VIŠNJA TRAJČEVSKI: ‘Sve više djece dolazi u Muzej policije, a najzanimljivije su im forenzičke tajne’

Autor:

Marin Hižar

Višnja Trajčevski, djelatnica Muzeja policije u sastavu Policijske akademije u Svetošimunskoj ulici, govori o ustanovi koja svojim postavom i izlošcima privlači učenike osnovnih i srednjih škola

Karlovačka gradska garda prvi je oblik u kojem se policija pojavila u Hrvatskoj. Replika uniforme te garde nalazi se u Muzeju policije. Do prije nešto više od dvije godine radilo se o internoj zbirci u MUP-u, ali prije dvije i pol godine zbirka se pretvorila u stalni muzejski postav smješten odmah pokraj zagrebačke Policijske akademije.

Kako se postava organizirala, glavni koncept, koji je danas i ostvaren, bio je dvodijelan. U prvom dijelu muzeja posjetitelji mogu dobiti uvid u povijesni razvoj redarstvenih snaga na području Republike Hrvatske kroz prikaz opreme i odora koje je policija koristila još od vremena prije spomenute Karlovačke gradske garde, pa sve do oružnika, žandara i policije. Drugi dio muzeja pak čini opširna zbirka oružja i prikaz uloge policije u Domovinskom ratu.

„Prije je muzej bio dio MUP-a u Savskoj ulici. Imao je prostore s ponekim izložbama uglavnom za interne svrhe. Za službene delegacije i posjete, za naše kadrove koji su se tijekom svoje edukacije morali susresti i s poviješću i slične prigode. To je tada bila uloga muzeja. Sada je to klasičan muzej otvoren za građane. Ne naplaćujemo ulaznice i jedina je specifičnost što smo mi zapravo objekt unutar Policijske akademije, a ne negdje u centru Zagreba. Građani su jako zainteresirani, ali vjerujem da bi brojke bile puno veće da se nije u posljednje dvije godine dogodilo ono što se dogodilo“, kaže za Zagreb News djelatnica muzeja Višnja Trajčevski.

Policijski motor iz 1985. središnji je eksponat muzeja kod kojeg se posjetitelji mogu fotografirati. Njega okružuju povijesni eksponati. Možda najbitniji su dijelovi vezani uz Ivana Vučetića, izumitelja desetoprstne daktiloskopije i baze podataka, te Josipa Belušića, izumitelja velocimetra koji je preteča današnjeg tahografa. „Jedan od najvrjednijih eksponata“, po mišljenju djelatnika muzeja, jest originalni ormar iz policijske postaje iz sredine prošlog stoljeća u kojem se nalaze negativi policijskih fotografija kriminalaca koje je policija obrađivala od 1945. do 1950. godine. Također su izložene suvremene policijske odore, rekonstrukcija jednog mjesta ubojstva, oružja iz domaće izrade hrvatskih navijača te bicikl koji je policija koristila početkom 20. stoljeća.

„Imamo organizirane posjete škola i vrtića. Imamo i organizirane radionice koje provodimo u suradnji s Centrom za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja ‘Ivan Vučetić’. Dolaze nam ovdje vještaci koji rade s osnovnoškolcima i srednjoškolcima tako da pokazuju kako se određeni tragovi nalaze, kakvih sve tragova uopće ima, raznorazne kemijske postupke i obrađivanje otisaka prstiju. Uglavnom nam dolaze roditelji s djecom. Sve je dozvoljeno, od fotografiranja do snimanja. To je zapravo i onaj cilj koji želimo ostvariti – da se približimo građanima. Da građani imaju jedan pozitivniji stav prema policiji. Još iz prijašnjih vremena seže dojam da policija zastrašuje i ograničava. To mi sada želimo prevladati, da građani vide da smo servis i da smo njima na usluzi, a da nas se bojati trebaju samo oni koji krše zakon“, dodaje Višnja Trajčevski.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.