Amel Tuka donio je Bosni i Hercegovini prvu medalju sa svjetskim prvenstvima. Tuka je u finalu utrke na 800 metara do cilja stigao treći i osvojio broncu. slavio je Kenijac David Rudisha sa 1:45:84, srebro je osvojio Poljak Adam Kszczot s 1:46:08, dok je Tuka istrčao 1:46:30 te uzeo broncu sa samo pet stotinki prednosti pred Kenijcem Fergusonom Rotischom.

“Sjajni Amel Tuka obradovao je sve Bosance i Hercegove. Do danas BiH nije bilo na atletskoj karti, ali od 25. kolovoza stvari su se promijenile”, oduševljeno pišu bosanski mediji.

Tuka je do bronce došao na sebi karakterističan način – utrku je počeo na začelju, da bi u posljednjih 300 metara ‘stisnuo gas’ i polako se počeo probijati prema vrhu.

24-godišnji trkač rođen je u Kaknju, a drži bosanski rekord na 400 i 800 metara. Prošlog mjeseca u Monacu je u sklopu Dijamantne lige postavio rezultat sezone na 800 metara (1:42:51).