TONI MILUN: ‘Mnogi građani gube novac jer plaćaju poreze koje ne bi trebali’

Autor:

Filip Bašić

Matematičar Toni Milun objašnjava kako razvija aplikacije kojima nastoji podići financijsku pismenost građana jer ih većina ne zna ni pravilno ispuniti poreznu karticu, a kamoli sve načine ulaganja ili kredita koji postoje na tržištu

Toni Milun, predavač matematike i statistike na Visokom učilištu Algebra, široj javnosti je postao poznat kroz svoja predavanja iz matematike kojima je pomogao mnogobrojnim srednjoškolcima. Danas je proširio svoje edukacijsko djelovanje na područje financija i pomaže u rješavanju novčanih problema. Milun kaže da je ideja o instrukcijama iz matematika nastala prije više od desetljeća, nakon što je razgovarao sa svojim studentom. „Ideja je prije točno 11 godina došla od mog tadašnjeg studenta Nikole Mujdžića Reščića. Njemu se svidio način na koji sam predavao matematiku pa mi je poslao poruku da ima poslovnu ideju koju bi mi izložio na jednoj kavi. Na toj kavi mi je rekao kako smatra da imam potencijala. Prvo što sam pomislio bilo je koliko su se promijenila vremena kad student profesoru govori da ima potencijala biti bolji u budućnosti. Odmah sam pristao i već tri dana kasnije snimili smo prva videa, bez ikakvih očekivanja. Mislio sam kako bi bilo lijepo da video dnevno pogleda 30-ak ljudi. Već dvije godine kasnije došli smo do 30-ak tisuća pregleda dnevno i stalno se vrtimo oko tih vrijednosti“, rekao je Milun.

Objasnio je da ga je na detaljnije proučavanje financija potakao problem vlastitog kredita koji je podigao u švicarskim francima: „Kako sam prije 15 godina odlučio kupiti stan, nisam bio kreditno sposoban za eurski kredit. Zato su mi u banci ponudili kredit u ‘švicarcima’. Tada sam imao prosječno financijsko znanje. Kad je švicarac počeo rasti, zainteresiralo me o čemu se radi i malo pomalo sam počeo samostalno istraživati, čitati knjige, novinske članke, a poslije i blogove i videa na YouTubeu. A kod nas u Hrvatskoj ništa ne može bez kave. Tako me 2014. godine konzultantica za medijski sadržaj Anita Cvetnić pozvala na kavu u vezi suradnje na jednom kvizu. Jedna od tema razgovora bile su financije i kad je vidjela koliko je moje znanje, predložila je da zajedno stvorimo jednu financijsku emisiju i prijavimo se na natječaj. Tako je nastao ‘Financijalac’, emisija o financijama koja se emitirala na HTV-u četiri godine i imala točno 100 epizoda.“

 

‘Mnogi roditelji ne raspoređuju djecu optimalno na svojim poreznim karticama. Zato gube stotine kuna mjesečno’

 

Milun na svom kanalu na YouTubeu ima rubriku „Toni investitor“ u kojoj podučava o osnovama investiranja i štednji. Tvrdi da će nadolazeće financijsko razdoblje biti vrlo loše, pogotovo što se tiče mirovina, i da bi zbog toga građani trebali početi odvajati novac za starost.

„Tu se obraćamo baš svima koji su zaposleni. Poznato je da će mirovine biti malene, ali većina građana nema percepciju koliko će zapravo biti niske. U 2021. godini prosječna mjesečna neto plaća iznosila je oko 7000 kuna, a prosječna mirovina svih osoba koje su u 2021. otišle u punu starosnu mirovinu oko 2850 kn. Kad pogledamo kako se u mirovini teško živi, onda bi bilo dobro odvojiti barem stotinu kuna mjesečno i uložiti – ili u dobrovoljnu mirovinsku štednju ili u neki investicijski fond – jer bez dodatnih primanja tijekom mirovine teško ćemo moći plaćati hranu i režije, a kamoli si priuštiti neke užitke. U sklopu projekta educiramo gledatelje i objašnjavamo što su dionice, investicijski fondovi, ETF-ovi i kriptovalute. Također ulažemo po 400 kuna mjesečno na pet različitih načina i objavljivat ćemo stanje na računima tako da svatko može konkretno vidjeti što se događa s našim ulaganjima i onda odlučiti koje je za njega“, najavio je Milun.

Uz projekt ‘Toni investitor’ u kojem podučava o osnovama investiranja i štednji, Milun sudjeluje i u projektu ‘S Milunom do milijuna’ koji pokriva širi spektar tema iz financijskog svijeta. FOTO: Filip Bašić

Smatra da Hrvati dobro razumiju neke osnovne financijske pojmove, ali im nedostaje financijske odgovornosti. No za to ne možemo okriviti građane, dodaje Milun, jer nas nitko ne podučava kako upravljati novcem. „Financijsko znanje nam nije toliko loše, znamo što je inflacija i znamo izračunati kamatu, ali najgore su nam komponente financijsko ponašanje i stavovi. Stav građana je da se štednja ne isplati, a trošimo više nego što zarađujemo. Razina financijske pismenosti u Hrvatskoj je vrlo loša i ne možemo za to kriviti samo građane. U školama se o odgovornom ponašanju još uvijek ne uči. Prije 30-ak godina jedini način štednje bila je oročena štednja, a kredit ste vrlo teško mogli dobiti. Danas na tržištu postoje mnogi načini ulaganja novca i različiti oblici kredita, a obrazovanje je ostalo na istim razinama“, istaknuo je Milun.

Uz projekt „Toni investitor“ sudjeluje i u projektu „S Milunom do milijuna“, koji pokriva širi spektar tema iz financijskog svijeta. „Nakon što je završilo snimanje ‘Financijalca’, ostalo je toliko mnogo tema koje nismo stigli obraditi pa je moja suradnica Anita Cvetnić predložila da nešto snimimo za YouTube. I tako je u veljači prošle godine nastao projekt ‘S Milunom do milijuna’. Trenutno je financijska situacija vrlo teška jer se vratila inflacija kakvu desetke godina nismo imali i svi ćemo se morati malo ‘stisnuti’ i smanjiti troškove. ‘S Milunom do milijuna’ pokriva šire teme. Osim ulaganja, tu su i obračuni plaće i na što trebamo paziti da ne bismo plaćali veće poreze. Potom smo snimili seriju videa o kreditima i objasnili kako se određuje kreditna sposobnost ili kako je povećati. Imamo i kalkulator koji računa koliko biste manje plaćali mjesečni obrok ako refinancirate kredit u drugoj banci s nižom kamatnom stopom. Imam izvrsne suradnike koji nadopunjuju moja znanja. Osim Nikole Mujdžića Reščića koji vodi cijeli projekt i Anite Cvetnić koja osmišljava sadržaj, tu su Mihaela Reščić, stručnjakinja za društvene mreže, izvršna producentica Ivona Medvedec i moj student Leon Vlašić koji mi pomaže u proračunima. Odličan smo tim, volimo to što radimo i nadopunjujemo se.

 

‘Stav građana je da se štednja ne isplati, a trošimo više nego što zarađujemo. Razina financijske pismenosti u Hrvatskoj je loša’

 

Milun je ove godine pokrenuo i aplikaciju koja nosi njegovo ime, a sastoji se od dvaju kalkulatora. Prvi je Kreditorko pomoću kojega se mogu izračunati mjesečni obroci u otplati kredita, dok je drugi Popodica koji izračunava pravo na povrat poreza boljom raspodjelom djece na poreznim karticama. Milun je o tome rekao: „Prije par mjeseci javio mi se Saša Vasung, vlasnik IT tvrtke Gaurus. Rekao je da radim dobre stvari i ako mi treba pomoć, da se javim. I tako smo se javili i u kratkom vremenu napravili aplikaciju koja trenutno ima dva kalkulatora – Popodica i Kreditorko – a imamo u planu povezivanje aplikacije sa stranicom www.tonimilun.hr na kojoj će biti svi videi koje smo snimili. Hrvatski porezni sustav vrlo je kompleksan i tu mnogi roditelji griješe. Ne raspoređuju djecu i uzdržavane članove optimalno na svojim poreznim karticama. Zato gube stotine kuna mjesečno i plaćaju poreze koje ne trebaju. Popodica provjerava je li razdioba djece optimalna, a ako nije, odmah nudi rješenje kako ih optimalno rasporediti i dobiti povrat poreza. U sebi ima integrirana videa u kojima vodi roditelje kroz sve procese i uči ih kako pronaći potrebne dokumente i kako popuniti potrebne obrasce preko sustava e-građani. Volio bih se zahvaliti savjetnici za poreze Veroniki Galić koja je bila od pomoći kad god smo imali neka dodatna pitanja u vezi poreznih zakona.“

Milun kaže da on i njegov tim već planiraju nove stvari. Među njima su novi kalkulatori i konferencija o financijama koju će uskoro održati. „Imamo mnoštvo planova: snimati i dalje videa i pomoći građanima da bolje i odgovornije vode svoje financije. Također ćemo objaviti više kalkulatora koji će pomoći u uštedama. Svakih nekoliko mjeseci planiramo izbaciti novi. A za listopad pripremamo zanimljivu konferenciju o financijama“, rekao je Toni Milun za B&B.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.