Više od 7000 Zagrepčana ostat će bez jedinog igrališta

Autor:

Saša Zinaja/ NFoto

Građani okupljeni u inicijativu ‘Ne damo Mjesnu!’ već dulje od dvije godine traže rješenje za problem koji, kako tvrde, gradske vlasti ignoriraju

 

Zamjene zemljišta su legalan pravni posao i to stoji u Zakonu. Odluka Grada Zagreba o građevinskom zemljištu koja je donesena 2013. godine, kao jedan od oblika raspolaganja nekretninama u gradu, predvidjela je zamjenu zemljišta. To se lako može provjeriti i na službenom glasniku Grada Zagreba na internetu. Upišete zamjena vlasništva i vidjet ćete veliki broj zemljišta koje je Grad zamijenio, a Skupština dala suglasnost. Oni koji kažu da se to ne može riješiti nemaju dovoljno volje”, riječi su Vesne Škare-Ožbolt, bivše ministrice pravosuđa i političarke na nedavnom skupu gradske inicijative „Ne damo Mjesnu!”. Tamo se pojavila kako bi dala podršku inicijativi pokrenutoj prije dvije godine kojom se pokušava zaustaviti rušenje dječjeg igrališta i parka i izgradnja stambenih objekata.

Naime, na području Mjesnog odbora “30. svibnja 1990.” koji broji 7000 stanovnika u Gradskoj četvrti Donja Dubrava, postoji samo jedno dječje igralište. Smješteno je oko sjedišta Mjesnog odbora u Vinodolskoj ulici. Nalazi se u dijelu grada između Avenije Dubrava i nove Branimirove ulice s gusto izgrađenim stambenim kućama. Igralište i park su rukama samih susjeda izgrađeni na zemljištu koje je nakon denacionalizacije 2017. vraćeno dvojici prijašnjih vlasnika. Oni su nakon toga svoja zemljišta stavili u oglas na prodaju po primamljivoj cijeni. Nakon dvije godine otkupljeno je zemljište parka s dječjim spravama i 14 visokih stabala. Građani su se pobunili, prikupili više od tisuću potpisa, mirno prosvjedovali te upozorili Grad Zagreb na mogućnost gubitka i susjednog zemljišta igrališta na sličan način. Grad opet nije reagirao te je i igralište dospjelo u vlasništvo novih vlasnika,  investitora koji na njemu namjeravaju graditi stambene objekte u prenapučenom prostoru. Time bi čitav kvart ostao bez dječjeg igrališta, zelenila i mjesta za okupljanje.

Jedan od voditelja te inicijative je Toni Bošnjaković, medaljama nagrađeni paraolimpijac. Ispričao je za Zagreb News kako su u protekle dvije godine kontaktirali i vlasnike zemljišta i Grad te da su u stalnoj komunikaciji kako bi iznašli rješenje. Kao jedno od najizvjesnijih rješenja spominjala se zamjena zemljišta. U tom scenariju Grad treba vlasnicima ponuditi zamjenska zemljišta u vlasništvu Grada na lokacijama u blizini. Bošnjaković je ispričao kako je prije lokalnih izbora imao puno podršku vladajuće platforme Možemo! za taj scenarij, zbog čega su ih podržali na izborima. No nakon izbora i sastanka vlasnika zemljišta s gradskim službama u Gradu su odustali s objašnjenjem da bi zamjena zemljišta bila nelegalna. Spomenimo i da je Grad ponudio vlasnicima zemljišta otkup vlasništva, ali vlasnici nisu pristali jer nisu bili zadovoljni ponuđenim iznosom i vjeruju da je njihovo zemljište vrjednije. S obzirom na to da se problem godinama ne rješava. Vlasnici zemljišta imaju sve manje strpljenja, a tako i građani iz inicijative koji zajedno traže od Grada nalazak rješenja problema. Stoga su i pozvali Vesnu Škare-Ožbolt koja je gradske vlasti prozvala zbog neznanja i lošeg odnosa prema građanima.

“Cijeli ovaj kvart je preizgrađen. Nema drugog prostora za relaksaciju, okupljanje i dječju igru. Procedura je jasna. Grad treba stupiti u kontakt s vlasnicima zemljišta koji su voljni to staviti u oblik nagodbe. Procijeniti vrijednost zemljišta po službenom procjenitelju i onda ako su vrijednosti zemljišta približno iste, sklopiti predugovor. S tim predugovorom trebaju ići na Skupštinu Grada. Skupština je ta koja mora dati suglasnost za zamjenu. Moja sugestija je i da se takve odluke daju na suglasnost Građanskom odjelu Državnog odvjetništva. To je vrlo jednostavno, samo treba imati političke volje”, ispričala je Vesna Škare-Ožbolt. Naglasila je kako Grad treba pronaći zemljište koje je u njegovu vlasništvu i koje je moguće ponuditi u zamjenu. “Ako je vlast dobila mandat od ljudi, onda mora raditi za njih. Ne vidim tu nikakvih problema i sve se može napraviti transparentno”, istaknula je Vesna Škare-Ožbolt za Zagreb News.

Jedan od članova inicijative spomenuo je kako su iz Grada dobili informaciju da bi zamjenom Grad bio financijski na gubitku. Na što je Vesna Škare-Ožbolt rekla da je to nemoguće: “Ako se zamjeni za zemljište slične vrijednosti i riješi problem građana, onda Grad može biti samo na dobitku. No radi se o vrijednosti iznad milijun kuna i o svemu mora na koncu odlučiti Skupština”. Spomenuto je i kako je jedan od vlasnika zemljišta pronašao veće zemljište u Gornjoj Dubravi, koje nije ni u kakvoj funkciji, koje bi uzeo u zamjenu i bio spreman nadoplatiti Gradu. Na to je Vesna Škare-Ožbolt poručila kako bi vlasnici trebali napisati pismo namjere Gradu i spomenuti da bi htjeli zamjenu zemlje. Grad bi to, dodala je, trebao razmotriti, provjeriti je li to ispravno i dati na procjenu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.