Sat igre u tri prvenstvene utakmice za Šahtar dovoljno je Eduardu za tri gola otkako se iz Brazila vratio u Ukrajinu. Najnoviji pogodak bivši hrvatski reprezentativac postigao je u remiju svog Šahtara kod Vorskle (2:2) u 4. kolu Ukrajinske lige.

Eduardo je pogodio 65. minuti za vodstvo do 2:1, samo pet minuta nakon što je ušao u igru umjesto Bernarda. Treći je to njegov gol ove sezone, ali ipak nije bio pobjednički, jer je Vorskla u drugoj minuti sudačke nadoknade izjednačila.

Bio je to susret ukrajinskih predstavnika u Europi, koji su par dana ranije igrali utakmice pretkola protiv Žiline u EL (Vorskla) i s Fenerbahčeom u LP (Šahtar), ali “ritam srijeda/nedjelja” očigledno je teže pao momčadi iz Donjecka, kojoj je koncentracija popuštala u najgore vrijeme. Rudari su tako primali golove za ispuštanje vodstva onda kada je najgore – u 45. i 92. minuti.

Šahtarov trener Lucescu na ovom susretu dao je priliku igračima iz drugog plana, koji većinom nisu igrali u velikoj europskoj pobjedi protiv Fenera (3:0) čime je izboren pay-off LP. Oni na kraju nisu opravdali povjerenje protiv kluba od kojeg se očekivao poraz protiv Šahtara, s obzirom kako je tri dana ranije Vorskla ispala u trećem pretkolu EL od slovačke momčadi. Žilina je u prvom susretu slavila 2:0, Vorksla na uzvatu uzvratila istom mjerom, nakon toga i u produžecima povela 3:0, da bi gol za ispadanje iz Europe primila u sudačkoj nadoknadi drugog produžetka, točnije 121. minuti.

Razumljivo je zato kako je Lucescu nakon utakmice bio zadovoljan s tek nekoliko igrača, među kojima je i Eduardo. Brazilac s domovnicom ovog ljeta se vratio u klub u kojem je već bio četiri godine (2010-14), nakon jednogodišnje gaže u rodnoj zemlji, gdje je igrao za Flamengo.

U 32. godini krenuo je još jednom u Ukrajini, a za dobro poznati klub potpisao je na godinu i pol prije točno mjesec dana. Od tada je nastupio u šest utakmica, ali kao i tijekom većine prve gaže u Šahataru, Eduardo je rezerva i ulazi s klupe, pa tri gola koja je postigao u takvim okolnostima dodatno dobivaju na težini, jer u sedam utakmica koliko je Šahtar odigrao od njegovog povratka, Dudu je dobio tek desetke od ukupno 150 minuta.

Zanimljivo, nije bio strijelac na jedinoj utakmici u kojoj je bio starter – protiv Oleksandrije u prvom kolu prvenstva, ali je zatim poentirao u sva tri iduće utakmice ukrajinske Premier Lige: kod Volyna (4:1), protiv Goverle (2:0) i kod Vorskle (2:2), iako je na sve tri utakmice ušao kao rezerva i ukupno sakupio tek malo više od sat vremena igre.