Ukrajina u Bukureštu svladala Sjevernu Makedoniju

epa09279484 Andriy Yarmolenko (R) of Ukraine scores the 1-0 lead during the UEFA EURO 2020 group C preliminary round soccer match between Ukraine and North Macedonia in Bucharest, Romania, 17 June 2021.  EPA/Mihai Barbu / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Mihai Barbu

U prvoj utakmici 2. kola skupine C Europskog prvenstva Ukrajina je u Bukureštu bila bolja od Sjeverne Makedonije rezultatom 2:1 (2:0). Strijelci za momčad Andrija Ševčenka bili su Andrij Jarmolenko i Roman Jaremčuk, koji su poentirali i u prvom kolu, dok je za Makedonce zabio Ezgjan Alioski. Zanimljivo da su obje momčadi propustile realizirati po kazneni udarac.

Ukrajina je tako nakon poraza od Nizozemske ostala u utrci za plasman u osminu finala natjecanja dok je ekipa koju vodi Igor Angelovski poslije Austrije svladana i od drugog suparnika u skupini.

Današnju utakmice je sudio argentinski arbitar Fernando Rapallini koji na Europskom prvenstvu sudjeluje na temelju sporazuma između UEFA-e i CONMEBOL-a.

Otvaranje utakmice je pripalo Ukrajini koja je u 8. minuti zaprijetila preko Malinovskog čiji udarac iz daljine u korner odbija Dimitrievski. Tri minute kasnije Jaremčuk je krenuo sam prema golu Makedonaca, ali je u situaciji 1 na 1 s golmanom nesebično odlučio asistirati Malinovskom, no loptu u posljednji trenutak presijeca Ristovski.

Makedonija je prvu opasnost kreirala u 16. minuti kada je Bardhi ubačajem s desne strane na prvoj stativi pronašao Elmasa, a on je loše zahvatio loptu koja prolazi kraj vratnice.

U 22. minuti je po desnoj strani napada probio Karavajev, ali na njegovu povratnu loptu nitko nije uspio reagirati. Samo minutu kasnije u opasnom prodoru je i Jarmolenko, no uz pomoć bloka Velkovskog vratar Dimitrievski uspijeva upisati obranu.

Jarmolenko je u odličnoj prilici i u 28. minuti kada mu je odlično podvalio loptu Malinovskij, ali dobrom obranom se iskazao Dimitrievski.

Ukrajina je otpor Makedonije slomila samo minutu kasnije nakon odlične kombinacije iz kornera. Malinovskij je na prvoj stativi pronašao Karavajeva koji je izvrsno petom proslijedio loptu na drugu stativu gdje ju je dočekao usamljeni Jarmolenko i pospremio u mrežu.

Već u 34. minuti Ukrajina je povećala prednost. Jarmolenko je asistencijom s desne strane u situaciju 1 na 1 s Dimitrievskim izbacio Jaremčuka koji je mirno pogodio prvi kut.

Pandev je u 39. minuti odličnom reakcijom zatresao mrežu Ukrajine, ali pogodak nije priznat jer mu je prethodilo zaleđe.

Zamalo se u 40. minuti i Karavajev upisao u strijelce kada je njegov oštar udarac od bloka Velkovskog ipak uspio obraniti Dimitrievski. Šaparenko je u 43. minuti dobio žuti karton nakon što je simuliranjem pokušao izboriti kazneni udarac.

EPA/Robert Ghement

Već u drugoj minuti drugog dijela veliku priliku za pogodak nakon proigravanja Pandeva imao je Ademi, ali Buščan sjajnom intervencijom spašava svoju mrežu.

U 51. minuti direktno je iz slobodnog udarca s 25 metara iskosa pucao Malinovskij, ali Dimitrievski se nije dao iznenaditi. U istoj minuti Zinčenko je s desne strane dobro ubacio za Zabranjija, a njegov udarac glavom lako brani vratar Makedonije.

Nakon dodavanja iz kornera Aleksandar Trajkovski je u 55. minuti odlično pucao s dvadesetak metara, a Buščan uz pomoć grede spašava svoja vrata. Na odbijenoj lopti je najbrži Pandev kojeg ruši Karavajev, a sudac Rapallini je pokazao na bijelu točku. S 11 metara je pucao Alioski, no njegov udarac brani golman Ukrajine, ali lopte se opet odbija do Alioskog koji drugu šansu nije propustio.

Malinovskij je u 65. minuti dobro pucao nakon povratnog dodavanja Karavajeva, a Dimitrievski je upisao još jednu asistenciju. Tri minute kasnije na drugoj strani uzvraća Trajkovski koji je opet pucao iz daljine, a Buščan iz poteškoće ipak izbija u loptu u korner.

Cigankov je u 74. minuti bio u izvrsnoj prilici netom nakon što je ušao u igru, no na dodavanje Malinovskog loše je reagirao i s desetak metara nije uspio ozbiljnije zaprijetiti.

Argentinski sudac Rapallini je u 82. minuti pozvan na pregled video snimke nakon što je lopta poslije udarca Malinovskog u ruku u živom zidu pogodila Avramovskog te je dosudio kazneni udarac. Malinovskij je preuzeo odgovornost, a njegov snažan udarac odlično brani Dimitrievski.

Sjeverna Makedonija je u završnici utakmice pokušala doći do pogotka vrijednog barem boda, no usprkos terenskoj nadmoći to im nije pošlo za nogom. Izdvojit ćemo samo udarac Trajkovskog u 94. minuti koji s dvadesetak metara udaljenosti nije bio dovoljno precizan te je završio pored stative.

Danas je na rasporedu i drugi susret 2. kola skupine C u kojem Nizozemska od 21 sat u Amsterdamu dočekuje Austriju, a snage će od 18 sati u skupini B u Kopenhagenu odmjeriti Danska i Belgija.