NORVEŠKA; Nyland – Elabdellaoui, Hovland, Forren, Hogli – Skjelbred, Tettey, Johansen, Henriksen, Berget – Soderlund
HRVATSKA: Subašić – Srna, Ćorluka, Vida, Vrsaljko – Modrić, Brozović, Rakitić, Perišić, Pjaca – Mandžukić
U sastav Nike Kovača se vratio Darijo Srna (umjesto Vrsaljka koji mijenja Pranjića na lijevoj strani) i Marcel Brozović (umjesto Milana Badelja).
Uz bodove Kovač čezne i za obnovom povjerenja vrha HNS-a u njegove stručne parametre.
1. poluvrijeme
1′     – Naglašen entuzijazam Hrvata u početnim sekundama
3′     – Korner za domaćine, neutralizirana opasnost protiv nezgodnih domaćih skakača
6′     – Novi korner, primjetljiva panika kod Kovačevih braniča
10′   – Norvežani pucaju gotovo s centra, ufaju se u sunce koje jako tuče u Subašićeve oči
14′   – Perišić nabacio zdesna, ispred Mandžukića loptu odnio Hovland
27′   – Prvi korner za Hrvatsku
29′   – Kakva šansa za domaćina, udarac Forrena s 3 metra iskosa ukrotio Subašić
44′   – Perišić ubacio slijeva, Ćorluka vratio Mandžukiću a ovaj glavom za paradu Nylanda
45′   – Bez sudačkog dodatka vremena, Kasai poslao momke na odmor
2. poluvrijeme
47′   – Perišić je vješto proventilirao desnim bokom, ubacio ali Mandžukiću nije sjelo
48′   – Srnin centaršut, Mandžukić glavom pa nešto kasnije i škaricama ne uspijeva
GOL
51′   – Neće Hrvati hoće Norvežani, u gužvi se najbolje snašao Berget, prodao lažnjak Srni i zabio pored Subašića te doveo Hrvatsku u neviđene probleme
60′   – Olić umjesto Pjace, Niko Kovač spašava izbornički mandat
GOL
68′   – Hrvatska blijeda, Norvežani kažnjavaju opet preko Bergeta koji se opet poigrao s Srnom i opalio po loptu koju je dodatno prema vratnicama ubrzao uklizali Ćorluka
80′   – Bezidejno na terenu, još bezidejnije na klupi, odbrojavaju li se posljednje izborničke minute?
82′   – Strah, panika, nered, kaos, mlakost,… – sve to ‘krasi’ Hrvate u ovom meču
90′   – Kraj sramote u Oslu!

U dvoboju H kvalifikacijske skupine EURA 2016 u Oslu su nogometaši Norveške pobijedili Hrvatsku s 2-0 (0-0), a ovim prvim porazom u kvalifikacijama Hrvatska je ugrozila svoje šanse za izravan plasman na završnicu jer sada Norveška ima dva boda više od “vatrenih”.

Norveška je sada prva u skupini sa 16 bodova, Italija ima 15 i utakmicu manje kod kuće s Bugarskom, a Hrvatska je treća s 14 bodova dva kola prije kraja. Dvostruki strijelac za Norvešku bio Jo Inge Berget (51, 69).

Hrvatska je u Oslu doživjela prvi poraz u kvalifikacijama, koji bi mogao biti sudbonosan za prva dva mjesta u skupini. Norvežani su se “osvetili” za poraz (1-5) u Maksimiru, a izabranici Nike Kovača su odigrali najslabiju utakmicu u ovom ciklusu kvalifikacija.

• Hrvatski nogometaši su u utakmicu ušli jako loše, igrali su sporo, a sve dobro što su pokazali na stadionu Ullevaal bilo je u zadnje dvije minute prvog i šest minuta drugog dijela. U preostalih 82 minute Norveška je bila bolja momčad, koja je više željela pobjedu, a nakon vodstva od 2-0 domaća momčad je još jače napadala na hrvatska vrata, dok su “vatreni” djelovali posve obezglavljeno. I izmjene su došle prekasno i bile su pogrešne. Sa samo bodom iz Azerbajdžana (0-0) i porazom od Norveške (0-2), Hrvatska se sa prvog srozala na treće mjesto skupine i dovela se u situaciju da itekako strahuje za plasman u Francusku.

Prvo poluvrijeme bilo je za čisti zaborav jer je prvih 45 minuta proteklo u “uspavanoj” i sporoj igri obje momčadi, s tim da su Norvežani ipak više napadali. Prva prilika dogodila se tek u 29. minuti kada je nakon slobodnog udarca sa strane branič Forren ostao sam na petercu, no njegov udarac nogom iz blizine blokira Subašić. U 43. minuti Kovačevi izabranici su došli do jedine prilike u prvom dijelu – slobodni udarac je izveo Rakitić, Ćorluka glavom prebacio do Mandžukića čiji pokušaj također hlavom brani norveški vratar Nyland.

U 48. minuti velika prilika za Hrvatsku, no ubačaj Srne Rakitić nije uspio glavom sprovesti u mrežu. Minutu kasnije Mandžukić pokušava “škaricama”, ali je norveški vratar bio pripravan. I kako to obično biva, Norvežani su u 51. minuti kaznili hrvatske promašaje, kada je nakon velike gužve Berget prihvatio loptu, “lažnjakom” se riješio Srne i pogodio bliži kut Subašićevih vrata. Taj pogodak je šokirao hrvatske igrače, u 66. minuti je nakon velike pogreške Modrića sam prema Subašiću krenuo Skjelbred, ali je Vrsaljko spasio. Spasa nije bilo u 69. minuti kada su Norvežani izveli brz protunapad, a junak dvoboja Berget je opet zaobišao Srnu i uz pomoć Ćorluke ponovno pogodio bliži kut naših vrata za 2-0. Kovačevi igrači su nakon drugoga primljenoga igrača potpuno “potonuli”, uslijedilo je još nekoliko paničnih intervencija naše obrane ispred domaćina koji su napadali kao da oni gube.  U 77. minuti Mandžukić nakon ubačaja Olića nastavlja s revijom promašaja, a u 78. minuti norveški napadač Soderlund s tri metra glavom pogađa Mandžukića u stopostotnoj prilici koja je mogla dovesti i do trećeg gola domaćina.

U sljedećem kolu Hrvatska 10. listopada gostuje na Malti.