Tunižani pobijedili prvaka Francusku (1:0). Nije dovoljno za prolaz, dalje ipak ide Australija koja je dobila Dansku (1:0)

EPA/Noushad Thekkayil

U dvoboju zadnjeg, 3. kola skupine D SP-a u Al Rayyanu su nogometaši Tunisa slavili protiv Francuske s 1-0 (0-0), ali im to nije bilo dovoljno za prolaz.

Tunižani su do pobjede došli u 58. minuti golom Wahbija Khazrija nakon solo-prodora.

Svjetski prvaci su doživjeli zaslužen poraz od Tunisa jer su postavili pričuvnu postavu, a Sjevernoafrikancima ni pobjeda nije dovoljna za prolaz jer su Australci iznenađujuće svladali Dansku. Tunis, momčad koja je zabila jedan gol na prvenstvu, bila je dvije minute u osmini finala, do gola Australca Leckiea, ali im za utjehu ostaje pobjeda protiv omraženih Francuza.

Francuzi su protiv Tunisa, s obzirom da su se već plasirali, postavili pričuvni sastav bez zvijezda Kyliana Mbappéa, Oliviera Girouda i Antoine Griezmanna, te s čak devet izmjena u odnosu na utakmicu s Danskom. Bio je to sastav svjetskih prvaka koji je prvi, a i zadnji, puta igrao zajedno, a na vratima je bio Steve Mandanda koji je s 37 godina i osam mjeseci postao najstariji Francuz koji je igrao na mundijalu.

Upravo je Mandanda jedan od najzaslužnijih što su Francuzi na odmor otišli s 0-0, crnoputi vratar je u dva navrata zaustavio opasne šuteve Khazrija. Tunisu je u osmoj minuti postigao gol, ali je VAR ustanovio da je Ghandri bio u zaleđu, dok su Francuzi zaprijetili u 25. minuti preko Comana, čiji je udarac otišao tik uz vratnicu.

Ponajbolji tuniski igrač Khazri u 58. minuti je doveo Afrikance u vodstvo nakon solo-prodora kroz francusku obranu, a njegov prizemni udarac desetak metara odsjeo je u samom kutu vrata. Bio je to prvi zgoditak Tunisa na ovom prvenstvu, a Khazri se ozlijedio prilikom postizanja gola i morao je izaći.

Francuski izbornik Deschamps  potom u igru uvodi Mbappea, a desetak minuta kasnije i Griezmanna i Dembelea.To je rezultiralo opsadom gola Tunižana, čiji je vratar Dahmen dobro reagirao na  opasan šut Dembelea u 82. minuti. Dahmen je u 88. minuti zaustavio i šut Mbappea, a potom je u 98. minuti pogodio Griezmann, ali je njegov gol, nakon prave VAR konfuzije, poništen zbog zaleđa.

TUNIS – FRANCUSKA 1-0

Strijelci: 1-0 Khazri (58)

Pred 44.000 gledatelja na stadionu Education City sudio je Nizozemac Conger.

TUNIS: Dahmen – Meriah, Ghandri, Talbi – Kechrida, Skhiri, Laidouni, Maaloul – Slimane (83. Abdi), Romdhane (74. Chaalali) – Khazri (60. Jebali)

FRANCUSKA: Mandanda – Disasi, Varane (63. Saliba), Konate, Camavinga – Fofana (73. Griezmann), Veretout (63. Rabiot), Tchouameni, Guendouzi (79. Dembélé) – Coman (63. Mbappé), Muani

OZNAKE: Francuska, Tunis