Uvjerljiva Italija s tri ‘komada’ ispratila i Švicarsku te osigurala prolazak skupine

epa09277902 Manuel Locatelli of Italy celebrates after scoring the 1-0 goal during the UEFA EURO 2020 group A preliminary round soccer match between Italy and Switzerland in Rome, Italy, 16 June 2021.  EPA/Riccardo Antimiani / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

U drugoj utakmici drugog kola skupine A Italija je u Rimu rezultatom 3-0 (1-0) svladala Švicarsku i tako nakon dva odigrana kola sa šest bodova na kontu osigurala prolazak u sljedeću fazu natjecanja.

Ponovno je momčad Roberta Mancinija bila uvjerljiva, kompaktna u obrani, konstantno ‘napasna’ u napadu, a pobjedu ‘Azzurirma’ donijeli su dvostruki strijelac Manuel Locatelli (26. i 52.) te Ciro Immobile (89.).

Otvoreno se igralo od prve minute u Rimu, te su se dolasci u posljednje trećine redali ‘kao na traci’ s obje strane, ali na visini zadatka bile su i obrane. Švicarska je svojim postavljanjem možda uvodno iznenadila Talijane, nisu se izabranici Vladimira Petkovića ni u jednom trenutku povlačili ‘bez razloga’, konstantno su tražili posjed te s njim hrabro odlazili u posljednju trećinu.

Prvu priliku na susretu imali su Talijani u 10. minuti kada je Spinazzola odlično probio desnu stranu protivničke obrane i ubacio snažno u sredinu gdje je na ‘čistom’ skoku Immobile, koji s desetak metara iz odlične pozicije glavom šalje loptu malo preko okvira Sommerovih vrata.

Spomenuta otvorena igra s obje strane uskoro je splasnula jer su Talijani gotovo u potpunosti preuzeli dominaciju u igri i nisu dopuštali Švicarcima da predahnu. Konstantan pritisak urodio je i pogotkom u 19. minuti kada je poslije ubačaja iz kuta spretno sretno Chiellini s tri metra ugurao loptu u mrežu, ali nakon VAR provjere pogodak nije priznat jer je kapetana ‘Azzurra’ lopta pri skoku pogodila u ruku. Pet minuta poslije Chiellini je zbog ozljede napustio igru, a umjesto njega je na teren istrčao Lazijev Francesco Acerbi.

Dojam da je, na temelju svega što smo gledali u ovom periodu, ipak bila neizbježna kapitulacija Švicaraca potvrđen je u 26. minuti kada je Berardi odlično probio lijevu stranu protivničke obrane i kao na pladnju poslužio klupskog suigrača iz Sassuola Locatellija, koji je iz drugog plana natrčao na loptu i s tri ju metra mirno zakucao u mrežu za 1-0 Mancinijeve momčadi!

Iako se Švicarska uspjela stabilizirati u obrani, u igri prema naprijed više nisu bili u stanju konkretnije doći u posljednju trećinu, odnosno nisu imali hrabrosti s više igrača napadati protivnike koji su se branili usko i konstantno po osvojenoj lopti bili opasni. Italija je dobru priliku imala i u 37. minuti kada je kontra okončana završnicom u kojoj je veoma aktivni Spinazzola izašao u jedan na jedan s Scharom i uspio lijevo iskosa uputiti udarac, no loptu je poslao pristojno pored suprotne vratnice.

Izbornik gostiju Petković u nastavak je odlučio na teren umjesto Harisa Seferovića poslati napadača Dinama Marija Gavranovića, koji je već u 49. minuti zaradio žuti karton zbog zakašnjelog starta nad Bonuccijem.

Nakon nekoliko uspješno obranjenih napada Švicarska je ponovno kapitulirala u 52. minuti kada je Di Lorenzo ‘donio’ loptu desno u šesnaesterac odigrao kratko za Barellu koji vidi u sredini usamljenog Locatellija, a on savršeno preciznim prizemnim udarcem s osamnaest metara posprema loptu u sami desni kut za svoj drugi pogodak na susretu (ukupno treći u dresu Italije).

U 61. minuti smo konačno vidjeli udarac Švicarske prema vratima Donnarumme, ali Shaqiri je iz dobre situacije s ruba šesnaesterca loptu poslao pristojno preko okvira vrata. Četiri minute poslije gosti su imali najbolju priliku na susretu, Gavranović je u završnici nesebično uposlio Zubera lijevo, njegov udarac sa sedam metara u bliži kut brani Donnarumma, u nastavku je ponovno Zuber na lopti i pokušava odigrati povratno u sredinu, no i taj pokušaj blokirao je 22-godišnji vratar Milana, a opasnost je u potpunosti otklonio Acerbi.

U istoj minuti na drugoj je strani pobjegao Berardi, rješio se čuvara Rodrigueza i s desnog ruba šesnaesterca snažno potegnuo u gornji suprotni kut, ali lopta je otišla malo, malo iznad okvira Sommerovih vrata.

Uslijedila su dva bijega Immobilea po lijevoj strani napada, prvo je na dugu loptu Toloija pucao pored suprotne vratnice u 73. minuti, a tri minute poslije Chiesa je odlično povukao kontru i izbacio Ciru lijevo u sličnu situaciju, a on je i ovaj put gađao suprotni kut i promašio.

Talijani nisu prestajali napadati sve do kraja susreta, a u 89. minuti konačnih je 3-0 postavio Ciro Immobile pogodivši s dvadesetak metara donji lijevi kut, Sommer je bio na lopti, no nije ju uspio zaustaviti.

U posljednjem kolu Švicarska ide u Baku gdje će biti formalni domaćin Turskoj, dok će Italija u Rimu ugostiti Wales. Sutrašnji dan otvaraju Ukrajina i Sjeverna Makedonija koji se s početkom u 15 sati sastaju u Bukureštu, program se nastavlja okršajem Danske i Belgije u Kopenhagenu (18h), a zaključuje okršajem Nizozemske i Austrije u Amsterdamu.