Borba se nastavlja. Majer i Erceg strijelci u remiju Osijeka i Dinama u Gradskom vrtu

21.04.2021., stadion Gradski vrt, Osijek - Hrvatski Telekom Prva liga, 30. kolo, NK Osijek - GNK Dinamo. Trener DinamaDamir Krznar i trener Osijeka Nenad Bjelica Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

U posljednjoj, ujedno i derbi utakmici 30. kola HT Prve lige Osijek i Dinamo su u Gradskom vrtu odigrali neriješnih 1-1 (0-1).

U vrlo uzbudljivom okršaju goste je u vodstvo pogotkom u 5. minuti doveo Lovro Majer, dok je za izjednačenje domaćina strijelac bio Ante Erceg u 64. minuti utakmice.

Dinamo je tako pred posljednjih šest kola, uz utakmicu više, zadržao prednost od dva boda na vrhu ljestvice pred Osijekom.

Prvi udarac na susretu uputili su gosti. Majer se s dvadesetak metara odlučio pucati u bliži desni kut, ali Ivušić je bio miran i siguran u intervenciji. U 4. minuti dalekometnim pokušajem na drugoj strani uzvraća Mierez, no kao i kolega mu na drugoj strani, Livaković nije imao ni najmanjih probelma pri upisivanju prve obrane. Već na isteku spomenute minute Bohar poteže s desnog ruba šesnaesterca, lopta se od bloka Theophila od travnjaka odbija u okvir te je Livaković ovaj put bio prisiljen ozbiljnije prionuti poslu, odličnom intervencijom sačuvao je mrežu netaknutom.

Vrlo uzbudljivo otvaranje utakmice začinjeno je Dinamovim pogotkom za vodstvo već u 5. minuti! U završnici duge akcije Ivanušec s desne strane napada ubacuje na drugu vratnicu gdje Oršić dobiva skok s Milošem i vraća loptu u sredinu, a tamo je ispred Škorića prvi nogu uspio postaviti Majer i s dva metra zatresti mrežu za 0-1 ‘Plavih’ i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 23. u 109. Prva HNL nastupu.

Već u 9. minuti Krznarova momčad ima veliku priliku za povećanje rezultatske prednosti. Glavninu posla u začetku kontre odradio je odlični Oršić, a u završnici Petković poslije krasnog driblinga udarcem s dvanaest metara šalje loptu malo, malo pored vratnice!

Glavni sudac Zebec u 12. minuti nije opomenom sankcionirao Majerovo povlačenje Miloša u pokušaju prodora po desnoj strani napada, izazvalo je to burnu reakciju cijele momčadi i klupe domaćina.

Uzbuđenja su se nizala kao na traci. U 14. minuti Zebec poslije starta Škorića u duelu s Majerom odmah sudi kazeni udarac za goste i pokazuje žuti karton kapetanu ‘Bijelo-Plavih’. Škorić protestira napominjući da je dirao loptu, no Zebec ostaje pri odluci sve dok mu iz VAR sobe kolege Bebek i Kezele nisu javili da bi trebao otići pogledati situaciju na monitor. Poslije pregleda situacije Zebec je promijenio svoju odluku i poništio opomenu Škoriću jer je bilo evidentno da je branič domaćina ipak prvo startao na loptu.

Osijek je dobar dolazak u posljednju trećinu imao u 17. minuti kada je u završnici dosta prostora na lijevom rubu šesnaesterca dobio Bočkaj, sjurio se do trinaest metara, ali desnom nogom poslao loptu pristojno pored suprotne vratnice.

Nakon svih ovih događaja ‘konačno’ je uslijedio period nešto stabilnije igre u fazi obrane s obje strane pa u narednom periodu nismo vidjeli spomena vrijednih događaja pred vratarima.

Bjeličina momčad u 34. minuti ima veliku priliku za izjednačenje! Loše reagira posljednja linija gostiju te Lauritsenu na preko dvadeset metara od gola loptu otima Kleinheisler i juri sve do osam metara gdje se umjesto na udarac odlučuje na pokušaj dodavanja, od Theophila i Livakovića se lopta odbija na dvanaest metara odakle lijevom poteže Bočkaj, ali loše je zahvatio loptu i istu poslao daleko, daleko od okvira vrata!

Četiri minute poslije Kleinheisler je lijevo na dvadesetak metara na udarcu, snažno, ali malo pored suprotne vratnice. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija potencijalno opasna za vratare u prvom dijelu, koje je okončano nakon tri minute nadoknade, a koje je proteklo uz dosta nervoze i prozivanja suca Zebeca s obje strane.

U nastavak je Bjelica odlučio ući s promjenom te je umjesto Vukovića na travnjak poslao Ercega.

Prvu priliku u drugom dijelu imali su ‘Plavi’. Već u 48. minuti poslije ubačaja Ademija s lijeve strane napada, na tri metra duel s Cheberkom osvaja Ivanušec i puca glavom u prvi kut, no Ivušić uspjeva uz manje poteškoće zaustaviti loptu u posljednji trenutak!

Osijek uzvraća u 53. minuti. Silva je ubacio s desne strane napada, a u sredini na šest metara pored Lauritsena i Theophila glavom od travnjaka u okvir šalje Mierez, no išlo je to ravno u Livakovića koji refleksno upisuje veliku obranu!

‘Bijelo-Plavi’ do izjednačenja stižu u 64. minuti! Kleinheisler je dobio loptu oko centra i povukao sve do ruba šensaesterca, pogledao situaciju u sredini i preciznim ubacivanjem pronašao Ercega, koji se nečuvan na jedanaest metara baca i glavom šalje loptu prizemno u prvi kut za 1-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 42. u 169. Prva HNL nastupu.

Dinamo je u 69. minuti imao dobru situaciju kada se Jakiću otvorio prostor za udarac na petnaest metara, no loptu je blokom s četiri metra daleko od vrata odbio Škorić. Uslijedio je kraći period bez konkretnijih uzbuđenja pred vratarima, a onda Osijek dolazi opasno u posljednju trećinu u 75. minuti. Ubačaj Bočkaja s lijeve strane, Jakić je na tri metra ispred Miereza uspio izbaciti loptu u korner.

Dinamo se evidentno orijentirao na obranu i pokušaje prijetnje iz kontranapada, a upravo iz takve situacije u 85. minuti Oršić se našao u završnici i s petnaest metara uputio udarac iskosa lijevo prizemno u suprotni kut, Ivušić se na vrijeme spušta i upisuje sigurnu obranu.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadokande, posljednju priliku na utakmici imao je Dinamo u drugoj minuti. Poslije velike gužve u šesnaestercu domaćih na lopti je na sedam metara bio Franjić, koji je poslao loptu visoko preko okvira vrata.

Do kraja je ostalo još šest kola, a Osijek u sljedećem na Rujevici gostuje kod Rijeke, dok će Dinamo na Maksimiru u najvećem derbiju hrvatskog sporta ugostiti Hajduk.