Ukrajina pogotkom u 121. minuti slavila protiv Švedske i izborila četvrtfinale Europskog prvenstva

epa09312028 Oleksandr Zinchenko of Ukraine celebrates after scoring the 0-1 goal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021.  EPA/Robert Perry / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Robert Perry / POOL

Ukrajina je posljednji četvrtfinalist Europskog prvenstva. U dramatičnom dvoboju odigranom na Hampden Parku u Glasgowu slavili su protiv Švedske golom u 121. minuti utakmice. Junak pobjede bio je Artem Dobvik koji je zabio za 1:2 (1:1/1:1).

Prethodno je Ukrajina povela preko Oleksandra Zinčenka, a za Švedsku je poentirao Emil Forsberg. Posljednjih 20 minuta produžetka Švedska je imala igrača manje nakon što je crveni karton dobio Marcus Danielson.

Izabranici Andrija Ševčenka će u polufinalu odmjeriti snage s Engleskom, a utakmica se igra u subotu, 3. srpnja, na Olimpijskom stadionu u Rimu.

epa09312067 Taras Stepanenko (L) of Ukraine in action against Albin Ekdal of Sweden during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021. EPA/Petr Josek / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Početak utakmice pripao je Švedskoj koja je u 7. minuti zaprijetila preko Forsberga i Kuluševskog čije je udarce iz kaznenog prostora blokirala ukrajinska obrana.

Šaparenko je uzvratio u 9. minuti kada je loše pucao s 18 metara, a lopta je otišla daleko od gola. Bio je to nagovještaj velike prilike dvije minute kasnije kada je nakon odlične kombinacije pred vratara izašao Jaremčuk, a njegov udarac odlično brani Olsen.

U 18. minuti Kuluševski je s desne strane odlično ubacio na drugu stativu gdje je iz drugog plana stizao Forsberg, ali on na koncu nije uspio glavom dobro zahvatiti loptu tako da je propala obećavajuća šansa za Švedsku. Samo minutu kasnije Isak nakon kombinacije s Kuluševskim s 15 metara gađa suprotni kut, a lopta prolazi malo pokraj vratnice.

Ukrajina u vodstvo dolazi u 27. minuti kada je Zinčenko na drugoj stativi dočekao izvanredan ubačaj Jarmolenka koji je loptu uputio vanjskom te je snažnim udarcem iz poluvoleja matirao Olsena.

epa09312032 Oleksandr Zinchenko of Ukraine (front) scores the 1-0 during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021. EPA/Andy Buchanan / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Larsson je u 29. minuti lukavo pokušao iznenaditi Buščana iz slobodnog udarca s više od 30 metara udaljenosti, no ukrajinski vratar bio je spreman na taj pokušaj.

Jarmolenko je i sam zaprijetio u 32. minuti kada je s desetak metara iskosa loptu poslao iznad prečke.

Kuluševski u 41. minuti pada u kaznenom prostoru Ukrajine nakon kontakta s Matvijenkom, no sudac Orsato samo je odmahnuo rukom.

Švedsku u rezultatski egal u 43. minuti vraća Forsberg koji je nakon asistencije Isaka pucao s dvadesetak metara, a lopta se odbija od Zabranija i završava u gornjem desnom kutu ukrajinskog gola. Bio je to njegov već četvrti pogodak na turniru, a u strijelce se upisao tri susreta u nizu čime je postao prvi švedski igrač kojem je to pošlo za nogom.

epa09312091 Emil Forsberg (C) of Sweden scores his team’s first goal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021. EPA/Petr Josek / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Larsson je u 54. minuti nakon dodavanja Forsberga pucao s oko 25 metara udaljenosti, a lopta prolazi malo pored vratnice.

Samo minutu kasnije velika prilika za Ukrajinu. Jarmolenko je povratnim dodavanjem uposlio Sidorčuka, a njegov udarac s desetak metara iskosa završava u vanjskom dijelu stative.

Već u 56. minuti na suprotnoj strani travnjaka stativu preko Forsberga pogađa i Švedska. Ofenzivac žutih je gađao s 15 metara i malo je nedostajalo da se još jednom upiše u strijelce.

Kuluševski je u 66. minuti prihvatio odbijenu loptu nakon kornera te je s desetak metara iskosa gađao suprotni kut, no Buščan je bio spreman na njegov pokušaj te paradom odbija loptu u novi udarac iz kuta.

Uslijedila je kontra Ukrajine koje je okončana udarcem Jarmolenka s ruba kaznenog prostora i sigurnom obranom Olsena.

Forsberg je potom u 69. minuti odličnim udarcem sa 16 metara zatresao gredu. Ponovno mu je malo nedostajalo da dođe do još jednog zgoditka.

Ekdal je u 89. minuti pravovremenim dodavanjem uposlio Kuluševskog, no Zabarnij dobrom reakcijom blokira njegov pokušaj. Bila je to posljednja šansa da se pobjednik sazna nakon 90 minuta igre.

epa09311955 Emil Forsberg (L) of Sweden in action against Illya Zabarnyi of Ukraine during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Sweden and Ukraine in Glasgow, Britain, 29 June 2021. EPA/Petr Josek / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Švedska je u 99. minuti ostala s igračem manje nakon što je crveni karton zaradio Danielson zbog grubog starta đonom na koljeno Besedina. Sudac Osrato ga odlučio isključiti nakon što je na intervenciju VAR-a pogledao snimku situacija, a napadač Ukrajine je zbog ozljede morao napustiti igru.

Helander je u 108. minuti lošom reakcijom u obrani omogućio priliku za Ukrajinu, no napadači u plavom nisu uspjeli doći do lopte.

U 110. minuti Malinovskij je odlično uposlio Dovbika koji iz odlične pozicije puca malo iznad grede, a i pomoćni sudac se nakon toga javio signalizirajući zaleđe.

Malinovskij je potom sedam minuta kasnije i sam zaprijetio s ruba kaznenog prostora, no njegov udarac iz poluvoleja nije bio dovoljno precizan.

Ukrajina do gola vrijednog pobjede dolazi golom u 121. minuti. Odlično je s lijeve strane ubacio Zinčenko, a loptu je u mrežu udarcem glavom s pet metara proslijedio Dovbik.