Varaždin pogotkom Bobana u debiju stigao do preokreta i slavlja nad Goricom

03.02.2021., stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 19. kolo, NK Varazdin - HNK Gorica. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

U trećoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige Varaždin je na svom stadionu svladao Goricu rezultatom 2-1 (0-1) i tako stigao do drugog slavlja nad današnjim suparnikom u međusobnim okršajima te do pete ligaške pobjede u sezoni.

Gosti su u vodstvo stigli pogotkom najboljeg strijelca lige Kristijana Lovrića u 21. minuti, a momčadi Zorana Kastela preokret su donijeli Jorge Obregon (76.) i Gabrijel Boban koji je u svom debiju za Varaždin pobjednički pogodak postigao u 89. minuti susreta.

Otvoreno se igralo s obje strane, nekoliko opasnih dolazaka uvodno su imali domaći, koji u trećoj minuti prvi put prijete preko Postonjskog, no njegov udarac s osamnaest metara otišao je pristojno pored okvira gostujućih vrata.

U četvrtoj minuti prvi opasniji dolazak Gorice, nakon lijepog prolaska Kalika, okončan je ubačajem iz kuta poslije kojeg gosti tresu protivničku mrežu no pogodak opravdano nije priznat jer je Dieye u petercu rukom dodao loptu Hamadu, poslije čijeg je udarca lopta završila u mreži.

Uvodno je Varaždin bio nešto konkretnija momčad (četiri izborena kornera), no u 15. minuti Dieye vuče odličnu kontru koju se odlučuje okončati sam udarcem iskosa s desne strane iz teške pozicije, njegov pokušaj je blokiran i odbijen u korner iz kojeg gosti nisu zaprijetili.

Uslijedio je kraći period gostujućeg pritiska tijekom kojeg je izboreno nekoliko prekida u opasnoj zoni, nakon posljednjeg takvog Jovičić odbijenu loptu dodaje naprijed, Kalik fantastičnim dodavanjem otvara Lovrića desno, a on udarcem iskosa s desne strane s dvanaest metara pogađa suprotni kut za 0-1 Gorice u 21. minuti. Bio je to njegov 13. pogodak u sezoni te je trenutno ponovno vodeći strijelac ovosezonskog izdanja Prve HNL.

U 28. minuti gosti traže kazneni udarac zbog starta Pellumbija nad Dieyeom u petercu domaćina, sudac Batinić odmah je odmahnuo rukama da nije riječ o najstrožoj kazni, a tihe su ostale i njegove VAR kolege Bebek i Krmar.

Minutu poslije na drugoj strani smo svjedočili prvom udarcu Varaždina u okvir. Nakon ubačaja s lijeve strane napada u sredini je na petercu prvi na lopti Obregon koji glavom loše puca te Banić upisuje sigurnu obranu.

Špikić je u 33. minuti bio u dobroj situaciji u šesnaestercu no domaća obrana ‘potjerala’ ga je lijevo u stranu te je njegov udarac desnom nogom s desetak metara otišao pored prve vratnice.

Pet minuta poslije velika gužva u petercu Gorice nakon ubačaja iz kuta, u konačnici je Pellumbijev pokušaj blokiran, te Banić bez problema čuva mrežu netaknutom. U 42. minuti Lovrić je iz slobodnog udarca s osamnaest metara pogodio suigrača Kalika te od njega lopta odlazi pored vratnice.

Do kraja poluvremena, bez sudačke nadoknade, vidjeli smo još pokušaj Krizmanića poslije ubačaja iz kuta, lopta je otišla pristojno pored suprotne vratnice te je time okončan prvi dio susreta.

U nastavak je domaći strateg Zoran Kastel na travnjak poslao novopridošle igrače, Gabrijela Bobana i Andrisa Herreru. Na klupi su ostali Vinko Petković i Matej Senić. Siniša Orešćanin je na poluvremenu iz igre izvadio Juricu Pršira, te na travnjak poslao Pauliusa Golubickasa.

Već u 47. minuti Gorica je mogla povećati rezultatsku prednost. Musa je ubacio s lijeve strane napada, Ndieye je okupirao dvojicu braniča te lopta dolazi do Hamada koji nespretno prima loptu, a zatim pod pritiskom Pellumbija s tri metra pogađa gredu!

Ravnopravan smo susret gledali u Varaždinu, nekoliko opasnih dolazaka na svakoj strani pravovremeno je zatvarano kvalitetnim reakcijama obrane. U 69. minuti prvi put u nastavku prijete domaći, Boban je dobio prostor lijevo na rubu šesnaesterca te s nekih petnaest metara pucao malo iznad okvira Banićevih vrata.

U 71. minuti Batinić pokazuje na bijelu točku za Varaždin nakon duela Obregona i Doke u šesnaestercu gostiju. VAR kolege ga nakon kraćeg razgovora upućuju da sam pogleda spornu situaciju na monitoru, te poslije duljeg pregleda zaključuje da nije bilo dovoljno elemenata za najstrožu kaznu.

Varaždin, prema prikazanom, do zasluženog izjednačenja dolazi u 76. minuti. Urata je ubacio iz prekida s desne strane napada na prvu vratnicu gdje s četiri metra dodirom Banića vara Obregon i trese mrežu za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno osmi u 29. Prva HNL nastupu.

Kastelova momčad do preoktreta stiže u 89. minuti. Dugo ispucavanje Horkaša kratko je očišćeno, u nastavku Grgec igra desno za Tkaličića, on ubacuje u sredinu gdje Obregon i Posavec promašuju loptu, no ista dolazi do Bobana koji ju udarcem sa sedam metara šalje pod gredu za 2-1 i svoj prvijenac u debiju za Varaždin. 31-godišnjaku to je bio 36. pogodak u 147. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, sedam minuta sudačke nadoknade, nije bilo konkretnih prijetnji za vratare te je Varaždin stigao do pete prvenstvene pobjede u sezoni i došao na 18 bodova, jedan manje od Šibenika, dva manje od Slaven Belupa i Hajduka.

Varaždin u sljedećem kolu gostuje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Gorica biti gost u Koprivnici kod Slaven Belupa.