VIDEO: Zbog zlostavljanja životinja u Raši Europska komisija razmatra sankcije Hrvatskoj

Autor:

Animal Welfare Foundation i Israel Against Live Shipments

Međunarodne udruge za zaštitu životinja ustupile su Nacionalu dramatične i potresne fotografije koje dokazuju da Hrvatska ne poštuje europske norme o zaštiti životinja ni nakon upozorenja Europske komisije u ožujku

Bikovi od nekoliko tona koji iscrpljeni od dehidracije dezorijentirano hodaju prema brodovima i radnici koji štapovima i elektrošokerima tuku malaksale životinje koje su ondje stigle već previše izmučene, vožene satima ili čak danima stisnute u kamionima, na previsokim temperaturama, dio su šokantnih prizora koje su krajem srpnja međunarodne udruge za zaštitu prava životinja zabilježile fotografijama i videosnimkama snimljenima u nekoliko europskih država, među
kojima je i Hrvatska, točnije istarska Luka Raša.

Ekskluzivne fotografije i videosnimke Nacionalu su ustupile međunarodne udruge za zaštitu prava životinja Animal Welfare Foundation (AWF) i Israel Against Live Shipments (IALS), a one pokazuju da Hrvatska europske norme o zaštiti životinja ne poštuje ni nakon upozorenja Europske komisije iz ožujka ove godine pa bi se zato mogla naći i pod istragom Europske komisije. Nacionalu je iz Glavne uprave Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane potvrđeno da se Hrvatska trenutno nalazi pod administrativnim nadzorom ovog tijela zbog nepoštovanja pravila u prijevozu i ukrcaju žive stoke te da bi se, ako se utvrdi da se preporuke Europske komisije ne poštuju, protiv Hrvatske mogao pokrenuti postupak zbog kršenja europskih zakona. Po Lisabonskom ugovoru, pokretanje takvog postupka za Hrvatsku bi značilo i vjerojatno oduzimanje određenih sredstava iz Europskih fondova te visoke financijske kazne.

A da je Hrvatska doista u središtu međunarodnog skandala pokazuju i fotografije koje su Nacionalu ustupile udruge za zaštitu prava životinja koje već dulje promatraju i prate kako se vrši prijevoz žive stoke u Europi. Fotografije i videosnimke, koje ćemo u utorak objaviti na portalu Nacional.hr, pokazuju katastrofalne uvjete u kojima se živa stoka prevozi iz daleke Litve pa sve do Hrvatske i Slovenije. Naime, hrvatska Luka Raša u Istri i slovenska luka Koper glavne su europske luke za prijevoz žive stoke iz država članica Europske unije u afričke i zemlje Bliskog istoka. Iako se prema europskim zakonima životinje ne bi smjele prevoziti po temperaturama većim od 30 stupnjeva, upravo je u vrijeme najvećeg toplinskog vala ovog ljeta krajem srpnja u Rašu stiglo više stotina grla stoke koja su potom prebačena na brod Phoenix 1 te su odvedena u izraelsku luku Haifa. Prilikom prijevoza nekoliko je životinja uginulo zbog dehidracije i užasnih uvjeta u kamionima, a ništa bolji uvjeti nisu ih dočekali ni u istarskoj Luci Raša.

Kamioni s oko 800 grla žive stoke u Rašu su stigli 26. srpnja u ranim jutarnjim satima i umjesto da ona odmah budu iz kamiona puštena u posebno ograđene prostore u kojima bi trebala čekati ukrcaj na brod Phoenix 1, još su četiri sata provela zatvorena u kamionima. U izvještaju udruge Animal Welfare Foundation stoji da je stoka „tijekom ta četiri sata plakala, što navodi na zaključak da je riječ o vrlo mladoj teladi“.

Maria Boada-Saña, istražiteljica i glavna osoba Animal Welfare Foundationa zadužena za ovaj projekt, za Nacional je rekla da je ovaj slučaj najgori s kojim se susrela u svojoj dugogodišnjoj karijeri u raznim udrugama za zaštitu prava životinja: „Ne mogu shvatiti kako službene veterinarske inspekcije mogu dopustiti da se životinje tretiraju na ovakav način i da se dopušta njihov prijevoz i prekrcaj u ovakvim uvjetima. Jedini koji su donekle ispravno reagirali su poljski policajci koji su zaustavili transport na 24 sata te su pokrenuli postupak protiv prijevoznika, tvrtke Konrad.”

Maria Boada-Saña kaže da suradnja s hrvatskim vlastima nažalost nije na takvoj razini i da još nisu uspjeli dogovoriti sastanak s nadležnim ministrom. Pokušali su doći u kontakt s bivšim ministrom poljoprivrede Tomislavom Tolušićem, ali nikada nisu dobili odgovor iz njegovog ureda, iako je jedan od njegovih savjetnika i jedan od najpoznatijih hrvatskih boraca za zaštitu prava životinja Luka Oman. Iz udruge Animal Welfare Foundation kažu kako se nadaju da će nova ministrica Marija Vučković imati više sluha za ovu problematiku te da će saslušati njihove prijedloge za njezino rješenje. Za razliku od Ministarstva poljoprivrede, iz Državnog inspektorata su izgleda ozbiljno shvatili ovu problematiku te su, nakon što ih je Nacional kontaktirao i predstavio im ozbiljne optužbe međunarodnih udruga za zaštitu životinja, poslali opsežan odgovor koji objavljujemo u posebnom okviru uz ovaj tekst.

A Maria Boada-Saña kaže da je udruga koju ona predstavlja već nekoliko puta pisala veterinarskoj inspekciji te ju je upozoravala na kršenje europskih pravila od strane hrvatskih vlasti koje ne čine dovoljno u kontroli prijevoza žive stoke. Osim što su naišli na zid šutnje, borci za zaštitu prava životinja upozoravaju da Hrvatska nije poduzela ništa kako bi se stanje popravilo otkako je Europska komisija objavila reviziju stanja u Luci Raša. Revizija je u Hrvatskoj provedena od 26. do 28. rujna 2018., kako bi se ocijenila prikladnost i učinkovitost mjera na snazi kojima se želi izbjeći da se životinje prevoze na način koji bi mogao izazvati njihovu ozljedu ili neopravdanu patnju tijekom prijevoza morem u zemlje koje nisu članice EU-a. U svojem izvješću Europska komisija zaključuje da postojeći sustav u Raši nije dovoljan da se smanje rizici koji mogu negativno utjecati na dobrobit životinja koje stižu u luku i dalje se prevoze morem:

„Hrvatski sustav odobrenja plovila za prijevoz stoke u EU-u i njihove inspekcije prije svakog utovara ne smanjuje rizik od uvjeta koji nepovoljno utječu na dobrobit životinja tijekom putovanja. To se događa zato što veterinarski inspektori nemaju dovoljno detaljne upute niti posjeduju dovoljno tehničkog znanja da pravilno ocijene opremu plovila te inspekciju plovila obavljaju u vrlo kratkom vremenu. Postojeće mjere u luci ne jamče dobrobit životinja u slučaju kašnjenja s utovarom na plovilo, s obzirom na to da prijevoznik i tijela nemaju izrađen krizni plan za postupanje u takvim situacijama. Tijela ne otkrivaju nedostatke i pogreške u svojim kontrolama, pa ih ne mogu ni popraviti jer ne postoji postupak provjere učinkovitosti službenih kontrola u luci koji bi im omogućio da poduzmu korektivne mjere.“

U svojem izvješću Europska komisija zaključuje da postojeći sustav u Raši nije dovoljan za smanjenje rizika koji mogu ugroziti dobrobit životinja koje stižu u luku i dalje se prevoze morem

Iako je od objave te revizije prošlo skoro šest mjeseci, udruge tvrde da Hrvatska i dalje ne poštuje preporuke, a da i u samoj Raši nisu napravili ništa kako bi se poboljšali uvjeti prekrcaja žive stoke. O promjenama koje su se dogodile u Raši nakon što je Europska komisija objavila reviziju Maria Boada-Saña kaže: „Dogodilo se nekoliko kozmetičkih promjena u Raši, koje se uglavnom sastoje od toga da se izvana teže može vidjeti što se tamo događa. Međutim, nismo uočili promjene koje bi pomogle životinjama.

“Da je cijeli ovaj slučaj dobio međunarodnu dimenziju pokazuje i detalj da su s aktivistima za prava životinja prošlo ljeto, u kolovozu, bili i europski političari. Svjedočili su kako se stoka prevozi u kamionima u kojima se i jaje može ispeći od vrućine. Životinje se smiju prevoziti na temperaturi od najviše 30 Celzijevih stupnjeva, a tijekom prijevoza bile su u kamionima zatvorene na temperaturi od 37 stupnjeva. Svoje iskustvo iz Raše za Nacional je iznijela nizozemska zastupnica u Europskom parlamentu Anja Hazekamp:

„Životinje koje su stizale u luku bile su iscrpljene, pod temperaturnim šokom. Ukrcavaju se životinje koje su apsolutno nespremne za transport. Prisiljene su ući u brod i kada ne mogu hodati. To što se događa u Raši je odvratno.“

Iz Glavne uprave Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane, koju vodi povjerenik Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane Litvanac Vytenis Andriukaitis, kažu da su upoznati s istragom međunarodnih udruga za zaštitu prava životinja te da od njih redovito dobivaju izvještaje, videosnimke i fotografije kojima je dokumentirano kršenje europskih zakona o pravima i transportu živih životinja. Kažu da Europska komisija pažljivo prati poštuju li sve države, pa tako i Hrvatska, navedene zakone. O pritužbama protiv Hrvatske iz Europske komisije na upit Nacionala odgovorili su sljedeće: „Pažljivo proučavamo sve dokaze i uz već spomenuti administrativni nadzor nadležnih hrvatskih tijela, promatramo poštuje li hrvatska pravila koja se tiču transporta živih životinja morem. Ako se pokaže da postoje dokazi o nepoštivanju i slaboj primjeni zakona, Komisija će poduzeti prikladne mjere.“

Drugim riječima, Europska komisija i njena Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane spremne su pokrenuti postupak protiv Hrvatske ako se pokaže da se ne poštuju preporuke iz revizije. Iz odgovora Državnog inspektorata može se zaključiti da oni smatraju da poduzimaju sve potrebne mjere i da se u Raši danas sve obavlja sukladno zakonu. Međutim, izjava glasnogovornika organizacije Israel Against Live Shipments Yarona Lapidota otkriva da situacija nije onakva kakvom je prikazuju iz Državnog inspektorata:

„Mi dokumentiramo stanje živih životinja koje pristižu u izraelske luke nakon užasnih putovanja iz Raše i drugih luka u Europskoj uniji. Pri dolasku, životinje su prljave, često pokrivene fekalijama, a mnoge su teško ozlijeđene. Neke su stare samo nekoliko tjedana, slabe su i zapomažu. Njihovo putovanje i patnja ne završavaju u luci. Prevoze se dalje u karantene, na hranilišta, i nakon toga u klaonice s barbarskim metodama, koje su u Europskoj uniji nezakonite.“

On kaže da će samo u ovoj godini u Izrael iz Europske unije stići više od 800 tisuća grla žive stoke. Koliki broj njih dolazi iz Raše, nismo uspjeli doznati jer nam točni podaci o prometu terminala u Raši nisu dostavljeni. Nacional je stupio u kontakt s predsjednikom Uprave Luke Rijeka Duškom Grabovcem koji je rekao da je svjestan problema, ali da smatra kako situacija u samoj Raši nije toliko katastrofalna koliko to opisuju udruge za zaštitu životinja. Grabovac je na čelo Luke Rijeka došao krajem travnja ove godine, nekoliko tjedana nakon što je u javnost izašlo izvješće Europske komisije u kojem se kritiziraju stanje na tom terminalu i odnos prema životinjama.

Inspekcija Europske komisije utvrdila je kako životinje koje dolaze u luku nisu adekvatno transportirane. Temperatura je bila previsoka da bi ih se uopće vozilo, smještaj premalen. Upravo su luku, između ostalog, pitali kamo će sa stokom ako se, primjerice, brod pokvari, a kapaciteti popune. Početkom travnja su iz Luke Rijeka poručili da su iznenađeni optužbama i da će napraviti sve kako bi se stanje popravilo. U izjavi za Novu TV predstavnici Luke Rijeka su tvrdili da su u početku, točnije do 2017., poslovi prekrcaja životinja bili prepušteni kooperantu, ali da su nakon što je otkriven katastrofalan tretman životinja taj ugovor prekinuli. Duško Grabovac danas kaže da je u Raši bio odmah nakon što je preuzeo dužnost predsjednika Uprave i da je uvjeren kako se tamo poštuju sve norme za prekrcaj životinja te dodaje:

„Meni je jasno da cijela ta slika izgleda ružno. Ne može izgledati lijepo kada stotine životinja odjednom budu prekrcane na brod te odlaze na neku destinaciju gdje svi znamo kakva ih sudbina očekuje. S naše strane, siguran sam da činimo sve što možemo i da poštujemo sve zakone i pravilnike. Imam razumijevanje i za udruge koje prate ovu problematiku i jasno mi je da nije lijepa slika kada se životinje prevoze po velikim vrućinama, a to je po svemu što ste mi rekli bio ovaj posljednji slučaj. Mi stvarno ne možemo utjecati na to kako životinje dolaze do Raše i poštuju li prijevoznici zakone. Taj dio odgovornosti je na drugima, ali uvjeravam vas da se, jednom kada stignu u Rašu, prema životinjama postupa najbolje što je u tim okolnostima moguće.“

Duško Grabovac je na kraju rekao i da na prekrcaju stoke u brodove rade radnici s puno iskustva te da vjeruje da s njihove strane nije došlo ni do kakvog zanemarivanja ili mučenja životinja.


„Hrvatska u zadanim rokovima postupa po preporukama Europske komisije“

Da je hrvatska strana, odnosno Državni inspektorat, pod čiju nadležnost ovaj slučaj spada, ozbiljno shvatila opomene Europske komisije pokazuje i iscrpan odgovor koji smo iz tog nedavno osnovanog tijela dobili. Na čelu Državnog inspektorata je bivši predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Andrija Mikulić, a u sklopu tog inspektorata odnedavno djeluje i Veterinarska inspekcija koja je prije toga bila dio Ministarstva poljoprivrede. Odgovor Državnog inspektorata donosimo u cijelosti:

„Revizija je provedena u Hrvatskoj od 26. do 28. rujna 2018. kako bi se ocijenila prikladnost i učinkovitost mjera kojima se želi izbjeći da se životinje prevoze na način koji bi mogao izazvati njihovu ozljedu ili neopravdanu patnju tijekom prijevoza morem u zemlje koje nisu članice EU-a i obuhvaćala je provjere koje se odnose na Nadležna tijela drugih država članica EU i na nadležno tijelo Republike Hrvatske koje putem luke Raša kao izlazne točke iz EU otpremaju žive životinje u treće zemlje, a ne samo na nadležno tijelo Republike Hrvatske kako se često pogrešno pretpostavlja.

Revizijom je, među ostalim, razmatran i postupak kontrole brodova u svrhu prijevoza životinja koji se provodi u skladu s „Dokumentom mreže o plovilima o plovilima za prijevoz stoke“ koji je sastavila i dogovorila mreža stručnjaka radi postizanja dosljednih kriterija za pregled plovila za prijevoz životinja, a sama EU procedura predstavlja jedinstveni dokument koji se odnosi na sve države članice EU. U svrhu ispunjavanja tehničkih uvjeta projektant (inženjer brodogradnje) i udruženje za klasifikaciju (priznata organizacija) moraju se pridržavati normi međunarodnih konvencija Load Line, Solas i Marpol.

U praksi planove dostavlja projektant / inženjer brodogradnje udruženju za klasifikaciju, a pretpostavlja se da su planovi u skladu sa svim utvrđenim propisima. Udruženje za klasifikaciju zatim provodi vlastitu provjeru nacrta kako bi se uvjerilo u usklađenost te, konačno, ako su planovi zadovoljavajući, odobrava izgradnju plovila. Po završetku gradnje, plovilu se dodjeljuje klasifikacijska svjedodžba (certifikat) u kojoj je plovilo opisano kao plovilo za prijevoz stoke te se tom bilješkom potvrđuje da je plovilo izgrađeno/preuređeno u skladu s relevantnim normama koje i predstavlja dokaz o usklađenosti. Udruženje za klasifikaciju trebalo bi biti član IACS-a ili udruženje za klasifikaciju sa sjedištem u EU-u.

Pregled brodova za prijevoz životinja pri odobravanju u odnosu na tehničke uvjete obuhvaća provjere u pogledu prozračivanja (izračunavanje volumena upuhivanja zraka na palube obzirom na snagu ventilatora, promjer zrakovodnih cijevi, volumena palube), tehničke zahtjeve u pogledu sustava produkcije svježe vode (kapacitet i snaga desalinizatora i pumpi te položaja i propusnosti ventila), zahtjeva u pogledu odvodnje otpadnih voda (kapacitet sustava odvodnje, nagibi paluba, snaga i kapacitet pumpi za odvodnju i cjevovoda te položaja i funkcionalnosti ventila) , tehničke zahtjeve u pogledu sustava rasvjete ( u odnosu na broj i položaj rasvjetnih tijela i te snagu primarnih i sekundarnih izvora energije), protupožarnog sustava (položaj protupožarnog sustava u odnosu na izvedbu paluba i dostupnost u slučaju požara), elektronskog sustava praćenja, nadzora i uzbunjivanja u kormilarnici te primarnih i sekundarnih izvora energije (snaga primarnih agregata u odnosu na održavanje navedenih sustava te u slučaju kvara snaga sekundarnih agregata) te drugih ugrađenih sustava i opreme.

‘Krajnja mjera koju je moguće donijeti u slučaju da veći broj djelatnika luke nehumano postupa sa životinjama jest odluka o zabrani utovara životinja u plovilo’, kažu iz Državnog inspektorata

Kao što je vidljivo iz navedenog navedeni pregledi prilikom odobravanja broda uključuju preglede i tehničkih uvjeta koji nisu u domeni veterinarske struke. U svrhu kontrole navedenih sustava navedeni pregledi se od strane veterinarske inspekcije u Republici Hrvatskoj provode se u suradnji s odgovarajućim tehničkim stručnjakom (inženjerom), a kako se zahtjeva i samim „Dokumentom mreže o plovilima o plovilima za prijevoz stoke“.

U postupku revizije EU stručnjacima je odgovoreno da se navedeni pregledi su Republici Hrvatskoj provode od strane veterinarskog inspektora u suradnji s inženjerima Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture kao stručnjaka koji provjeravaju navedene tehničke uvjete iz razloga što pregledi navedenih sustava zahtijevaju specifična tehnička znanja, a kako se i zahtjeva „Dokumentom mreže o plovilima o plovilima za prijevoz stoke“.

Navedena konstatacija kojom se u bitnome navodi kako veterinarska inspekcija ne posjeduje dovoljna tehnička znanja za tehničke preglede brodova je sastavljena na način kako je revizorima tijekom nadzora odgovoreno u skladu s gore navedenim, ali je u samom Izviješću revizora izostavljeno da se navedeni pregledi provode u suradnji s u suradnji s inženjerima Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, što je naknadno u anexu Izviješća revizije ispravljeno temeljem zahtjeva Nadležnog tijela Republike Hrvatske.

Izviješćem se navodi da je tijekom 2018. godine od strane organizatora prijevoza pet država članica EU u četiri dana upućene su životinje prijevoznim sredstvima u luku tijekom toplinskog vala u mjesecu kolovozu 2018. godine radi utovara stoke na plovilo. Nadzorima od strane nadležnog tijela Republike Hrvatske utvrđeno je da su životinje tijekom putovanja cestovnim prijevoznim sredstvima podrijetlom iz drugih EU članica bile izložene temperaturama višima od 35°C, što znači da se utovar u vozila na mjestu polaska u drugim državama članicama EU iz kojih su životinje dolazile nije trebao obaviti ako organizatori prijevoza u tim državama članicama EU nisu prethodno provjerili vremenske uvjete u svrhu obavljanja prijevoza životinja. Tijekom tog događaja planiranje putovanja, koje je odgovornost organizatora prijevoza drugih država članica EU, nije izbjegnut niti istovremeni dolazak vozila u luku Raša. U takvim okolnostima veterinarska inspekcija Republike Hrvatske je smatrala da bi vračanje životinje u države članice po navedenim temperaturnim uvjetima cestovnim prijevoznim sredstvima uzrokovalo dodatnu patnju životinjama obzirom da bi se cestovnim prijevoznim sredstvima životinje prevozile ponovno na temperaturama višim od 35°C te je od strane nadležnog tijela Republike Hrvatske odlučeno je da se dopremljene životinje istovare s prijevoznih sredstava i utovare u brod čije su palube broda bile rashlađene zbog uronjenosti trupa i paluba broda.

Izviješće revizije navodi po navedenom kao nedostatak da o navedenom postupku veterinarska inspekcija nije imala pisane upute i procedure, ali sam postupak i odluke veterinarske inspekcije nisu negativno ocijenjene. Nakon navedenog incidenta od strane veterinarske inspekcije zatražena je bolja koordinacija, planiranje i komunikacija između pomorskog agenta, upravitelja luke i prijevoznika cestovnih prijevoznih sredstava i organizatora prijevoza iz drugih država članica EU te je o navedenom prekršaju obavijestila Nadležna tijela EU država članica iz kojih su životinje upućene u luku, kako bi druge države članice poduzele mjere u odnosu na prijevoznike i organizatore prijevoza s svog područja iz kojih su cestovna prijevozna sredstva upućena u luku Raša.

Kao posljedica navedenog dopremanje životinja i utovar na brodove su obustavljeni u kolovozu 2018. godine, što je revizija ocijenila pozitivnim. Revizija nije imala primjedbe na izvedbu i opremljenost sabirnog centra, ali se Izviješćem navodi kao primjedba kapacitet sabirnog centra u slučaju dolaska jeko velikih brodova za prihvat velikog broj životinja.

U slučaju kada bi se od strane nadležnog tijela Republike Hrvatske ili veterinarske inspekcije odbilo izdavanje dopuštenja za utovara životinja na brod revizorski tim je smatrao da navedeno može predstavljati problem zbog nemogućnosti istovara svih dopremljenih životinja u sabirni centar obzirom na kapacitet sabirnog centra. Međutim, izviješćem se ne navodi da je u tom slučaju moguća i zabrana dopreme novih životinja i vraćanje prijevoznih sredstava u države članice koje su bliže po destinaciji te se na taj način navedene životinje ne istovaruju u sabirni centar već vračaju u članice EU u kojima su utovarene obzirom da utovar na jako veliki brod traje više dana. Temeljem navedenog od strane revizora se tražila izmjena procedure u svrhu opisa navedenog postupka procedurom.

Nalaz Revizije koji se odnosi na Republiku Hrvatsku odnosio se na poboljšanje procedura (pisanih uputa) koja se u izviješću navodi kao „Pravilnik“ u svrhu postupanja od strane nadležnog tijela Republike Hrvatske te na povećanje financijskih kazni koje se odnose na povrede Uredbe 1/2005 prema prekršiteljima. Nalazi Revizije koji se odnose na organizaciju putovanja pri prijevozu životinja i obavljanje prijevoza životinja do luke Raša odnose se na organizatore prijevoza koji su zakonski odgovorni za organizaciju i koordinaciju putovanja, a koji potječu iz drugih država članica EU iz kojih pošiljke dolaze i gdje se životinje utovaruju u prijevozna sredstva te na prateću dokumentaciju koja se potvrđuje u drugim državama članicama od strane njihovih nadležnih tijela prilikom utovara životinja. Istim izviješćem se navodi nepravovremena dostava obavijesti o prispijeću brodova i planiranom broju životinja od strane organizatora prijevoza drugih država članica EU prema nadležnom tijelu Republike Hrvatske u svrhu pravovremene pripreme organizacije prijevoza životinja brodom i kontrola u luci.

U skladu s preporukama revizorskog tima od strane veterinarske inspekcije dana 15. srpnja 2019. godine provedena edukacija u suradnji s inženjerima Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture u svrhu bolje koordinacije provjere tehničkih zahtjeva za preglede u svrhu odobravanja brodova.

‘Pažljivo proučavamo sve dokaze i uz administrativni nadzor nadležnih hrvatskih tijela promatramo poštuje li hrvatska pravila koja se tiču transporta živih životinja morem’, kažu iz Europske komisije

Po provedenom postupku revizije od strane revizora pozitivno je ocijenjen postupak s životinjama u luci Raša tijekom postupaka istovara, rukovanja, držanja životinja u sabirnom centru i utovara u brodove. Revizorskim Izviješćem se ne navodi nehumano postupanje s životinjama od strane djelatnika luke.

Ako se utvrdi da se u Raši još uvijek krši zakon i prema životinjama se ponaša nehumano, kao primarna mjera donijela bi se odluka o isključivanju djelatnika luke iz postupka rukovanja s životinjama i sankcije prema djelatniku luke. Kao krajnja mjera u slučaju nehumanog rukovanja s životinjama od strane većeg broja djelatnika luke moguća je donašanje odluke o zabrana utovara životinja u plovilo.

Međutim, Veterinarski inspektori prilikom obavljanja propisanih veterinarskih pregleda prilikom pretovara životinja u Luci Raša nisu imali većih problema sa djelatnicima Luke, povremeno tijekom 2017. i 2018. god., uočeno je da neki djelatnici pri rukovanju sa životinjama ne poštuju u cijelosti pojedine odredbe Uredbe (EZ) 1/2005. U takvim situacijama djelatnik bi odmah nakon upozorenja inspektora korigirao svoje postupke. Nakon provedenih edukacija i zapošljavanja novih djelatnika za rad sa životinjama u Luci Raša, u ovoj kalendarskoj godini nije bilo utvrđenih nepropisnih postupanja sa životinjama tijekom pretovara;

Vezano za kršenje propisa u ovoj godini utvrđeno je da se obavlja pretovar životinja pri iznimno visokim vanjskim temperaturama (srpanj/kolovoz 2019.). U svezi navedenog poduzeto je:

Svako uočeno kršenje propisa (temperature prijevoza iznad 35°C) evidentirano je od strane veterinarske inspekcije te proslijeđeno u daljnje nadležno postupanje (dostava informacije o kršenju Uredbe i temperaturnog zapisa, NKT);

Osim toga, za svaki najavljeni pretovar životinja u Luci Raša planiran u vrijeme očekivanih visokih vanjskih temperatura, organizator prijevoza je upozoren da osigura obavljanje pretovara u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima, te dopremu pošiljaka životinja na način da se izbjegava istovremeni dolazak većeg broja vozila u Luku Raša kako bi ne bi došlo do duljeg čekanja životinja na pretovar.

Sve navedeno pokazuje da Veterinarska inspekcija postupa po preporukama revizorskog tima u skladu s zahtijevanim rokovima.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.