Ustavni sud odbacio zahtjeve Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj

Autor:

13.07.2018., Zagreb - Ustavni sud. Aktivisti i volonteri Udruge Franak na konferenciji za novinare govorili su o tome kako su postigli konacni cilj - pravomocnu presudu u kolektivnom slucaju franak, kojom je presudjeno da je valutna klauzula u svicarskim francima ugovorena na neposten nacin i zbog toga je nistetna, kao sto ne vrijede niti povecanja kamatnih stopa odlukama banaka. Medijima su se obratili: Ines Bojic, Goran Aleksic i Denis Smajo.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Ustavni sud jutros je na svojim stranicama objavio odluku o tužbi Građanske inicijative Narod odlučuje o referendumu o promjeni izbornog sustava, kao i onoj Građanske inicijative Istina o Istanbulskoj. Ustavni sud obje je tužbe odbacio.

Građanska inicijativa “Narod odlučuje” podnijela je tužbu Ustavnom sudu jer smatraju da je odluka vlade i Ministarstva uprave o provjeri potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava nezakonita.

Inicijativa “Istina o Istanbulskoj” predala je žalbu Ustavnom sudu predlažući da se poništi cijeli postupak provjere potpisa za raspisivanje referenduma i da novu provjeru obavi Državno izborno povjerenstvo (DIP) uz promatrače iz njihove inicijative.

“Budući da je GI Istina o Istanbulskoj podnesak nazvan “žalba” podnijela nakon što je predsjedniku Hrvatskog sabora uputila zahtjev za raspisivanje referenduma odnosno da se žali na aktivnosti nadležnih tijela nakon što je Hrvatskom saboru podnijela zahtjev za raspisivanje referenduma i polazeći od navoda (sadržaja) podneska, Ustavni sud utvrđuje da je u konkretnom slučaju riječ o zahtjevu podnositeljice upućenom Ustavnom sudu za provođenje postupka nadzora ustavnosti i zakonitosti provođenja državnog referenduma iz članka 96. Ustavnog zakona i poduzimanje mjera odgovarajućom primjenom članaka 87. – 96. Ustavnog zakona”, navodi se u obrazloženju odluke o inicijstivi Istina o Istanbulskoj.

Odluke Ustavnog suda pogledajte OVDJE i OVDJE.

Iako obje inicijative tvrde da su prikupile više nego dovoljno potpisa, iz Ministarstva uprave ističu da je za svako referendumsko pitanje predano malo više od 40 tisuća neispravnih potpisa, među kojima je bilo ponovljenih potpisa, nepostojećih OIB-a, umrlih i i nepunoljetnih, kao i potpisa osoba koje nisu hrvatski državljani.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.