Tragedija na Afričkom kupu nacija: U stampedu navijača najmanje šestero mrtvih

Screenshot/Twitter

Najmanje je šestero ljudi poginulo, a na desetke je ozlijeđenih u stampedu navijača na stadionu Olembe u glavnom kamerunskom gradu Yaoundeu u ponedjeljak, uoči početka utakmice osmine finala Afričkog nogometnog prvenstva između Kameruna i Komora.

Videosnimka objavljena na društvenim mrežama pokazuje navijače kako se bore za pristup stadionu Paul Biya u susjedstvu glavnog grada Yaoundea. Prema izvješću tamošnjeg Ministarstva zdravstva, među poginulima je najmanje jedno dijete.

“Zabilježeno je osam smrtnih slučajeva, dvije žene u tridesetima, četiri muškarca u tridesetima, jedno dijete, jedno tijelo koje je odnijela obitelj”, navodi se u preliminarnom izvještaju Ministarstva zdravstva do kojeg je stigao AFP. BBC prenosi da se u jednom izvješću navodi da su ‘brojna djeca izgubila svijest u naguravanju’.

Stadion inače ima kapacitet za 60 tisuća gledatelja, no zbog epidemioloških mjera nije trebao biti popunjen više od 80 posto. Na stadion je pokušavalo uči oko pedeset tisuća ljudi, kažu dužnosnici.

Novinarka Leocadia Bongben bila je na utakmici i izvijestila da je vidjela komešanje kako dolazi iz jednog od područja ‘fan zone’ izvan stadiona. “Ljudi su počeli vikati. Minutu nakon toga na stadion je došla Hitna pomoć, ali kada smo došli na mjesto policija nam nije dopustila da se približimo”, rekla je i dodala da je dobila popis od osam osoba koje su izgubile živote. “Zaista je tužna situacija da ljudi odu gledati utakmicu i tamo na kraju umiru”, naglasila je.

Afrička nogometna konfederacija, CAF je u priopćenju rekla da “trenutačno istražuje situaciju i pokušava dobiti više detalja o tome što se dogodilo”. “CAF trenutno provodi istragu i pokušava doći do novih detalja o događaju. Kontinuirano komuniciramo s kamerunskom vladom i lokalnim organizacijskim odborom”, stoji u priopćenju.

Utakmica između Kameruna i Komora odigrala se unatoč incidentu i završila je pobjedom domaćina 2:1. Kamerun se tako plasirao u četvrtfinale natjecanja.

Reprezentacija Komora, malene otočne države, koja se smjestila u Mozambičkom kanalu između Madagaskara i afričkog kopna, je zbog koronavirusa i ozljeda ostala bez sva tri vratara, pa je na gol morao uskočiti branič francuskog Ajaccioa, Chaker Alhadhur.

Kamerunu je put do pobjede olakšalo i isključenje Nadjima Abdoua već u sedmoj minuti utakmice. Etiopski sudac Bamlak Tessema Weyesa je provjerio video snimku i potvrdio svoju odluku.

S igračem manje i bitno oslabljeni, Komori, koji su prvi put u povijesti nastupili na afričkom prvenstvu, pružili su sjajan otpor, no Kamerun je na koncu slavio sa 2:1.

Jedan od favorita prvenstva je poveo u 29. minuti golom napadača Lyona Karla Toko Ekambija, a na 2:0 je povisio Vincent Aboubakar u 70. minuti svojim šestim golom na prvenstvu. Tračak nade Komorima je donio Youssouf M’Changama sjajnim golom iz slobodnog udarca u 81. minuti. No, za više od toga nije bilo dovoljno snage i vremena.

Kamerun će u četvrtfinalu igrati protiv Gambije koja je pobijedila Gvineju sa 1-0