Vareškić: ‘Nakon dvije godine u Zagreb vraćamo najtežu utrku u Hrvatskoj’

Autor:

arhiva DŠR AKTIVAN ŽIVOT

Zagrepčanka 512 atletska je utrka po stubama od prizemlja do 25. kata poslovne zgrade Zagrepčanke u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani

 

Nakon dvije godine pauze uzrokovane pandemijom, u Zagreb se vraća najteža utrka u Hrvatskoj, Zagrepčanka 512. Utrka će se održati u subotu, 3. rujna, s početkom u 10 sati u prizemlju poslovne zgrade Zagrepčanka, u Savskoj ulici 41 u Zagrebu

Riječ je o atletskoj utrci po stubama poslovne zgrade Zagrepčanka na kojoj se trči od prizemlja do 25. kata zgrade, ukupno 490 stepenica. Utrka je pokrenuta 2012. godine i do sada je održano 8 izdanja. Na zadnjem izdanju 2019. godine nastupilo je čak 590 natjecatelja iz nekoliko zemalja (Austrija, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Italija, Nizozemska, Hrvatska).

Utrka je nastala po uzoru na najpoznatiju svjetsku utrku stubama „Empire State Building Runu” koja se održava u New Yorku u SAD-u.

Natjecateljima se u Zagrebu nudi nekoliko disciplina na kojima mogu nastupiti: Solo (jedan uspon, 25 katova, 490 stuba), Duplo (dva uspona, 50 katova, 980 stuba), Mega (četiri uspona, 100 katova, 1960 stuba) i Duo (utrka parova, muškarac i žena trče po jedan uspon, a rezultati im se zbrajaju). Rezultati uspona također se zbrajaju u utrkama Duplo i Mega.

Utrka se prijašnjih godina održavala u prosincu, ali ju je ove godine organizator prebacio u rujan kada se očekuju bolji vremenski uvjeti. Rekorde staze drže slovenski natjecatelji Ana Čufer s 02:59.68 i Matjaž Mikloša s rezultatom 02:34.50, a hrvatski rekorderi su Paula Šimunčić s 03:02.14 i Antonio Kleković s 02:41.97.

Zagreb News je razgovarao s Nedeljkom Vareškićem, predsjednikom Udruge Društvo športske rekreacije Aktivan život koja je organizator utrke.

Iako su svjesni da u Zagrebu postoje viši neboderi u Zagrebu od Zagrepčanke, rekao je da su je odabrali prije svega zbog tradicije, ali i zbog toga što ima najzagrebačkiji naziv. “Izrazito nam je drago što su nas upravitelj i suvlasnici prihvatili kao svoje i što nam daju najveću mogući podršku za organizaciju ove zahtjevne utrke”, dodao je Vareškić.

Utrka se zove Zagrepčanka 512, a odvija se na 490 stuba, zašto i kako su ‘’nestale’’ 22 stube Vareškić objašnjava: “Te 22 stube su i dalje u Zagrepčanci i spajaju 25. i 26. kat. No kako je ta 26. etaža slijepo crijevo, odlučili smo utrku završiti na 25. katu gdje imamo dizala i drugu infrastrukturu. No naziv smo ostavili, nekako nam se baš svidio”.

Istaknuo je kako se utrka prošle dvije godine nije održavala zbog pandemije, ali da ove godine očekuju veliki broj natjecatelja. “Godine 2019. imali smo 590, a s današnjim danom imamo više od 200 prijavljenih sudionika. Nekako vjerujemo da ćemo doći do 500 sudionika, što je za ovakvu utrku stvarno veliki broj. Gledamo malo broj sudionika na drugim svjetskim utrkama i mi smo debelo iznad prosjeka, s čime se zaista ponosimo”, ispričao je Vareškić.

Što se kvalitete utrke tiče, najavio je moguće obaranje nekih rekorda. Naime, nedavno im se javio vrhunski trkač, Malezijac Wai Ching Soh. “On bi vrlo rado htio nastupio i na našoj utrci, a to definitivno znači rušenje rekorda koji trenutno drži Slovenac Matjaž Mikoša”, naglasio je Vareškić.

Istaknuo je da se na utrku mogu prijaviti svi koji žele. Dodao je i da uvijek imaju određeni broj profesionalnih sportaša, a često im dolaze i natjecatelji iz susjednih zemalja (Slovenija, Italija, BiH, Srbija). “Dakako, najveći broj sudionika su građani, tj. rekreativci koji prihvate izazov koji nosi ova utrka i dođu pokazati u kakvoj su formi. Imamo i jako puno članova iz fitness-centara koji se ciljano spremaju za ovu utrku”, rekao je Vareškić.

Ipak je naglasio kako se radi o utrci koja nije baš za svakoga i da je se za nju ipak potrebno pripremiti. “Ovisno o vašem cilju ovisit će i vrsta priprema. Ako je samo želite završiti, popeti se na 25. kat, dovoljno je redovito trenirati tri puta tjedno bilo koji sport. Naravno preporučuje se bavljenje nekim tzv. aerobnim sportovima kao što su trčanje ili biciklizam, no bez brige i rekreativni nogometaši, košarkaši, članovi fitness-centara će je bez problema završiti. Ako imate više postavljen cilj, tj. ako utrku želite završiti u nekom roku, primjerice za 4 minute, onda u pripreme morate ubaciti i treniranje po stubama kojih po Zagrebu ima zaista jako puno. Inače, najdulje su one u Mlinovima, Alanske stube kojih ima 555 i koje su idealne za pripreme jer otprilike toliko traje i naša utrka. Naravno, možete trenirati i po kraćim rutama, ali s više ponavljanja”, ispričao je Vareškić.

Inače, duljina staze je 320 metara, a savladava se uspon od oko 85 metara nadmorske visine.  Na dosadašnjim utrkama najstariji natjecatelj bio je Ivo Belan. Nastupio je na nekoliko izdanja, a 2019. godine s 83 godine utrku je završio rezultatom od 08:37.23. Najmlađi pak natjecatelji koji su nastupali imali su svega sedam godina i nastupali su s roditeljima.

Na ovogodišnjem izdanju novost je utrka Mega. Sudionici te utrke morati napraviti četiri uspona (s pauzama od 10 do 15 minuta), a rezultati će im se zbrajati.

 

 

OZNAKE: zagreb news

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.