SENZACIJA Dinamo Ligu prvaka otvorio trijumfom nad Arsenalom!

Goran Stanzl/PIXSELL

Deseterostruki uzastopni prvaci Hrvatske, nogometaši Dinama, započinju povratničku sezonu u Ligu prvaka, natjecanje u kojem su posljednji put nastupali prije tri godine. Gost Maksimira je londonski Arsenal, momčad kojoj posljednjeg desetljeća nedostaju trofeji ali posrijedi je strašno ubojita mašinerija francuskog trenera Arsenea Wengera.

U predigri je mlada momčad Arsenala dobila vršnjake iz Dinama 2:0.

Navijači polako pristižu. Cijena ulaznica (od 200 kuna naviše) je vjerojatno neke znatiželjnike ostavila pred tv prijemnicima.

Treneri Zoran Mamić i Arsene Wenger su obznanili početne postrojbe:

DINAMO: Eduardo, Pinto, Sigali, Taravel, Pivarić, Machado, Ademi, Antolić, Pjaca, Soudani, Fernandes

ARSENAL: Ospina, Debuchy, Gibbs, Gabriel, Koscielny, Arteta Ozil, Cazorla, Giroud, Oxlade – Chamberlain, Alexis

Sudac: Ovidiu Hategan (Rumunjska)

Na stadionu se okupilo 15-tak tisuća ljudi.

TIJEK:

2. poluvrijeme

95′ Kakva pobjeda! Dinamov start Lige prvaka iz snova!

90′ Punih pet minuta nadoknade igre

78′ GOOOL Uočljiva je konsolidacija igre gostiju, Walcott pobjegao i poentirao za smanjenje zaostatka

64′ Francuz uvodi Coqueilina, Campbella i Walcotta, ide na sve ili ništa

62′ Wenger je izjeo sve nokte

58′ GOOOL Soudanijev korner ravno na čelo Fernandesa za 2:0!

47′ Soudani nakon kornera pogodio vratnicu pa odbijanac uprskao s Sigalijem

45′ Treneri nisu nikog ostavili u svlačionici – u nastavak s istim snagama

1. poluvrijeme

45′ Tko li se tome nadao? Dinamo na veliki odmor nosi vodstvo

42′ Wenger luduje na aut liniji, ne vjeruje što se zbiva na zelenom tepihu

40′ Eskalirala nervoza kod Engleza, Olivier Giroud 2. žuti i crveni karton

30′ Arsenal traži poravnanje, Dinamova gusta zona odolijeva

23′ GOOOL Soudani proigrao a Pivarić (foto) uz milovanje sreće i nespretnost Oxlade Chamberlainea (autogol je službeno evidentiran) zabio pored Ospine

18′ Prodor Oxlade Chamberlainea, centaršut, Giroud glavom pogadio vratnicu

10′ Londončani stegli obruč, znaci panike u domaćim redovima, Eduardo pliva u prazno

6′ I Dinamo ode u napad, Pjaca uputio lopte na Maksimirsku ulicu prema slonovima u ZOO

3′ Prva prijetnja Arsenala otklonjena

Nogometaši zagrebačkog Dinama nisu mogli poželjeti ljepše otvaranje Lige prvaka, u dvoboju 1. kola F skupine ‘modri’ su pred 17,800 gledatelja na stadionu Maksimir pobijedili Arsenal 2-1.

Golove za hrvatskog prvaka zabili su Alex Oxlade-Chamberlain (24-autogol) i Junior Fernandes (58), dok je strijelac za goste, koji su od 40. minute igrali bez isključenog Oliviera Girouda, bio Theo Walcott (79).

Bila je to prva pobjeda Dinama u Ligi prvaka nakon 16 godina. Posljednji put ‘modri’ su u elitnom natjecanju ‘Starog kontinenta’ slavili 29. rujna 1999. protiv Sturma (3-0). Maksimirske tribine tada su razveselili dvostruki strijelac Tomo Šokota i Tomislav Rukavina. Nakon te utakmice Dinamo je nanizao 15 susreta bez pobjede pri čemu je upisao čak 13 poraza.Dinamo je večerašnjim slavljem produžio i niz bez poraza na 42 utakmice u svim natjecanjima. Zadnji put hrvatski prvak je poražen 27. listopada 2014. od Astre Giurgiu (0-1) u Europskoj ligi.

Dinamo je iskoristio sve slabosti engleskog velikana, koji je na Maksimiru odigrao katastrofalnu utakmicu, a Arsenal je dodatno šokiralo isključenje Girouda, koji je već u prvom dijelu zaradio dva žuta kartona. No, to ne umanjuje veliku pobjedu hrvatskog prvaka, čiji su igrači nagrađeni za veliku trku i trud protiv slavne momčadi.

Dvoboj je započeo velikom šansom Girouda koji gađa glavom iz blizine, a Eduardo brani, da bi u 19. minuti francuski napadač je iz gužve okrenut leđima pogodio vratnicu Dinamova gola. I onda u 24. minuti Dinamo je poveo autogolom Oxlade-Chamberlaina nakon prve prave napadačke akcije “modrih”. Soudani je proigrao Pivarića koji se zavukao iza obrane Arsenala i pucao iz blizine, a odbijenu loptu od vratara Ospine Oxlade-Chamberlain je nespretno ubacio u vlastitu mrežu. U 40. minuti Arsenal je ostao s igračem manje nakon što je Giroud napravio neoprezni prekršaj na Pintom, a kako je već imao žuti karton iz 23. minute, rumunjski sudac mu je pokazao crveni karton.

Već u prvoj minuti nastavka grandiozna prilika za Dinamo – Soudani je s glavom s dva metra pogodio samo vratnicu, a odbijenu loptu Sigali nije uspio sprovesti u praznu mrežu. U 48. minuti Gibbsov udarac iz blizine brani Eduardo, a u 57. minuti Dinamo je izveo protunapad kojeg je u zadnji trenutak spasio Debuchy. No, Dinamo je nagrađen samo nekoliko sekundi kasnije, Machado je izveo udarac s kuta, a na prvoj vratnici Junior Fernandes glavom zakucava za nestvarnih 2-0. U 64. minuti je očito iznervirani trener Arsenala Arsene Wenger napravio sve tri izmjene, no njegova momčad se isprva nije uspijevala nametnuti sve do 79. minute kada je neoprezna Dinamova obrana ostavila samog Walcotta, koji šalje loptu pored Eduarda i smanjuje na 2-1. U 86. minuti opet sjajna prilika za Dinamo, Rog je oduzeo loptu i proigrao mladog Ćorića, koji oklijeva i upropaštava šansu. Zadnji minuti protekli su u Arsenalovoj opsadi vrata Dinama, da bi u petoj minuti sudačke nadoknade Ćorić izbio sam ispred Ospine i opet ne zabija za još uvjerljiviju pobjedu.

U drugom susretu iz ove skupine Bayern je slavio u Pireju protiv Olympiakosa 3-0. Dva gola je zabio Thomas Muller (52, 90+2-11m), a među strijelce se upisao i Mario Gotze (89).U drugom kolu, 29. rujna Dinamo gostuje na Allianz Areni kod Bayerna, dok će Arsenal u Londonu ugostiti Olympiakos.

DINAMO – ARSENAL 2-1

Pred 17.800 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Ovidiu Hatagan iz Rumunjske.

Strijelci: 1-0 Oxlade-Chamberlain (24ag), 2-0 Junior Fernandes (58), 2-1 Wallcot (79).

Crveni karton: Giroud (Ars, 40)

DINAMO: Eduardo – Pinto, Sigali, Taravel, Pivarić – Antolić (Rog, 82), Ademi, Machado – Soudani, Pjaca (Benković, 88), Fernandes (Ćorić, 73)

ARSENAL: Ospina – Debuchy, Gabriel, Koscielny, Gibbs (Campbell, 65)– Cazorla, Arteta (Coquelin, 64), Oezil, Sanchez, Giroud, Oxlade-Chamberlain (Walcott, 64)

Enormno sam sretan zbog pobjede nad Arsenalom, a svaka čast mojim igračima jer su ispunili sve što smo se dogovorili i zato smo nagrađeni, kazao je nakon pobjede Dinama nad Arsenalom (2-1) u prvom kolu Lige prvaka u Zagrebu trener Dinama Zoran Mamić.

“Presretan sam, pobijedili smo u Ligu prvaka nakon dugo vremena. Dobro smo skautirali Arsenal, zahvaljujući i informacijama od Slavena Bilića i Nikole Jurčevića, no, bez truda moje momčadi to ništa ne bi vrijedilo, stvarno su odradili su veliki posao. Potajno sam se nadao da možemo napraviti čudo jer smo se baš koncentrirali na ovu utakmicu, Nisam se bojao debakla, znao sam da možemo fizički parirati Arsenalu, koji se nije snašao protiv momčadi koja zna čuvati loptu”, kazao je Mamić, kojeg u 2. kolu čeka gostovanje kod Bayerna.

“Želimo konstantnost, svjesni smo da je Bayern odličan, a to dokazuje i rezultat u Pireju. Svaki rezultat osim poraza bi bilo veliko iznenađenje, no oni nisu vanzemaljci, i oni znaju promašivat. No, prije toga nas očekuje derbi u Splitu i trebamo se oporaviti do te utakmice”, zaključio je Mamić. .