U Prvoj HNL je prosječno 59:29 minuta čiste igre po utakmici, u 15 europskih liga igra se aktivnije

19.12.2021., stadion Poljud, Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 20. kolo, HNK Hajduk - NK Osijek. Yevgen Cheberko, Marin Ljubicic, Stefan Simic, Mile Skoric, Danijel Loncar, Darko Nejasmic   Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas/PIXSELL

Prva Hrvatska nogometna liga nalazi se na 16. mjestu među 36 europskih liga po vremenu čiste igre tijekom 90 minuta. Istraživanje koje je objavio Međunarodni centar za sportske studije (CIES) na temelju podataka od 2018. godine kaže da se u Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi prosječno „čisto“ igra 59:29 minuta po utakmici. Po minutama čiste igre prednjači nizozemska Eredivisie s 63:21 minute po utakmici, slijedi Švedska s 63:05 i ruska Premier liga s 62:59 čiste igre po utakmici.

Od liga Petice u Serie A se igra najaktivnije, 61:35 po utakmici, odmah ispod je Bundesliga s 61:28, Premier liga je na 60:59, francuska Ligue 1 na 60:32, dok je LaLiga, što ne iznenađuje sve pratitelje španjolskog nogometa, na niskih 58:36 čiste igre po utakmici.

Na začelju, među ligama koje su obuhvaćene studijom, su češka First League s 54:55 minuta igre po utakmici, španjolska Segunda s 55:06 i škotski Premiership s 55:38.

Isto istraživanje obuhvatilo je i broj kreiranih šansi za pogodak. Na toj listi vodi njemačka Bundesliga s 11.9 šansi za gol, 1. HNL je tu niže, na 21. mjestu s 10.0 šansi za gol po utakmici, identično kao LaLIga.

OZNAKE: Prva HNL, statistika