Teleskop Webb snimio ‘zeleno čudovište’ unutar mlade supernove

Autor:

Joel Filipe, Unsplash

Svemirski teleskop James Webb uočio je živopisne, nikad prije viđene detalje u jednom od najbolje promatranih ostataka eksplodirane zvijezde. Sjajni plin i prašina Kasiopeje A sve su što je ostalo od zvijezde koja je eksplodirala u supernovi, a njezino je svjetlo prvi put doprlo do Zemlje prije 340 godina. To je najmlađi poznati ostatak supernove u našoj galaksiji, zbog čega je ovaj nebeski objekt proučavan od strane mnoštva zemaljskih i svemirskih teleskopa.

Kasiopeja A nalazi se 11.000 svjetlosnih godina u sazviježđu Kasiopeje, a ostatak se proteže 10 svjetlosnih godina. Uvidi iz Cas A, kako se također naziva ostatak, omogućuju znanstvenicima da nauče više o tome kako dolazi do zvjezdanih eksplozija.

Astronomi su okrenuli Webb teleskop i njegove instrumente u smjeru Cas A kako bi vidjeli mogu li infracrvene mogućnosti zvjezdarnice uhvatiti nešto što su drugi teleskopi propustili. Infracrveno svjetlo nevidljivo je ljudskom oku, što omogućuje Webbu da pregledava inače nevidljive aspekte svemira.

“Cas A predstavlja našu najbolju priliku da pogledamo polje krhotina eksplodirane zvijezde i izvršimo neku vrstu obdukcije zvijezda kako bismo razumjeli koja je vrsta zvijezde bila prije toga i kako je ta zvijezda eksplodirala”, rekao je Danny Milisavljevic, docent na Sveučilištu Purdue i glavni istraživač programa Webb koji je uhvatio nova opažanja.

“U usporedbi s prethodnim infracrvenim slikama, vidimo nevjerojatne detalje kojima prije nismo mogli pristupiti”, izjvaila je suistraživačica Tea Temim, istraživačka astronomija sa Sveučilišta Princeton.

Webbova nova infracrvena slika Cas A prevedena je u vidljivo svjetlo tako da ljudsko oko može vidjeti boje ostatka. Crveno i narančasto svjetlo na vanjskoj strani ostatka ukazuje na toplu prašinu, gdje se materijal izbačen iz zvijezde prije nego što je eksplodirala sudara s okolnim plinom i prašinom.

Unutar mjehuraste strukture ostatka može se vidjeti svijetlo ružičasto svjetlo, zajedno s obilježjima koja nalikuju nakupinama i čvorovima. Ovaj materijal dolazi od eksplodirane zvijezde i uključuje sjajne teške elemente poput argona, neona i kisika.

Svijetlozelena petlja duž desne strane mjehurića također je zaokupila interes istraživača.

“Nazvali smo ga Zeleno čudovište u čast Fenway Parka u Bostonu. Ako bolje pogledate, primijetit ćete da je ispupčen nečim što liči na male mjehuriće”, rekao je Milisavljevic. “Oblik i složenost su neočekivani i izazovni za razumijevanje.” Tim još uvijek pokušava razumjeti izvore svih različitih boja na slici.

Proučavanje ostataka kao što je Cas A može pomoći znanstvenicima da razumiju kozmičku prašinu, građevni blok za zvijezde i planete, i kako eksplodirane zvijezde oslobađaju elemente ključne za život, piše CNN.

“Razumijevanjem procesa eksplodiranja zvijezda, čitamo vlastitu priču o nastanku”, rekao je Milisavljevic. “Provest ću ostatak svoje karijere pokušavajući razumjeti što je u ovom skupu podataka.”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.