Vjera u oporavak kineskog gospodarstva podigla cijene nafte iznad 88 dolara

Autor:

epa10378468 Passengers board a Fuxing bullet train on the new Chengdu-Kunming Railway at Chengdu South Railway Station in Chengdu, southwest China's Sichuan Province, 26 December 2022. A railway linking Chengdu and Kunming, two major cities in southwest China, is now fully operational with the opening of its last section on Monday.
   With a designed speed of 160 km per hour, the new 915-km line, which runs almost parallel to an existing railway link between Chengdu and Kunming, cuts the travel time from 19 hours to 7.5 hours.  EPA/XINHUA / Wang Xi CHINA OUT / MANDATORY CREDIT  EDITORIAL USE ONLY  EDITORIAL USE ONLY

EPA/XINHUA / Wang Xi

Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara, potaknute poboljšanim izgledima za potražnju zbog očekivanog gospodarskog oporavka Kine, najvećeg svjetskog uvoznika.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 84 centa nego na zatvaranju trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 88,37 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 46 centi višoj cijeni, od 82,10 dolara.

Trgovci su se i na početku tjedna fokusirali na prognoze oporavka potražnje u Kini nakon ublažavanja covid mjera.

Podaci signaliziraju solidan rast putovanja u Kini, naveli su u bilješci analitičari ANZ-a, ističući da je u prvoj polovini siječnja u 15 ključnih gradova zabilježeno 22 posto više prometnih čepiva nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Tržište želi imati dovoljno pozicija u nafti u slučaju da se rast u Kini nastavi, objašnjava direktor savjetodavne kuće Trifecta Sukrit Vijayakar.

Čelnik Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol izjavio je u petak da bi opskrba u ovoj godini mogla biti tješnja bude li se kinesko gospodarstvo oporavljalo tempom koji prognoziraju financijske institucije.

“Ne bih bio previše opušten u procjenama stanja na tržištima, 2023. mogla bi biti godina u kojoj će biti tješnje opskrbljena no što neki kolege možda misle”, rekao je Birol za Reuters, nakon govora na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.

Pojačani promet u Kini uoči praznika lunarne Nove godine nagovješćuje dobru potražnju, a ponuda bi se istodobno mogla smanjiti, upozoravaju analitičari.

“Očekivani nagli rast potražnje vremenski se poklopio s pripremama tržišta za nove sankcije ruskoj nafti”, objašnjavaju u ANZ-u.

Europska unija, skupina G7 i njihovi saveznici ograničit će 5. veljače cijene ruskih naftnih derivata, nakon što su početkom prosinca ograničili cijene ruske nafte čiji je uvoz tankerima EU zabranio.

G7 je u međuvremenu odgodio analizu cjenovnog limita za rusku naftu do ožujka, kako bi imao više vremena za procjenu mogućih posljedica ograničenja cijena ruskih derivata.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u petak poskupio 2,03 dolara, na 84,90 dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.