U Hrvatskoj 6 osoba umrlo, 9 novozaraženih, ukupno 2085 zaraženih Covidom-19

Autor:

Zagreb, 17.04.2020. - Konferencija za medije Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske. Na fotografiji Vili Beroš.  foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

HINA/ POOL/ Daniel KASAP

U Hrvatskoj je u zadnja 24 sata šest osoba umrlo uslijed zaraze koronavirusom, a zaraza je potvrđena kod devet novih osoba, pa je tako ukupan broj zaraženo 2085, izvijestio je u petak Nacionalni stožer civilne zaštite.

“U proteklom 24-satnom razdoblju imamo devet novodijagnosticiranih bolesnika s Covidom-19, što daje ukupan broj od 2085 bolesnika”, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš. Prosječna dob zaraženih je 51,25 godina, ženskih osoba je 45,9 posto, a muških 54,1 posto.

U Splitu je preminulo pet ženskih osoba – 1924., 1927., 1948. godište i dvije 1942. godište. U Koprivnici je umrla ženska osoba 1931. godište. Tri umrle osobe bile su na respiratoru, rekao je Beroš. Ukupno je u Hrvatskoj umrlo 75 osoba zaraženih Covidom-19. Prosječna dob umrlih je 79,2 godina, muških je 45 posto, a ženskih 55 posto.

Na respiratoru je 17 bolesnika. Testirano je ukupno 36.917 osoba, među kojima njih 696 u protekla 24 sata, a postotak pozitivnih je 5,65 posto.

Hospitalizirano je 248 osoba, 13 manje u odnosu na jučer, a oporavljenih je 588, 29 više nego jučer. Oporavljenih kod kuće je 833.

Od početka epidemije u Hrvatskoj je ukupno izliječena 1421 osoba.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak izvijestio je da su svi novi pozitivni slučajevi s područja Splitsko-dalmatinske županije. Među njima su i dvije medicinske sestre, koje su testirane prije povratka na posao pa njihovo oboljenje neće utjecati na funkcioniranje bolnice u Splitu.

“Splitsko-dalmatinska županija s 488 oboljelih izbila je na prvo mjesto, a prva sljedeća županija je Grad Zagreb sa 466 oboljelih. Međutim, u usporedbi s drugim zemljama u našem okruženju i u Europi, to je još uvijek mala incidencija”, rekao je Capak. On ne smatra da postoji problem u toj županiji jer je epidemiološka situacija pod kontrolom, poznati su izvori zaraze i kontakti oboljelih.

Splitsko Državno odvjetništvo otvorilo istragu u Domu za starije

Ministar zdravstva Vili Beroš i ministrica socijalne politike Vesna Bedeković predstavili su objedinjeno izvješće inspekcija svojih ministarstava u Domu za starije i nemoćne u Splitu, po kojem nije bilo propusta u postupanju zdravstvenih djelatnika, a radnici i korisnici doma pridržavali su se epidemioloških uputa. No, dodao je Beroš, obaviješteni su da se temeljem naloga Općinskog državnog odvjetništva u Splitu izuzima određena dokumentacija te se vode izvidi i postupanja u samom domu.

Bedeković i Capak istaknuli su da se u domove za starije trenutno primaju samo novi korisnici s rješenjem centra za socijalnu skrb o potrebi žurnog smještaja te da ih se sve prethodno testira. Ta se odluka odnosi i na privatne domove.

Epidemiološke mjere u Hrvatskoj bile blaže, a rezultati bolji nego u većini zemalja

Upitan za popuštanje restriktivnih mjera na granici, voditelj Stožera Davor Božinović kazao je da se na razini EU razgovara o putovanjima unutar Unije, ali i prema trećim zemljama.

“U sljedećim danima Europska komisija će izaći s promišljanjima kako se vratiti u normalu, no to ovisi i o nacionalnim odlukama jer su podignute i granice unutar schengenskog prostora. Cijeli taj posao postaje dio koherentnih napora unutar Unije”, rekao je Božinović.

Ocijenio je da su epidemiološke mjere u Hrvatskoj bile blaže, a rezultati su bolji nego u većini zemalja.

Upitan strahuje li zbog mogućeg širenja prosvjeda zbog oštrih epidemiološkh restrikcija, kakav je održan u petak u Rijeci, Božinović je odgovorio kako treba vidjeti je li taj prosvjed prijavljen i poštuju li se epidemiološke mjere. “Sama činjenica da su ljudi izašli na neki način je potvrda da je sve što smo dosad radili omogućilo da se dosta toga ekonomski i društveno aktivira”, dodao je poručivši da ne strahuje od prosvjeda.

Skupina od 20-ak građana mirno je prosvjedovala u petak na riječkom Korzu protiv mjera nacionalnoga Stožera civilne zaštite za suzbijanje epidemije koronavirusa i zatražila ukidanje svih mjera, a policija je privela troje prosvjednika jer su odbili pokazati osobne dokumente.

U koprivničkoj Općoj bolnici “Dr. Tomislav Bardek” umrla je je osoba starije životne dobi iz Doma za starije i nemoćne osobe Koprivnica, koja je i prije zaraze Covid-19 infekcijom bolovala od više teških bolesti. To je treća žrtva koronavirusa iz tog doma. U Koprivničko-križevačkoj županiji dosad je od koronavirusa umrlo četvero ljudi, od kojih su troje štićenici spomenutog doma. Na području te županije trenutno je 69 zaraženih osoba i 18 izliječenih.

S obzirom na to da na području Sisačko-moslavačke županije već desetak dana nema novooboljelih od koronavirusa, u međuvremenu je veći broj pacijenata izliječen, broj pozitivnih na virus pao je na samo šest osoba. U protekla 24 sata ozdravile su četiri osobe. To znači da je od ukupno 32 zaražena pacijenta s područja županije, njih 26 dosad ozdravilo.

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji drugi dan za redom nema novozaraženih koronavirusom, pa je ukupan broj oboljelih ostao na 112, izvijestio je u petak županijski Stožer civilne zaštite.

Osječko-baranjska županija u zadnja 24 sata ne bilježi nijedan novi slučaj zaraze koronavirusom, pa broj oboljelih ostaje na 121 osobi, a županijski Stožer civilne zaštite dao je nalog za demobilizaciju osječke sportske dvorane “Gradski vrt”.

U Zagorju je broj izliječenih osoba prvi put veći od broja zaraženih koronavirusom. Ozdravilo je šest novih osoba pa je sada u toj županiji ukupno izliječeno 70 osoba, a trenutni broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom je 67.

Popuštanje ne znači i opuštanje

Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i zadarski nadbiskup Želimir Puljić izrazio je u petak zadovoljstvo popuštanjem epidemioloških mjera kojima se omogućuju vjerska okupljanja, ali i istaknuo kako “ovo popuštanje ne znači i opuštanje”.

“To znači da nam je i dalje potreban oprez i borba na svim područjima protiv ovog još uvijek nedovoljno poznatog virusa”, poručio je Puljić, osvrćući se na mjere kojima se od 2. svibnja dopuštaju vjerska okupljanja uz pridržavanje epidemioloških mjera.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.