‘Modri’ izborili osminu finala Europske lige

Zagreb: Dinamo i Viktorija u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala Europa lige 21.02.2019., stadion Maksimir, Zagreb - Uzvratna utakmica 1/16 finala UEFA Europa lige, GNK Dinamo - FC Viktoria Plzen. Mislav Orsic. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Nogometaši zagrebačkog Dinama izborili su plasman u osminu finala Europske lige nakon što su na stadionu Maksimir u fantastičnoj atmosferi pred 25.680 gledatelja pobijedili Viktoriju iz Plzena sa 3-0 i tako nadoknadili poraz od 1-2 iz prve utakmice.

Golove za Dinamo zabili su Mislav Oršić (15), Emir Dilaver (34) i Bruno Petković (73), a Viktorija je od 86. igrala s igračem manje nakon što je isključen David Limbersky.

Dinamo će ime idućeg protivnika doznati već sutra kada je u Nyonu ždrijeb osmine finala. Prva utakmica iduće runde je 7. ožujka, a uzvrat je sedam dana kasnije. U petak je i ždrijeb osmine finala juniorske Lige prvaka, a u ‘bubnju’ će se naći i mlada momčad Dinama koja je u play-off rundi bila bolji od moskovskog Lokomotiva.

Dinamo je posljednji put dohvatio euro-proljeće u sezoni 1969/70. plasiravši se u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova u kojem je ispao od Schalkea. Dinamo je tada u 1. kolu izbacio Slovan iz Bratislave te Olympique Marseille, a potom izgubio obje utakmice od momčadi iz Gelsenkirchena (1-3, 0-1).

Malo tko je tada mogao pomisliti kako će to biti posljednja europska utakmica ‘modrih’ na proljeće u idućih skoro pola stoljeća. Sve do ove sezone kada je Dinamo osvojio prvo mjesto u skupini D Europske lige i napokon prekinuo crnu seriju.

Dinamo je odlično ušao u utakmicu i stigao je do vodstva već u 15. minuti nakon sjajne akcije Petkovića, Olma i Oršića. Petković je prvo fantastičnim lažnjakom ‘slomio’ svog čuvara, a potom petom poslao loptu u sredinu, Olmo je majstorski propustio loptu kroz noge do Oršića koji je pogodio gornji kut gola za vodstvo ‘Modrih’.

U 34. minuti Dinamo je povećao prednost. Hajrović je ubacio iz slobodnog udarca s desne strane, obrana Viktorije je zaspala, a Dilaver je glavom zabio za 2-0. Nažalost, u posljednjim trenucima prvog dijela isključen je trener Dinama Nenad Bjelica koji je gurnuo jednog češkog igrača koji je odugovlačio s prepuštanjem lopte.

Korak bliže prolazu u osminu finala Dinamo je došao u 73. minuti kada je Petković zabio za 3-0 nakon brze kontre hrvatskog prvaka. Oršić je fantastično povukao loptu i dodao Petkoviću koji je s ruba kaznenog prostora zabio pod gredu.

Posljednji hrvatski klub koji je ‘prezimio’ u Europi bio je Varteks u sezoni 1998/99. izborivši plasman u četvrtfinale Kupa kupova što je zlatnim slovima upisano u povijest varaždinskog sporta. Bila je to posljednja godina u kojoj se igrao Kup kupova, a talijanski velikan Lazio, u kojem je tada igrao Alen Bokšić ostat će upisan u povijest kao posljednji klub koji je podigao taj trofej. Rimljani su u finalu sa 2-1 pobijedili Mallorcu, koja je u četvrtfinalu izbacila Varteks.

Sastavi:

Dinamo: Livaković – Moharrami, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Ademi, Šunjić – Hajrović, Olmo, Oršić – Petković

Viktoria: Kozačik – Havel, Pernica, Limbersky, Kovarik – Prochazka, Hrošovsky – Kayamba, Horava, Petržela – Beaugel

Prijenos uživo:

90′ Kraj utakmice

86′ Limberski isključen zbog drugog žutog kartona

73′ Bruno Petković zabija za 3:0! Nakon dodavanja Oršića, Petković se namjestio na šut i poslao loptu pod gredu

65′ Dilaver ostaje ležati u kaznenom prostoru Dinama

63′ Šunjić ruši Kayambu na sredini terena i odbiva žuti

62′ Petržela puca s 19 metara, ali lopta odlazi pokraj gola

57′ Bakoš mijenja Horavu

53′ Hajrović puca s dvadesetak metara, ali Kozačik brani

47′ Hajrović, a nešto kasnije i Šunjić pucaju na gol Kozačika, ali nema promjene rezultata

45+2′ Kraj prvog poluvremena. Dinamo ima veliku prednost i željeni rezultat te dobru igru. Jedina negativna stvar je isključenje trenera. Dinamo još 45 minuta dijeli od prolaska u osminu finala EL

43′ Trener Dinama Nenad Bjelica morao je napustiti klupu ‘Modrih’. Nakon niza prigovora i burnih reakcija, te nesportskog poteza, kada je Belica rukama zadržao igrača češke momčadi kada je ovaj pokušao izvesti aut, sudac utakmice Dinamovog trenera je isključio.

33′ Dilaver pogađa za 2:0 Dinama!! Obrana Viktorije je ‘zaspala’ nakon slobodnog udarca, Dilaver je ostao sam te glavom pogađa za veliko vodstvo Dinama

31′ Dobra prilika za Viktoriju. Dinamova obrana je pogriješila, ali Horava nije dobro pucao prema Livakoviću

25′ Sjajna atmosfera na Maksimiru, tisuće ljudi skandira ‘Volim te, Dinamo’

20′ Česi su se malo otvorili nakon primljenog gola, pokušavaju doći do izjednačenja, ali Dinamova obrana za sada je čvrsta i sigurna.

15′ Dinamo vodi 1:0! Petković je sjajno prošao po boku, ubacio u sredinuk, gdje Dani Olmo kroz noge pušta loptu za Oršića, koji pogađa za vodstvo Dinama

Zagreb: Dinamo i Viktorija u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala Europa lige 21.02.2019., stadion Maksimir, Zagreb – Uzvratna utakmica 1/16 finala UEFA Europa lige, GNK Dinamo – FC Viktoria Plzen. Mislav Orsic. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

8′ Dinamo je žestoko krenuo prema vratima Čeha, žele što prije postići pogodak

2′ U prvom napadu Oršić pada u kaznenom prostiru, sudac nije ništa svirao

1′ Utakmica je počela, atmosfera na Maksimiru je sjajna