U21 EURO: Dominantni Portugal pogotkom Vieire svladao Hrvatsku

25.03.2021., stadion Bonifika, Koper, Slovenija - UEFA Europsko U21 prvenstvo, skupina D, Portugal - Hrvatska. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

U drugoj utakmici prvog kola skupine D U21 Europskog prvenstva Portugal je u Kopru rezultatom 1-0 (0-0) svladao Hrvatsku. Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je 20-godišnji veznjak Porta Fabio Vieira u 68. minuti.

Hrvatske U21 selekcije tako i u svojoj desetoj utakmici na kontinetnatlnom turniru nisu uspjele upisati slavlje, omjer je sada tri remija i sedam poraza uz gol razliku 11:20.

Dosta nepovezanu igru s obje strane smo gledali uvodno, a sve što smo vidjeli u ovom periodu jest slabašan pokušaj Erlića glavom poslije ubačaja iz kuta u 4. minuti, vratar Porta i Portugala Diogo Costa upisao je sigurnu prvu obranu.

U 17. minuti je uslijedila i prva konkretnija prijetnja na susretu. Kulenović se izvukao desno i dodao za Majera koji iskosa sa sedamnaest metara puca snažno, ali neprecizno, u prvi kut, dobro postavljeni Costa upisao je i prvu ozbiljniju obranu vratara na utakmici.

Pokušavao je Portugal visokim pritiskom konačno doći do neke konkretnije situacije, a u tome su izabranici Ruija Jorgea uspjeli u 25. minuti kada su hrvatski nogometaši dvaput imali puno, puno sreće. Prvo su Portugalci dvaput prijetili nakon velike pogreške Mora. Trincao se sjurio u šesnaesterac i odigrao u sredinu gdje prvo Vušković nogom blokira udarac Vitinhe, a zatim Erlić rukom na petercu u korner odbija i pokušaj Tomasa. Nevjerojatno je da suci u ovoj situaciji nisu vidjeli i svirali kazneni udarac za Portugal. Svakako sreća za mlade Hrvate da na ovom prvenstvu nema VAR-a.

Nakon tog ubačaja iz kuta lopta je došla na drugu vratnicu gdje četvorica naših braniča ne uspijeva dobiti skok, cijelu situaciju iskoristio je Queiros koji sa šest metara s travnjaka glavom šalje loptu u prvi kut i pogađa vratnicu!

Bio je ovo period kada su Portugalci znatno podignuli ritam igre i upostavili potpunu dominaciju na travnjaku. Kratak prekid takvog odnosa snaga Moro je u 32. minuti odlučio iskoristiti za dalekometni pokušaj s kojim Costa nije imao problema.

Dvije minute poslije Franjić nije uspio zatvoriti Goncalvesa koji sa osamnaest metara puca prizemno u suprotni kut, Šemper se iskazao kvalitetnom obranom. U 37. minuti poslije nekoliko loših reakcija u obrani Fernandes ulazi do ruba peterca, no iskosa iz teške pozicije uspio je pogoditi samo vanjski dio mreže.

Dobru kontru Bišćanovi izabranici su odigrali u 41. minuti, u završnici Ivanušec igra lijevo za Kulenovića koji se iz vrlo teške pozicije odlučio na udarac, Costa uz manje probleme odbija daleko od svojih vrata.

Posljednju situaciju u prvom dijelu, minuta sudačke nadoknade, imali su Portugalci preko Vitinhe u 44. minuti, nakon lijepe akcije uputio je nezgodan udarac poslije kojeg je lopta nezgodno odskočila pred Šemperom, no vratar Chieva upisao je još jednu kvalitetnu obranu i sačuvao mrežu netaknutom.

I na otvaranju nastavka isto stanje na travanjaku. Bišćanova momčad primarno orijentirana na obranu, uz ipak nešto više pokušaja konkretnijih izlazaka, a Portugalci gotovo konstantno u posjedu i aktivnom pritisku, no vratari nisu imali spomena vrijednog posla.

Portugal do rezultatske prednosti dolazi u 68. minuti poslije još jednog podužeg perioda jakog i visokog pritiska. Na slabo otklonjenu opasnost Correia oduzima loptu, igra za Motu koji dodaje u prostor, a tamo pored pogubljenih Franjića i Vuškovića, usamljen s ruba peterca loptu u prvi kut posprema Vieira.

U 83. minuti konačno spomena vrijedna situacija pred vratima Portugala. Nakon napada na desnoj strani lijevo se otvorio prostor za Ivanušeca koji se, iako mu je (dojam je u pravom trenutku) lijevo utrčao Špikić, s osamnaest metara odlučio na udarac, vrlo neprecizno i pristojno pored okvira vrata je završila lopta.

Tri minute poslije velika prilika za Jorgeovu momčad. Stoper Leite je na preciznu dugu loptu iza leđa obrane ostao usamljen na devet metara i u padu poslao loptu visoko iznad okvira vrata!

Do kraja susreta, šest minuta sudačke nadoknade, ‘mladi Vatreni’ pokušavali su nekako kreirati opasnu situaciju pred Costom, no bez uspjeha.

Hrvatska u nedjelju (18:00) u okviru 2. kola igra sa Švicarskom, koja je danas pogotkom Dana Ndoyea svladala Englesku u drugoj utakmici skupine D.