Valter Flego od EK-a traži uvođenje oznake ‘premium’ za visoko kvalitetne proizvode

Autor:

Dusko Marusic/PIXSELL, Europski parlament

Zastupnik IDS-a i grupacije liberalnih stranaka Renew Europe u Europskom parlamentu Valter Flego smatra da trenutna regulativa, po kojoj su na tržištu EU-a proizvodi najviše kvalitete označeni oznakom zemljopisnog podrijetla, ne štiti dovoljno ni potrošače ni proizvođače najkvalitetnijih proizvoda

Zastupnik IDS-a i grupacije liberalnih stranaka Renew Europe u Europskom parlamentu Valter Flego uputio je prijedlog Europskoj komisiji kojim poziva na uvođenje oznake „premium“ za visoko kvalitetne proizvode na tržištu Europske unije. Flego se na taj potez odlučio jer smatra da trenutna regulativa, po kojoj su na tržištu EU-a proizvodi najviše kvalitete označeni oznakom zemljopisnog podrijetla, ne štiti dovoljno ni potrošače, ali ni proizvođače najkvalitetnijih proizvoda.

“Oznaka zemljopisnog podrijetla je naziv zemljopisnog područja ili neki drugi znak koji ukazuje na to da neki proizvod ili usluga potječu iz određenog zemljopisnog područja te da posjeduju određenu kvalitetu i svojstva koja se pripisuju tom podrijetlu. Ja želim kategoriju iznad toga – premium kategoriju – oznaku isključivo za vrhunske, najkvalitetnije i najbolje proizvode”, napomenuo je Valter Flego te dodao da na tržištu Europske unije postoji veliki problem za potrošače i proizvođače jer su potrošači nezadovoljni time što kad su voljni izdvojiti više novca za visoko kvalitetne prehrambene proizvode – bila riječ o maslinovom ulju, medu, siru ili čemu drugom – ne postoji jednostavan način da zaista znaju što plaćaju.

Problem se posebno ističe kod maslinovog ulja s obzirom na to da ekstra djevičansko maslinovo ulje može zadovoljavati sve kriterije visoko kvalitetnog ulja. FOTO: Dusko Marusic/PIXSELL

“S druge strane, imamo proizvođače najkvalitetnijih proizvoda koji se, nažalost, nikakvom oznakom ne izdvajaju na tržištu kao takvi. Dakle, ne postoji jasna distinkcija kvalitetnih proizvoda od onih najkvalitetnijih. Ne postoji oznaka koja to jasno daje do znanja i olakšava prodaju proizvođačima i kupnju potrošačima”, tvrdi bivši istarski župan koji i napominje da takva praksa omogućava da dva proizvoda imaju jednaku oznaku kvalitete odnosno zemljopisnog podrijetla, dok je prava razlika u kvaliteti značajna.

Taj se problem posebno ističe kod maslinovog ulja budući da jedno ekstra djevičansko maslinovo ulje može zadovoljavati sve kriterije visoko kvalitetnog ulja, dok je neko drugo maslinovo ulje koje također nosi oznaku ekstra djevičanskog u stvari pretežno rafinirano.

‘Ne postoji jednostavan način da potrošači zaista znaju što plaćaju’, smatra zastupnik u Europskom parlamentu Valter Flego. FOTO: Europski parlament

“To nije samo naš istarski odnosno hrvatski problem, to je problem na razini Europe. U to sam se uvjerio dok sam boravio nedavno u Varšavi na političkom sastanku Renew Europe, i to kad je u pitanju poljska votka. Naime, poljski proizvođači tog alkoholnog pića susreću se upravo s navedenim problemom nemogućnosti razlikovanja visoko kvalitetne od manje kvalitetne votke”, rekao je Valter Flego te naveo jedan primjer nelojalne prakse iz Hrvatske.

Naime, nedavno je sudski epilog dobio slučaj u kojem je jedna od najvećih hrvatskih maloprodajnih trgovina prodavala maslinovo ulje treće kategorije pod prvoklasno, odnosno pod ekstra djevičansko, što je inspekcija nakon testiranja ulja razotkrila i na koncu je odgovorno trgovačko društvo proglašeno krivim.

‘Potrošači su nezadovoljni time što kad su voljni izdvojiti više novca, ne postoji jednostavan način da zaista znaju što plaćaju’

“To je varanje kupaca i to je itekako zakidanje proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ne može jedna boca ekstra djevičanskog maslinovog ulja koštati 125 kuna, a druga – jednake takve oznake – 25. Neovisno govorimo li o ulju, siru, pršutu, votki ili medu – proizvođači najkvalitetnijih proizvoda moraju biti jasno prepoznati, a potrošači znati što kupuju, bez čitanja najsitnijih slova deklaracije. Nova premium oznaka, primjerice, meda, znači da med je upravo med – a ne šećer i kojekakvi supstrati”, rekao je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu te je za kraj još pojasnio zašto je s tim prijedlogom išao i prema Europskoj komisiji:

“Europska unija mora reagirati i regulirati ovu nepravednu praksu. Moramo uvesti premium oznaku visoko kvalitetnih proizvoda. Zato sam išao prema Komisiji s prijedlogom da uvede novu oznaku najviše kvalitete proizvoda, i to prema jasno definiranim kriterijima za dobivanje iste. Prvenstveno kako bismo zaštitili naše, prije svega, male proizvođače i potrošače. Stanimo na kraj zakidanju proizvođača i varanju potrošača! Zaštitimo vrhunske autohtone poljoprivredne proizvode.“

‘Europski poljoprivredno-prehrambeni proizvodi veliko su bogatstvo Europske unije, kako na unutarnjem tako i na svjetskom tržištu, i kao takve ih moramo zaštititi’, smatra llhan Kyuchyuk. FOTO: Europski parlament

Jedan od najpoznatijih ambasadora istarskog maslinarstva, čije je ulje već godinama među najkvalitetnijim svjetskim uljima Klaudio Ipša, ističe da je inicijativa Valtera Flege sjajna ideja i da bi takvom premium oznakom kvalitete istarski proizvođači svakako bili na dobitku.

“Ekstra djevičansko je preširok pojam i nažalost nije garancija kvalitete. Potrebna nam je nova oznaka, ta premium kategorija koja garantira da je proizvod koji kupujete najviše kvalitete, pa bila riječ o ulju, vinu ili nečem trećem”, smatra Ipša.

Hrvatski europarlamentarac za svoju je inicijativu dobio potporu i od svojih kolega iz grupacije Renew Europe, ali i od zastupnika koji dolaze iz drugih grupacija. Jedan od njih je i slovenski zastupnik u Europskom parlamentu, član Odbora za poljoprivredu i član Slovenske narodne stranke, koja pripada grupaciji Europske pučke stranke, Franc Bogovič. Slovenski zastupnik u Europskom parlamentu također podržava ideju o uvođenju premium oznake.

‘Stanimo na kraj zakidanju proizvođača i varanju potrošača. Zaštitimo autohtone proizvode’, poručio je Valter Flego

“Visokokvalitetni prehrambeni proizvodi na razini EU-a zaštićeni su oznakom zemljopisnog podrijetla. Međutim, kod pojedinih proizvoda, posebice meda i maslinovog ulja, postoje velike razlike u kvaliteti unatoč dodijeljenoj oznaci geografskog podrijetla – bilo zbog prijevare u vidu korištenja jeftinijih i manje kvalitetnih sastojaka u proizvodnji, bilo zbog nejasnih pravila na razini EU-a koja dovode u nepovoljan položaj proizvođače, prvenstveno one manje. Zato podržavam svaku inicijativu koja donosi poboljšanje u procesu proizvodnje, kao i jačanje transparentnosti u EU-ovu sustavu zemljopisnih oznaka. Na kraju, ali ne manje važno, mora se pojačati i kontrola visokokvalitetnih proizvoda, čime bi se također spriječile zlouporabe u praksi”, rekao je Franc Bogovič

Osim podrške zastupnika drugih grupacija, Flego je za svoju inicijativu dobio veliku podršku drugih zastupnika liberalne grupacije Renew Europe. Među njima je i bugarski zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik europskih liberala (ALDE) Ilhan Kyuchyuk. Taj 37-godišnji bugarski političar u Europskom parlamentu je od 2014. godine, a član je stranke Pokret za prava i slobode.

Klaudio Ipša ističe da je inicijativa Valtera Flege sjajna ideja i da bi oznakom premium kvalitete istarski proizvođači bili na dobitku

“Europski poljoprivredno-prehrambeni proizvodi veliko su bogatstvo Europske unije, kako na unutarnjem tako i na svjetskom tržištu, i kao takve ih moramo zaštititi. To znači zaštititi potrošače i proizvođače od nepoštenih praksi, što je posebno važno za domaće i one manje proizvođače. Stoga namjera europarlamentarca Flega svakako može dodatno osnažiti našu poljoprivredno-prehrambenu izvrsnost i osnažiti sam brend ‘made in the EU’“, izjavio je zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik europskih liberala (ALDE) Ilhan Kyuchyuk.

Ova podrška kolega zastupnika sigurno će pomoći Valteru Flegi da Europska komisija prihvati njegovu inicijativu, pogotovo jer uskoro kreće revizija Europskog parlamenta za Uredbu o oznakama zemljopisnog podrijetla pa Flego kaže da će napraviti sve što može da se na pravi način zaštite naši vrhunski istarski, odnosno hrvatski proizvodi, ali i naši proizvođači i potrošači.

“Gosti traže i žele naše autohtone proizvode, naše ulje, vino, med, pršut i ostalo, a takvi proizvodi proširuju turističku ponudu, doprinose uspješnijem brendiranju destinacije i idu u prilog svima – našim proizvođačima, turističkim djelatnicima i gostima. Nova oznaka vrhunskih proizvoda dodatno bi učvrstila našu poziciju turističkog lidera i dala dodatnu vrijednost našoj turističkoj ponudi. Vrhunska kvaliteta je naša velika prednost, kojom jačamo prepoznatljivost i same destinacije i proizvoda u inozemstvu”, rekao je Valter Flego dodavši kako već dugi niz godina postoji jasna potreba za odvajanjem posebne kategorije proizvoda, onih najkvalitetnijih.

‘Ekstra djevičansko je preširok pojam i nije garancija kvalitete. Potrebna nam je nova oznaka’, smatra maslinar Klaudio Ipša

“Uzet ću za primjer našu Istarsku županiju, gdje je našim proizvođačima trenutna postojeća kategorija preširoka. Potrebno je označiti taj nazovimo ga gornji dio kategorije, kad govorimo o kvaliteti proizvoda. Danas je, primjerice, na natjecanjima, kad se boduju proizvodi, kategorija preširoka i nema mogućnosti da se istakne one istinski najbolje. To znači da nema ni mogućnosti jasno približiti potrošaču koji su najkvalitetniji proizvodi. I svi su na gubitku. Sva takva ocjenjivanja po određenim međunarodnim standardima imaju verificirane skale, oni su objektivno i mjerodavno ocijenjeni, ali se na kraju dana proizvođači koji ulažu dodatno znanje i trud, sredstva i tehnologiju, ne ističu u završnoj fazi – a to je prodaja proizvoda”, napomenuo je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu te je na kraju dodao i da se na razini cijele Europske unije treba uvesti ta nova, dodatna oznaka najviše kvalitete, i to prije svega kako bismo bili korektni prema proizvođačima, ali i potrošačima.

“Tek onda možemo reći da svaki proizvođač dobiva adekvatnu ocjenu za svoja ulaganja”, zaključio je Valter Flego.

‘Kod pojedinih proizvoda, posebice meda i maslinova ulja, postoje velike razlike u kvaliteti’, ističe Franc Bogovič. FOTO: Europski parlament

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.