U engleskom ludilu nogometnih transfera Chelsea je potrošio uvjerljivo najviše

Autor:

GuliverImage

U četvrtak, 1. rujna, u Engleskoj je službeno završio ovoljetni nogometni prijelazni rok. Tamošnji klubovi imali su na raspolaganju gotovo tri mjeseca tijekom kojih su slobodno mogli prodavati i kupovati igrače za koje smatraju da će se najbolje uklopiti u njihov sustav igre. Trideset i prva premierligaška sezona ima već šest odigranih kola, a njezin branitelj naslova je Manchester City. Ovaj klub iz drugog najvećeg grada Velike Britanije u posljednjih je pet godina čak četiri puta osvajao naslov prvaka, što ga, sasvim logično, i za ovu sezonu stavlja na početno mjesto najvećih favorita. Nakon što je 2008. godine promijenio vlasnika, City je praktički postao novi klub i od tada pa sve do danas osvojio niz trofeja među kojima su šest naslova prvaka Premier lige, dva naslova FA kupa i šest naslova lige kupa – tzv. Carabao kup. Jedini vrijedan pokal koji fali u vitrinama Manchester Cityja onaj je Lige prvaka. Upravo zbog toga, kada je razdoblje prijelaznog roka u pitanju, City je uvijek pod posebnim povećalom. Nedugo nakon što je razdoblje transfera započelo sredinom lipnja, klub je bombastično najavio dolazak norveškog napadača Erlinga Haalanda.

Kako bismo bolje shvatili što dolazak Haalanda znači za taj klub i njegove navijače, moramo se nakratko vratiti u ne tako davnu prošlost, točnije u 2000. godinu kada je Haaland rođen, ali i kada je njegov otac, Alfie, još uvijek bio aktivan nogometaš. U svojoj je karijeri Alfie Haaland igrao za klubove kao što su Nottingham Forest, Leeds United i, upravo, Manchester City. U trenutku kada je mali Erling rođen, 21. srpnja 2000. godine, tata Haaland dogovarao je transfer iz Leedsa u City. Koliko je Haaland stariji bio privržen klubu iz Manchestera, svakako pokazuju fotografije malog Erlinga koje su, otkad je objavljen njegov dolazak u City, preplavile društvene mreže, i to od vremena kad je praktički bio beba pa sve do tinejdžerskih dana. Na svim tim fotografijama mladi Erling Haaland uslikan je u Cityjevom dresu, što je, logično, raspametilo navijače kluba. U austrijskom Red Bull Salzburgu u kojem je igrao jednu sezonu, Haaland je u samo 16 nastupa postigao 17 pogodaka dok je u Borussiji iz Dortmunda u dvije sezone u 67 nastupa uspio postići nevjerojatna 62 pogotka, što je, u prosjeku, zgoditak po utakmici. Sličan prosjek ima i u norveškoj reprezentaciji za koju nastupa od 2019. godine s 20 pogodaka u 21 dosadašnjem nastupu. Za razliku od svog oca koji je na poziciji desnog beka imao, u najmanju ruku, osrednju karijeru – Alfie Haaland je u Cityju sveukupno odigrao 45 utakmica i postigao tri pogotka – Erling Haaland danas slovi za jednog od najboljih nogometaša svijeta kada je pozicija napadača u pitanju, što je i dokazao u prvih šest susreta koje je odigrao za svoj novi klub zabivši čak 10 zgoditaka, od čega po dva “hat tricka” (po tri pogotka u jednoj utakmici). Ne čudi stoga da su čelnici Cityja odlučili iskeširati 60 milijuna eura, koliko je iznosila Haalandova otkupna klauzula iz njemačkog kluba. Uz Haalanda iz Borussije Dortmund u posljednjim je trenucima prijelaznog roka stigao i švicarski stoper Manuel Akanji za 17,5 milijuna eura, a još su ranije klub svojim dolaskom pojačali veznjak Kalvin Phillips iz Leeds Uniteda za 49 milijuna eura te lijevi bočni Sergio Gómez iz Anderlechta čiji je transfer iznosio 13 milijuna eura.

United je doveo i brazilskog krilnog napadača Antonyja iz Ajaxa, i to za iznos od čak 95 milijuna eura. FOTO: GuliverImage

Kako bi otvorio igračka, ali i financijska mjesta za novopridošlice, City je neke igrače morao i prodati, a prvi na listi našli su se engleski reprezentativac Raheem Sterling, ukrajinski reprezentativac Oleksandr Zinchenko te brazilski internacionalac Gabriel Jesus. U 339 utakmica koliko je odigrao za City, Sterling je postigao 131 pogodak, što ga na vječnoj ljestvici najboljih strijelaca kluba postavlja na drugo mjesto, odmah iza Sergija Aguera. Toj statistici pridodao je i 95 asistencija te čak deset osvojenih trofeja u sveukupno sedam godina koliko je proveo u klubu iz Manchestera, a ovoga ljeta za iznos od 56,2 milijuna eura svijetloplavi dres odlučio je zamijeniti tamnoplavim londonskog Chelseaja.

No odlazak Sterlinga iz Cityja za krilnog engleskog napadača ostavio je donekle gorak okus, što je javno i priznao u izjavi kada je potpisao za Chelsea: “Osjećao sam da je moje igranje u Cityju u posljednje dvije sezone ograničeno iz različitih razloga, a vrijeme je nešto što ne želim i ne mogu gubiti. Kada daješ sve od sebe i žrtvuješ rođendane svoje djece, a na kraju budeš tretiran na određeni način, sve je to razočaravajuće. Otkad sam imao 17 godina, regularno sam započinjao sve utakmice, a sada kada se nalazim na vrhuncu karijere, ne mogu prihvatiti da nisam regularan starter. No sada je to sve u prošlosti – u Chelseaju sam i više nego sretan”. Za razliku od Guardiole koji uživa u konstantnom rotiranju momčadi, njemački stručnjak Thomas Tuchel uglavnom je vjeran prvoj jedanaestorici pa se može očekivati da će Sterling u narednim sezonama imati duplo veću minutažu od one koju je imao posljednjih sezona u Manchesteru.

Čelnici Cityja odlučili su iskeširati 60 milijuna eura, koliko je iznosila Haalandova otkupna klauzula iz Borussije. FOTO: Darren Staples/CSM via ZUMA Press Wire/GuliverImage

U sličnoj je situaciji i Gabriel Jesus koji je za 52,2 milijuna eura prešao u Arsenal. U pet godina provedenih u Cityju, Jesus je skupio 159 nastupa i postigao 58 pogodaka. Nakon što im je u siječnju propala ideja dovođenja Dušana Vlahovića, za Arsenalovog tehničkog direktora Eduarda Césara Dauda Gaspara, poznatijeg samo kao Edu, i za trenera Mikela Artetu jedino ime za glavnog napadača koje je postojalo bio je upravo Jesus. Njemu se u Arsenalu za 35 milijuna eura pridružio njegov mančesterski kolega, Ukrajinac Oleksandr Zinchenko, a u klub je za isti iznos došao i ofenzivni vezni Portugalac Fábio Vieira iz Porta. Za razliku od Arsenala koji je tijekom ovoljetnog prijelaznog roka potrošio 132 milijuna eura, Chelsea je bio malo izdašniji. Pored Sterlinga u klub iz zapadnog Londona stigao je stoper Wesley Fofana, i to za iznos od 80 milijuna eura, što je označilo drugi najveći transfer u povijesti Leicester Cityja nakon prodaje Harryja Maguirea Manchester Unitedu za 90 milijuna eura.

Osim toga, Fofana je tim iznosom postao i drugi najplaćeniji obrambeni igrač svih vremena, također nakon Harryja Maguirea. Chelsea je doveo i stopera Kalidoua Koulibalyja iz Napolija za 38 milijuna eura, lijevog bočnog Španjolca Marca Cucurellu iz Brightona za 65 milijuna eura te veznjaka Carneyja Chukwuemeku iz Aston Ville za 15 milijuna eura, a doslovno posljednjeg dana prijelaznog roka za 12 milijuna eura u klub je iz Barcelone stigao i napadač Pierre-Emerick Aubameyang, što je ovu ekipu postavilo na uvjerljivo prvo mjesto najrastrošnijih klubova tijekom ovoljetnog prijelaznog roka.

U 339 utakmica koliko je odigrao za City, Sterling je postigao 131 pogodak. Njegov novi klub je Chelsea. FOTO: REUTERS/David Klein/GuliverImage

Vrlo aktivan transferni period imao je još jedan londonski klub, Tottenham. Dolaskom Antonija Contea na trenersku klupu sredinom prošle sezone, stvari u Spursima počele su se stubokom mijenjati. Osim što je rezultatski poboljšao ekipu te joj usadio pobjednički duh osiguravši nastup u ovogodišnjem izdanju Lige prvaka, Conte je od vlasnika Daniela Levyja pred početak nove sezone postavio niz zahtjeva u obliku dovođenja igračkih pojačanja. Tako su u Spurse ovog ljeta redom došli Ivan Perišić iz Intera (besplatno), Richarlison iz Evertona (58 milijuna eura), Yves Bissouma iz Brightona (29,2 milijuna eura u koji su iznos uključeni i potencijalni bonusi), Cristian Romero iz Atalante (50 milijuna eura) dok je francuski branič Clément Lenglet posuđen iz Barcelone. Liverpool je, kada su transferi u pitanju, oborio i vlastiti rekord kada je sredinom lipnja za 23-godišnjeg urugvajskog reprezentativca Darwina Núñeza platio Benfici čak 75 milijuna eura i doveo ga na Anfield, istovremeno za 40 milijuna eura prodavši senegalsku zvijezdu Sadija Manéa u Bayern München.

Od svih klubova Premier lige, Chelsea je s gotovo 300 milijuna eura uvjerljivo najrastrošniji klub ovog ljeta. Pomalo iznenađujuće, na drugom mjestu klubova koji su najviše potrošili jest londonski West Ham United, a u top 5 ušli su i Nottingham Forest te Newcastle United. Klub iz istočnog Londona, West Ham, na igračka je pojačanja potrošio preko 182 milijuna eura, od kojih najviše otpada na dovođenje brazilskog veznjaka Lucasa Paquete (43 milijuna eura), talijanskog napadača Gianluce Scamacce (36 milijuna eura) te braniča Nayefa Aguerda (35 milijuna eura). Klub s novim, najbogatijim vlasnicima Newcastle United u svoje je redove odlučio dovesti napadača Alexandera Isaka iz Real Sociedada za 70 milijuna eura te stopera Svena Botmana iz Lillea za 37 milijuna eura. Sveukupno je Newcastle u ljetnom prijelaznom roku potrošio oko 136 milijuna eura. Novopridošli premierligaš Nottingham Forest i njegov bogati grčki vlasnik ovog su ljeta sveukupno iskeširali 160 milijuna eura na pojačanja. Emmanuel Dennis iz Watforda za 15 milijuna eura, Taiwo Awoniyi iz Union Berlina za 20,5 milijuna eura te Neco Williams iz Liverpoola za 20 milijuna eura još su tijekom srpnja stigli u klub iz West Bridgforda, a šlag na tortu bilo je dovođenje Morgana Gibbsa – Whitea iz Wolverhamptona za 30 milijuna eura s uključenim bonusima.

Newcastle United u svoje je redove odlučio dovesti napadača Alexandera Isaka iz Real Sociedada za 70 milijuna eura. FOTO: Darren Staples/CSM via ZUMA Press Wire/GuliverImage

Nakon odlaska Sira Alexa Fergusona u mirovinu, Manchester United kao da se oprostio od rezultatskih uspjeha. Od 2013. godine, kada je Ferguson prestao biti trenerom, najveći engleski klub razdoblja Premier lige osvojio je tek jedan europski trofej, i to onaj Europa lige u sezoni 2016./17., jedan Carabao kup i jedan FA kup, što je za klub koji je u periodu od 1992. pa sve do 2013. osvojio čak 13 naslova prvaka Premier lige, praktički ništa. Ovosezonski prijelazni period za United također nije krenuo obećavajuće, budući da su iz kluba, potpuno besplatno uslijed isteka ugovora otišli Paul Pogba, Nemanja Matić, Jesse Lingard, Edinson Cavani i Juan Mata. S druge strane, jedan od potencijalno najznačajnijih transfernih poteza ljeta svakako je dolazak Christiana Eriksena u klub. Nogometna priča ovog 30-godišnjaka uistinu je nevjerojatna, s obzirom na to da je prije malo više od godinu dana upravo on imao srčani zastoj tijekom utakmice Finske i Danske na europskom prvenstvu, da bi godinu dana kasnije potpisao novi profesionalni ugovor, i to za tjednu plaću od 150 tisuća funti. Pored Eriksena u United je stigao i 24-godišnji stoper Lisandro Martínez za kojeg je Manchester Ajaxu platio 58 milijuna eura odštete, ali i za kojeg je legendarni Jamie Carragher već sad izjavio da će se zbog visine od samo 175 centimetara jako teško moći nadmetati s moćnim napadačima Premier lige; teza je to s kojom se složio i Gary Neville. United je u novu sezonu ušao poprilično loše, s dva poraza u prva dva kola, što je vodstvo kluba nagnalo na hitno dovođenje još pojačanja među kojima se svakako ističe Casemiro. Ovaj brazilski veznjak koji je posljednjih devet godina proveo u Real Madridu, u Premier ligi trebao bi pomoći klubu da se pokuša izvući iz velike krize u kojoj se našao, a izračunato je da je njegov transfer od gotovo 70 milijuna eura treći najveći transfer u povijesti koji je neki klub isplatio za igrača starijeg od 30 godina. Uz Casemira, u posljednjim danima transfernog roka United je doveo i brazilskog krilnog napadača Antonyja iz Ajaxa, i to za iznos od čak 95 milijuna eura, a tu je i lijevi bočni Nizozemac Tyler Malacija koji je iz Feyenoorda stigao za 15 milijuna eura. Kada se gleda samo klupska neto potrošnja na dovođenje igrača, Manchester United je u posljednjem desetljeću od svih klubova u svijetu potrošio uvjerljivo najviše novca – preko 1,3 milijarde eura. A kada se ta brojka stavi u korelaciju s brojem osvojenih trofeja u navedenom razdoblju, pitanje koje se logično nameće jest što točno ne valja s još uvijek slavnim i velikim klubom, jer očigledno problem ne postoji isključivo na terenu.

Što se hrvatskih igrača tiče, uz već spomenutog Ivana Perišića koji je ove sezone pojačao redove Tottenham Hotspura, u Premier ligi će zaigrati i stoper Duje Ćaleta – Car koji je za 10 milijuna eura iz francuskog Marseillea stigao u Southampton.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.