Velika blamaža ministra Pavića na predstavljanju novih medicinskih uređaja

Autor:

29.10.2019., Zagreb - Svecano otvaranje nove Angio sale u KBC-u Sestre milosrdnice, u Klinickom zavodu za dijagnosticku i intervencijsku radiologiju. Svecanosti otvaranja nazocili su miistar zdravstva Milan Kujundzic i ministar regionalnog razvoja i europskih fondova Marko Pavic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Sredinom proteklog tjedna u Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestre milosrdnice, ministar regionalnog razvoja i europskih fondova Marko Pavić prilično se izblamirao. I to zato što je u javnosti dao izjavu kojom je pokazao da u trenutku kada ju je izgovorio, naprosto nije bio elementarno upoznat s materijom koju je komentirao. Sporni događaj zbio se 29. listopada, kada je u spomenutoj zagrebačkoj bolnici otvorena nova angiodvorana s najmodernijim uređajem u području neurointervencije i neuroradiologije. Kako su toga dana izvijestili elektronički mediji, namijenjena je liječenju bolesnika s moždanim udarom kojih je u KBC-u Sestre milosrdnice u protekle tri godine bilo 450. U istom periodu ondje je učinjeno i dvostruko više angiografija. U prilogu koji je tog dana emitiran na Hrvatskoj televiziji, Dijana Zadravec, predstojnica Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, izjavila je da angiodvorana „predstavlja KBC-u jedan nadstandard i izniman doprinos u zbrinjavanju bolesnika s moždanim udarom i bolesnika s bolestima mozga“. Napomenula je i da se u roku od 24 sata od simptoma moždanog udara na pacijentima može izvesti zahvat, umanjiti šteta od moždanog udara i možda čak spriječiti invalidnost. Sve to moguće je zahvaljujući uređaju ARTIS Zee Biplane tvrtke Siemens d.o.o., koji je dio nove angiodvorane i o kojem se navodi da predstavlja vrh tehničkih mogućnosti u području neurointervencije i neuroradiologije. Uređaj je kupljen u sklopu projekta opremanja dnevnih bolnica Ministarstva zdravstva, koji je sufinanciran sredstvima Europske unije, odnosno Europskog fonda za regionalni razvoj.

Ministar Milan Kujundžić izjavio je tom prilikom da je riječ o još jednom u nizu malih koraka u napretku zdravstva u protekle tri godine i dodao: „Ovo je mreža koja nije uhodana samo u Zagrebu, nego i u Splitu i Rijeci, a u ponedjeljak će uređaj biti pušten u Osijeku. Tako se Hrvatska izjednačila s najrazvijenijim zemljama u svijetu, kao što smo to već učinili u intervencijskoj kardiologiji, kada je u pitanju infarkt. “

Tu bit stvari koja se događa u hrvatskoj medicini, ministar Pavić opisao je govoreći o troškovima modernizacije. I samo jednom rečenicom privukao pozornost, rekavši: „Ukupna vrijednost pet ovakvih angiosala je 172 milijuna kuna.“

Nacional posjeduje natječajnu dokumentaciju za nabavku angiosala iz dvaju ranijih natječaja. Jedan je raspisan u rujnu 2017. i njime se nabavljalo također pet angiosala. Prema natječajnoj dokumentaciji, njihova vrijednost procjenjivala se na između 4,5 i 6 milijuna kuna bez PDV-a. Drugi natječaj kojim se nabavljala angiosala datira iz travnja 2015., kada se taj uređaj nabavljao za županijsku bolnicu u Čakovcu. Prema tom natječaju, procijenjena vrijednost angiosale iznosila je 4,8 milijuna kuna bez PDV-a. Izvor iz medicinskih krugova za Nacional je izjavio da u najteže zamislivom rastrošnom scenariju, angiosala može doseći do deset milijuna kuna. A i tada bi ukupna cifra za njih pet dosegla pedeset, a ne 172 milijuna kuna. Ministar Pavić je, govoreći o pet angiosala, spomenuo upravo taj iznos. Ali je pogriješio. Jer se taj iznos odnosi na nešto drugo.

U ponedjeljak, 27. kolovoza 2018. godine, tadašnja ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministar zdravstva Milan Kujundžić i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric, potpisali su trilateralni Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za opremanje devet dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija vrijedan 172,3 milijuna kuna, koji se u 100-postotnom iznosu financira bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije. Riječ je o opremi za sljedeće bolnice: KBC Zagreb, KBC Sestre milosrdnice, KBC Rijeka, KBC Split, KBC Osijek, KB Dubrava, KB Sveti Duh, OB Varaždin i OB Zadar. Taj ugovor potpisan je u okviru poziva „Poboljšanje isplativosti i pristupa dnevnim bolnicama/dnevnim kirurgijama“, a sredstva se dodjeljuju unaprijed određenim prijaviteljima. U okviru poziva za dnevne bolnice i dnevne kirurgije ugovoreno je 24 projekata od 28 predviđenih ugovora, što je znatno više od pet angiosala na koje se Pavić prošloga tjedna referirao.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.