SVLADALI ŠPANJOLSKU: Nijemcima drugi naslov nakon 12 godina

epa05137689 Germany's players celebrate after winning the final of the 2016 EHF European Men's Handball Championship between Germany and Spain at the Tauron Arena in Krakow, Poland, 31 January 2016.  EPA/JENS WOLF

Rukometaši Njemačke po drugi put u povijesti osvojili su naslov europskog prvaka nakon što su u nedjeljnom finalu odigranom u Krakowu svladali Španjolsku s 24-17 (10-6).

Baš kao što je Ivan Stevanović predvodio Hrvatsku do pobjede u borbi za broncu protiv Norveške, tako je i službeno najbolji vratar EP-a Andreas Wolff svojim obranama izludio španjolske rukometaše u finalnom dvoboju. U prvih 15 minuta utakmice njemačka obrana je samo dvaput svladana, a Španjolci su mogli biti zadovoljni što su na poluvremenu zaostajali samo za četiri pogotka (6-10).

Scenarij prvog poluvremena Nijemci su reprizirali i u početnih 15 minuta drugog dijela. Njemačka je u 44. minuti otišla na sedam golova viška (16-9) i tu prednost bez poteškoća održavala do konačnih 24-17.

Najbolji strijelac finalne utakmice bio je Kai Haefner sa sedam pogodaka. Za pobjednike je četiri gola postigao Rune Dahmke, a po tri Steffen Faeth i Tobias Reichmann. Andreas Wolff zaustavio 16 od 32 udaraca Španjolaca kod kojih je najefikasniji bio Raul Entrerrios s pet golova.

Njemačka je u svom trećem finalu na europskim prvenstvima došla do svog drugog zlata. Europskim prvacima u prvi put postali 2004. u Sloveniji. Španjolci su i u svom četvrtom pokušaju ostali bez uspona na europski tron. Od Rusije su izgubili finale na domaćem tlu 1996., Šveđani su ih porazili dvije godine poslije u Italiji, a 2006. u Švicarskoj bolji od Španjolaca bili su Francuzi.