UNESCO proširio popis svjetske kulturne i prirodne baštine

Autor:

epa07699208 (FILE) - A view of the Krzemionki Opatowskie Nature Reserve, in Krzemionki, Poland, 19 June 2019. The Krzemionki prehistoric striped flint mining region was listed as World Heritage Site by UNESCO during the 43rd session of the World Heritage Committee in Baku, Azerbaijan, that runs from 30 June to 10 July 2019. The Krzemionki Opatowskie Nature Reserve, decreed into existence by the Ministry of Environment, Protection, Natural Resources and Forestry on 27 June 1995, includes the former archaeological reserve along with surrounding forest and post-industrial areas. The total area is 378.81 ha. The objective is to maintain for scientific and educational purposes the natural stands of many rare and protected plant species connected mainly with the thermophilic and calcicolous turf and bushes communities.  EPA/Piotr Polak POLAND OUT

EPA/Piotr Polak

UNESCO je glasanjem u subotu popisu svjetske baštine dodao 14 kulturnih i prirodnih dobara, uključujući ‘Ružičasti grad’ Jaipur u Indiji, ruševine grada Liangzhua u Kini i Ravnicu kamenih posuda u Laosu.

UNESCO-va lista svjetske baštine trenutno obuhvaća više od 1000 kulturnih i prirodnih znamenitosti u više od 167 zemalja svijeta.

Odbor za svjetsku baštinu u petak je nakon višegodišnjeg lobiranja iračke vlade na popis uvrstio drevni mezopotamski grad Babilon.

U subotu je na popis zajedničke baštine čovječanstva uvršten i “Ružičasti grad” Jaipur u Indiji. Taj je utvrđeni trgovački grad u 18. stoljeću osnovao Sawai Jai Singh II. Plan gradnje slijedi tlocrt mreže a Stari grad cijeli je u boji terakote.

Na popisu su od subote i ruševine grada Liangzhua u Kini i Ravnica kamenih posuda u Laosu.

Zaštitu UNESCO-a dobili su i grobni humci civilizacije Dilmun u Bahrainu, te močvarni akvakulturni krajolik Budj Bim koji su oblikovali australski aboridžini iz plemena Gunditjmara.

Članovi odbora izglasali su status svjetske baštine, između ostalog, i grobnim humcima Mozu-Furuichi u Japanu i rudniku ugljena Ombilin iz nizozemskog kolonijalnog doba na Sumatri.

Popisu su glasanjem članova odbora dodane i Rudna gora/Erzgebirge na granici Njemačke i Češke, te rimski vodovod u njemačkom Augsburgu i pretpovijesni rudnici kremena u poljskim Krzemionkima.

Kanada je izborila UNESCO-vu zaštitu za rezbarije i slike na kamenu plemena Crne noge (Siksikaiiitsitapi) a Južna Koreja neokonfucijsku školu Seowon.

Postojećim zaštićenim znamenitostima u Aziji dodani su i budistički kompleks u mjanmarskom Baganu i ergela za uzgoj i dresuru konja u češkom mjestu Kladruby nad Labem.

Članovi odbora odlučili su također proširiti status zaštićenog kulturnog i prirodnog dobra Ohridske regije na području Republike Sjeverne Makedonije i na dio koji se nalazi na teritoriju Albanije.

Odbor ove godine zasjeda u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana, a glasat će o ukupno 35 zahtjeva za uvrštenje na popis svjetske baštine. Godišnje zasjedanje počelo je 30. lipnja a završava 10. srpnja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.