U Libiji pronađene nestale bačve sa uranovom rudom. IAEA provjerava izvješće

Autor:

epa10505950 Rafael Mariano Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) arrives for an IAEA Board of Governors meeting at the IAEA headquarters of the UN seat in Vienna, Austria, 06 March 2023. The regular IAEA Board of Governors meeting takes place from 06 to 10 March 2023.  EPA/CHRISTIAN BRUNA

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Oružane snage u istočnoj Libiji kažu da su pronašle oko dvije i pol tone uranove rude koje je Međunarodna agencija za atomsku energiju prijavila kao nestale. Deset bačvi s rudačom pronađeno je blizu granice s Čadom, rekao je šef medijske jedinice snaga. IAEA je rekla da “aktivno radi na provjeri” medijskih izvješća.

Agencija je oglasila uzbunu nakon što su njezini inspektori ranije ovog tjedna posjetili nepoznatu lokaciju. To područje nije bilo na teritoriju pod vladinom kontrolom.

Otkako je 2011. svrgnut bivši libijski vođa, pukovnik Moamer Gadafi, zemlja je podijeljena na suparničke političke i vojne frakcije. Sada je podijeljena između privremene, međunarodno priznate vlade u glavnom gradu Tripoliju i druge na istoku, koju vodi general Khalifa Haftar. Nijedna ne kontrolira jug, odakle je uran uzet.

Izjava u četvrtak došla je od samozvane Libijske nacionalne vojske, vojne sile koja podupire administraciju istočne Libije. Gen Khaled al-Mahjoub, zapovjednik odjela za komunikacije, rekao je da su kontejneri s uranom pronađeni “jedva pet kilometara” od mjesta gdje su bili pohranjeni u južnoj Libiji.

Uran nije radioaktivan u svom trenutnom obliku.

IAEA kaže da je u posljednje vrijeme bilo teško doći do tog mjesta. Inspektori su željeli posjetiti lokaciju prošle godine, ali je putovanje moralo biti odgođeno zbog borbi između suparničkih libijskih milicija.

Mnoge strane vlade i skupine natječu se za utjecaj u Libiji otkako su snage koje podržava NATO svrgnule pukovnika Gadafija. Među njima su ruska skupina Wagner i militanti Islamske države.

U zemlji bogatoj naftom uglavnom vlada bezakonje i ranije je opisivana kao “tržište oružja”. Godine 2013. UN je izvijestio da oružje prokrijumčareno iz Libije potiče sukobe u drugim dijelovima Afrike i na Bliskom istoku.

Međutim, stručnjaci su za BBC rekli da se od urana koji nedostaje ne može napraviti nuklearno oružje u sadašnjem obliku.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.