U Njemačkoj preminuo nacistički stražar protjeran iz SAD-a

Autor:

epa07274036 (FILE) - A handout photo made available by the US Department of Justice shows the 1949 US visa of former Nazi concentration camp guard Jakiw Palij, issued 22 August 2018, (reissued 10 January 2019). According to media reports, on 10 January 2019, Palij, who reportedly served as a guard at Trawniki labor camp in German-occupied Poland from 1943, and was deported from the US to Germany has died  aged 95 in a home for the elderly in the town of Ahlen in Germany.  EPA/US DEPARTMENT OF JUSTICE / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES *** Local Caption *** 54568383

Jakiw Palij, bivši čuvar u nacističkom kampu Trawniki u Poljskoj u Drugom svjetskom ratu, preminuo je u Njemačkoj u 95. godini, javljaju svjetski mediji.

Palij je prošle godine deportiran iz SAD-a u Njemačku nakon dugotrajnog sudskog procesa. Od 2003. godine bio je bez državljanstva, nakon što mu je sudac, zbog povezanosti s nacistima, oduzeo američko državljanstvo. Njegov slučaj na sudu napokon je riješen prošle godine, nakon što ga je Njemačka odlučila primiti, iako nije imao njihovo državljanstvo.

U kolovozu prošle godine u invalidskim je kolicima iz New Yorka, gdje je živio, avinom prebačen u Düsseldorf. Prema medijskim napisima, umro je u staračkom domu u njemačkom gradu Ahlenu.

Vjeruje se da je Palij rođan 1923. godine u dijelu Poljske koja danas pripada Ukrajini. Američke vlasti navele su da je 1941. godine radio u kampu Trawniki u nacistički okupiranoj Poljskoj. Kamp je prvotno bio sabirni centar za izbjeglice i sovjetske zatvorenike, ali ga je SS transformirao u vježbalište.

Tisuće vojnika koje su trenirale na tom vježbalištu postale su poznate kao ‘Trawniki dečki’, koji su židovske civile slali u Sobibor, Treblinku i Belzec. Teawniki je bio i prisilni radni kamp u kojem je umrlo tisuće Židova. 1943. godine u samo jednom danu tamo je ubijeno šest tisuća osoba.

Američke su ga vlasti optužile da je bio naoružani stražar u kampu te dodale da je odigrao značajnu ulogu u ubijanju Židova. Sam Palij kazao je kako je je za naciste radio zbog straha za sigurnost svoje obitelji. Negirao je kolaboraciju sa nacistima, te da je uopće ikada bio u spomenutom kampu. Američki sud presudio je kako je pomagao u progonu zatvorenika, ali ga nisu smatrali osobno odgovornim za smrti.

U SAD je stigao 1949. godine, a američko državljanstvo je dobio 1957. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.