Uručene nagrade “Dražen Petrović” za 2018. godinu

Zagreb: Mladim sportašima svečano uručene nagrade Dražen Petrović 10.09.2018., Zagreb-U Memorijalnom centru Drazen Petrovic svecano su dodijeljene nagrade Drazen Petrovic darovitim mladim sportasima i ekipama za izvanredne sportske rezultate.

Na prigodnoj svečanosti u Muzejsko-memorijalnom centru “Dražen Petrović” u ponedjeljak su, dvanaestu godinu za redom, uručene nagrade “Dražen Petrović” darovitim mladim sportašima, a ove godine su ih dobili taekwondašica Nika Klepac i atletičar Marino Bloudek.

Nagrada nosi ime Dražen Petrović u spomen na jednog od najboljih svjetskih košarkaša i nositelja triju olimpijskih odličja (OI Los Angeles 1984., Seoul 1988. i Barcelona 1992.), a  dodijeljene su na 27. obljetnicu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora.

Odbor za dodjelu Nagrade “Dražen Petrović”, kojim je predsjedavao veslački olimpijac i dopredsjednik HOO-a Damir Martin, odlučio je da najviše godišnje državno sportsko priznanje za mlade sportaše u 2018. godini dobije taekwondašica Nika Klepac, koja je na juniorskom prvenstvu Europe u Cipru u kategoriji do 59 kg osvojila zlatnu, a na Svjetskom prvenstvu u Tunisu u kategoriji do 63 kg srebrnu medalju, te atletičar Marino Bloudek, koji je na godišnjoj rang listi europske atletike 2017/18 – disciplina 800m dvorana – zauzeo prvo,  a na rang listi Svjetske atletske federacije (IAAF) drugo mjesto.

Najuspješnija muška momčad je kadetska reprezentacija Hrvatske koja je na Europskom prvenstvu U16 u kolovozu ove godine u Novom Sadu osvojila zlatnu medalju, a nastupila je u sastavu:  Matej Bošnjak, Ivan Perasović, Roko Prkačin, Filip Paponja, Boris Tišma, Lukša Buljević, Hrvoje Majcunić, Ante Perkušić, Dominik Rašić, Tomislav Ivišić, Duje Brala i Mario Krešić.

Na žalost, po prvi put u ovom izboru nije proglašena najuspješnija ženska ekipa mlađih dobnih kategorija jer Odboru za dodjelu nagrada nije pristigla niti jedna nominacija.

Veslačka braća Patrik i Anton Lončarić dobitnici su nagrade u kategoriji najuspješniji sportski par, štafeta ili posada jer su na Europskom juniorskom prvenstvu u Francuskoj osvojili prvo, a na Svjetskom prvenstvu u Češkoj drugo mjesto u dvojcu bez kormilara.

Judašica Ana Viktorija Puliz dobitnica je nagrade u kategoriji najveće nade hrvatskog sporta. Ana Viktorija je na EP u Sarajevu osvojila srebrno odličje u kategoriji do 44 kg te je trenutno prva na kadetskoj rang listi što joj osigurava nastup na OI mladih u listopadu ove godine u Buenos Airesu.

Najvećom nadom hrvatskog sporta proglašen je tenisač Mili Poljičak  koji je na Europskom prvenstvu U14 osvojio drugo mjesto i trenutno je prvi na rang listi Tenis Europa U14.