Dinamo je u skupini Lige prvaka!

27.08.2019., stadion Lerkendal, Trondheim, Norveska - Uzvratna utakmica doigravanja UEFA Lige prvaka, Rosenborg BK - GNK Dinamo. Mislav Orsic.

Jurica Galoic/PIXSELL

U uzvratnoj utakmici play-off faze kvalifikacija za ulazak u grupnu fazu Lige prvaka Dinamo je u Norveškoj odigrao neriješenih 1-1 s Rosenborgom (1-0) i tako s ukupnih 3-1 prošao dalje u elitno natjecanje.

Strijelac vodećeg pogotka za domaće bio je David Akintola u 11., a konačnih 1-1 postavio je Amer Gojak prekrasnim pogotkom u 71. minuti utakmice.

Dinamo je dominantnije otvorio prvih nekoliko minuta utakmice i imao jednu dobru situaciju nakon ubačaja Stojanovića, no Olmo je zakasnio u sredini. Uskoro se budi Rosenborg koji prvo u 9. minuti opasno prijeti nakon ubačaja iz kuta, no Reginiussen je uspio praktički spriječiti pogodak svoje momčadi s gol-linije.

Samo dvije minute poslije domaći stižu do rezultatske prednosti. Samuel je uspio prevariti Stojanovića na lijevoj strani domaćeg napada i ubaciti na drugu vrtanicu gdje u padu loptu u okvir prosljeđuje Jensen, no Livaković fantastičnom refleksnom reakcijom uz pomoć vratnice na trenutak čuva mrežu netaknutom. Na odbijenoj lopti je ispred Oršića i Leovca ipak prvi 23-godišnji Nigerijac Akintola koji s dva metra trese mrežu za 1-0 Rosenborga u 11. minuti utakmice.

Vidno je šokiran bio Dinamo nakon primljenog pogotka, te je norveški prvak prilično jednostavno prolazio kroz redove Bjeličine momčadi, no usprkos dobroj i konkretnoj igri domaćih sljedećih dvadesetak minuta nije bilo ozbiljnijih izazova za Livakovića.

Samuel u 31. minuti iz okreta upućuje udarac s nekih sedamnaest metara no Livaković dobro prati razvoj događa i uspješno odbija daleko od svojih vrata.

Pet minuta poslije ponovno prijeti Rosenborg. Ubacio je Jensen s desne strane napada, a na suprotnoj strani Samuel atraktivno iz voleja upućuje udarac u okvir, no Dinamov vratar bio je spreman i na taj pokušaj.

U 39. napokon je i Dinamo nešto opasnije ugrozio domaćina. Plavi su se u dobroj situaciji našli nakon što je Petković uz desnu aut liniju svom čuvaru prodao petu kroz noge i osvojio puno prostora, no njegovo dodavanje je odbijeno na noge More čiji je udarac snažan, ali ide ravno u dobro postavljenog Hansena.

U 44. minuti Plavi su imali dosta sreće nakon što je Hedenstad fantastično zaprijetio iz slobodnog udarca s nekih 18 metara i pogodio vratnicu pored ukopanog Livakovića.

Prvo poluvrijeme tako je, osim u uvodnih pet minuta, u potpunosti pripalo norveškom predstavniku koji je osim navedenih situacija nerijetko kreirao veliku pomutnju u redovima hrvatskog prvaka, koji s druge strane prema prikazanom može biti zadovoljan što je na odmor otišao samo s pogotkom zaostatka.

Prvi su u nastavku nešto ozbiljnije zaprijetili domaći, no udarac Konradsena blokira Moro. U 54. minuti domaći su tražili kazneni udarac nakon Soderlundovog pada poslije duela s Dilaverom, no rumunjski sudac samo je odmahnuo rukom.

Dvije minute poslije prvi put nešto konkretnije pred vrata Hansena dolazi Dinamo. Olmo je dobro ubacio iz slobodnog udarca, no lopta je kroz pet metara prošla pored svih igrača i završila van igre.

U 67. su Plavi imali najbolju priliku za pogodak u dotadašnjem dijelu utakmice. Veliku pogrešku napravila je domaća obrana te iz ničega u dobru priliku dovela Ademija koji nije uspio kvalitetnije reagirati pred istrčalim Hansenom, a u nastavku akcije Gojak (ušao minutu prije umjesto Hajrovića) nije uspio pronaći put prema praznim vratima te je njegov udarac blokiran i odbijen u korner iz kojeg Dinamo nije ozbiljnije zaprijetio.

Dinamo do izjednačenja dolazi fantastičnim pogotkom Gojaka u 71. minuti utakmice. Olmo se u skoku izborio za jednu visoku loptu koja se odbija do Gojaka, a on vuče nekoliko metara i namješta se na lijevu nogu kojom snažnim udarcem s nekih 18 metara fantastično pogađa bliži kut Hansenovih vrata za 1-1 i veliko slavlje Dinama.

U 74. minuti Dilaver je nakon ubačaja iz kuta bio najviši u skoku, no lopta nakon njegovog udarca glavom odlazi malo pored vratnice.

Četiri minute odlična situacija za Rosenborg, probili su desnu stranu gostujuće obrane i odlično izigrali za usamljenog Soderlunda čiji udarac s nekih 18 metara odlazi malo, malo pored vratnice.

Do kraja susreta nije bilo spomena vrijednih situacija pred vratarima i Dinamo je tako uz malo mirniju i koncentriraniju igru u drugom dijelu zadržao 1-1 i s ukupnih 1-3 osigurao nastup u grupnoj fazi Lige prvaka prvi put nakon sezone 2016/2017.

Rosenborg će svoj europski put nastaviti u Europskoj ligi, a Dinamo će suparnike u elitnom europskom natjecanju saznati nakon ždrijeba koji je na rasporedu u četvrtak u Monacu s početkom u 18 sati.

Ranije objavljeno:

Dinamo od 21 sat protiv Rosenborga igra utakmicu za plasman u Ligu prvaka. Meč u Trodenheimu Dinamu može donijeti minimalno 25 milijuna eura, a zagrebački klub na europski sjever je otputovao s prednošću od 2:0. SASTAVI Dinamo (4-2-3-1) Livaković – Stojanović, Dilaver, Perić, Leovac – Ademi (c), Moro – Hajrović, Olmo, Oršić – Petković Rosenborg (4-3-3) Hansen – Hedenstad, Reginiussen, Hovland, Meling – Jensen (c), Lundemo, Konradsen – Akintola, Soderlund, Adegbenro UŽIVO 90′ KRAJ! Dinamo je u skupini Lige prvaka!

88′ Livaković ostaje ležati  nakon sudara s Morom
81′ Atiemwen ulazi umjesto Oršića
81′ Oršić puca po golu, ali lopta pogađa igrača Rosenborga 71′ GOOOOL! Dinamo je izjednačio pogotkom Gojaka

67′ Odlična šansa za Dinamo, obrana Rosenborga loše vraća loptu vrataru, a Petković prisiljava Hansena da izleti i izbije loptu do koje dolazi Gojak, ali promašuje gol 66′ Izlazi Hajrović, ulazi Gojak 64′ Jensen tuče s 15-ak metara, Livaković brani 62′ Dilaver u posljednji čas čisti ispred Samuela

56Ubačaj Olma u šesnaesterac, ali lopta ne nalazi igrače Dinama
54′ Soderlund pada u Dinamovom šesnaestercu Dinama, ali igra se nastavlja
51′ Dinamo preuzima kontrolu nad utakmicom, ali bez konkretnih prilika.
47′ Opomena Soderlundu 46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45′ Kraj prvog poluvremena

44′ Hedenstad gađa vratnicu pri izvođenju slobodnog udarca
43′ Dilaver dobiva žuti karton, a Rosenborg slobodan udarac

39′ Prva prava prilika za Dinamo, Petković prolazi, dodaje Moru koji radi dva koraka i snažno puca ravno u norveškog vratara 32′ Dinamo pokušava iz kontre, ali akcija završava kornerom za Modre 30′ Samuel se driblingom riješio čuvara i s 15 metara pucao u kut, Livaković jedva obranio 25′ Dinama u akciji, ali Oršić gubi loptu 15′ Olmo je zaprijetio iz daljine, ali lopta odlazi daleko od gola 11′ Gol, Rosenborg vodi! Akintola zabija s pola metra u mrežu, Livaković je obranio prvi pokušaj, ali na drugi nije imao odgovor 4′ Slobodni udarac za Dinamo s 25 metara 0′ Krenula je utakmica