Vatreni porazom u Švedskoj ugrozili ostanak u elitnoj skupini Lige nacija

epa08820807 Sweden's Dejan Kulusevski (C) scores his teams first goal during the UEFA Nations League group match between Sweden and Croatia at Friends Arena in Stockholm, Sweden, 14 November 2020.  EPA/Henrik Montgomery SWEDEN OUT

EPA/Henrik Montgomery SWEDEN OUT

Švedska je u 5. kolu skupine 3 lige A Lige nacija u Solni bila bolja od Hrvatske rezultatom 2:1 (2:0). Strijelci za domaće bili su Dejan Kulusevski i Marcus Danielson koji je ujedno zatresao i vlastitu mrežu.

Vatreni su ovim porazom ugrozili ostanak u elitnoj skupini Lige nacija te su kolo prije kraja grupne faze bodovno izjednačeni sa Švedskom tako da će se odluka o tome tko ispada u ligu B pasti u zadnjem kolu kada Hrvatska dočekuje Portugal, a Švedska gostuje kod Francuske. Obzirom na izjednačen međusobni omjer u slučaju jednakog broja bodova odlučit će bolja gol razlika.

Prvu priliku na utakmici kreirali su domaćini u 6. minuti kada je s ruba kaznenog prostora snažno pucao Kuluševski, ali Livaković odbija loptu.

Livaković je na nivou i u 16. minuti kada je u dobroj prilici bio Forsberg. Švedski ofenzivac se našao usamljen na 12 metara, ali je pucao ravno u vratara Vatrenih.

Hrvatska je prvi udarac uputila u 22. minuti kada je sa 17 metara iskosa pucao Brekalo, no to je bio lagan zadatak za Olsena. Minutu kasnije udarac je okušao i Perišić, ali golman Švedske je odbio loptu u korner.

Forsberg je zaprijetio i u 28. minuti kada je pucao iz slobodnog udarca s više od 20 metara udaljenosti, no Livaković je upisao još jednu obranu.

Švedska u vodstvo dolazi u 36. minuti kada je Lustig uposlio Kuluševskog, a on se u šesnaestercu pored Kovačića izborio za precizni prizemni udarac kojim je matirao Livakovića.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Švedska je povećala prednost. Iz kornera je ubacio Larsson, a najviši na prvoj stativi bio je Danielson koji je proslijedio loptu u suprotni kut.

U 51. minuti nakon ubačaja iz kuta Modrića igrača Švedske lopta u kaznenom prostoru pogađa u ruku, no sudac Siebert nije se oglasio. Njemački arbitar je ostao tih i u 59. minuti kada su Vatreni još jednom zbog navodnog igranja rukom tražili kazneni udarac.

Kuluševski je u 63. minuti asistirao Ekdalu koji je imao veliku priliku povećati vodstvo domaćih, ali je s 11 metara neometan pucao visoko poviš gola. Tri minute kasnije isti učinak je imao i pokušaj Forsberga sa 17 metara dok je u 69. minuti Perišić blokirao šut Berga.

Hrvatska je u 81. minuti smanjila vodstvo Švedske. Nakon ubačaja Vlašića glavom je pucao Perišić, a lopta u leđa pogađa Danielson i vara Olsena.

U 89. minuti Larsson iz slobodnog udarca ubačajem pronalazi Danielsona, a njegov udarac glavom odlično brani Livaković.

U istoj minuti šansa i za Hrvatsku. Juranović je prizemnim dodavanjem pronašao Vlašića, no njegov udarac je blokirala domaća obrana.

Vlašić je u 93. minuti imao posljednju priliku na susretu kada je pucao s dvadesetak metara, no Olsen se nije dao iznenaditi.

Drugi večerašnji susret u ovoj skupini odigran je u Lisabonu gdje je Francuska golom Kante svladala Portugal čime je kolo prije kraja osigurala prvu poziciju u skupini i plasman na završni turnir Lige nacija.

U posljednjem kolu skupine 3 Hrvatska će u utorak na Poljudu ugostiti Portugal dok će Francuska biti domaćin Švedskoj.