodatnom porezu na dobit, a iskazana obveza iznosi 236 milijuna eura. “Na dan 5. svibnja u državni proračun je uplaćeno nešto više od 213 milijuna eura”, dodao je.

Ministar zdravstva Vili Beroš objasnio je zbog čega je donesena odluka o proglašenju kraja pandemije. “Dosadašnjim spoznajama o bolesti covid-19, ista će najvjerojatnije biti trajno prisutna u populaciji manjim ili većim intenzitetom. Očekuje se da će nove podvarijante virusa moguće biti zaraznije ili manje virulentne. Praćenje epidemiološke situacije će se nastaviti istim intenzitetom i kapacitetima”, rekao je pa dodao:

“Proglašenje kraja epidemije bolesti covid-19 u Hrvatskoj temelji se na do danas stečenim spoznajama o virusu, virulenciji, posljedicama bolesti, te mogućnostima zaštite populacije. U ovom trenutku nema više potrebe za mjerama koje se propisuju u samim uvjetima epidemije”.

Ministar Davor Božinović se zahvalio na angažmanu i suradnji svim županijskim i lokalnim stožerima, sustavu i operativnim snagama civilne zaštite, policijskim službenicima, inspektorima, državnim tijelima, institucijama, pravnim osobama i pojedincima, zdravstvenim radnicima i odgovornim građanima.

“Proglašenjem prestanka epidemije, građani svoje istekle isprave moraju zamijeniti novima u roku od 30 dana. Preciznije, u navedenom roku moraju podnijeti zahtjev za izdavanjem novih isprava. Tu je važno napomenuti da je jedina obvezna isprava osobna iskaznica, dok putovnica i vozačka nisu obvezne”, naglasio je Božinović.

Vlada je potom jednoglasno proglasila kraj epidemije koronavirusa te s radom prestaje Stožer, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite s obzirom da virus i dalje egzistira među pučanstvom donosit će Ministarstvo zdravstva.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.