Vlada Borisa Johnsona neće se miješati u slučaj izručenja britanskog zviždača

Autor:

epa08793643 A handout photograph released by the UK Parliament shows Britain's Prime Minister, Boris Johnson giving a statement on the new lockdown measures in the House of Commons Chamber in London, Britain, 02 November 2020.  EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT MANDATORY CREDIT: JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT

Britanska vlada neće se miješati u slučaj izručenja zviždača Jonathana Taylora u Monako, o kojem je Nacional u nekoliko navrata pisao. Nakon što je Vrhovni sud Republike Hrvatske zatražio od britanske vlade da zahtijeva izručenje Jonathana Taylora putem europskog uhidbenog naloga – jer bi u tom slučaju Taylor bio izručen u Veliku Britaniju, a ne u Monako – Taylorov odvjetnik Toby Cadman je Nacionalu ustupio odgovor britanskog veleposlanstva u Hrvatskoj u kojem se navodi da se britanska vlada nema namjeru miješati u slučaj, ali da ostaje na raspolaganju Tayloru ako mu treba bilo kakva pravna pomoć: „Kao što smo vas već ranije izvijestili, britanska vlada ne može se miješati u pravosudne odnose Hrvatske i Kneževine Monako, a ujedno smatramo i da do sada nije učinjeno ništa što bi bilo protivno zakonima tih dviju država. Kolege u vladi Ujedinjenog Kraljevstva proučile su presudu Vrhovnog suda RH te su došle do zaključka da vlada ne može tražiti nečije izručenje na temelju europskog uhidbenog naloga, već je to u nadležnosti državnog tužiteljstva Velike Britanije koje je potpuno neovisno tijelo te ono treba odlučiti hoće li tražiti izručenje u Veliku Britaniju.“

Taylorov odvjetnik Toby Cadman za Nacional je izjavio da ga je šokirao stav britanske vlade jer smatra da u slučajevima u kojima se krši međunarodno pravo i u kojima su ugrožena ljudska prava britanskih građana, tamošnja vlada ima obvezu reagirati te zaštititi svoje državljane. Iz tih razloga Cadman smatra da je reakcija britanske vlade putem veleposlanstva u Zagrebu neiskrena, netočna i za njegova klijenta neprihvatljiva, pogotovo jer je u nekim sličnim slučajevima britanska vlada reagirala kako bi zaštitila svoje državljane. Cadman je na kraju dodao da zbog takvog stava britanske vlade sada postaje sve izvjesnije da će hrvatski sudovi Taylora izručiti Monaku, a to bi poslalo katastrofalnu poruku zviždačima i istraživačkim novinarima širom svijeta. Jonathan Taylor uhićen je Zračnoj luci Dubrovnik krajem srpnja i od tada se bori protiv izručenja u Monako gdje je osumnjičen za pokušaj iznude. Taylor tvrdi da je riječ o osveti jer je istražiteljima pomogao u otkrivanju kriminalnih radnji u tvrtki SBM Offshore koja je najveći privatni poslodavac u Kneževini Monako, a koja je zbog Taylorovog svjedočenja morala platiti kaznu od 850 milijuna dolara zbog davanja mita i korupcije u nizu svjetskih država.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.