Stoch osigurao svoj drugi Kristalni globus

epa05741948 Kamil Stoch of Poland is airborne during the first round of the Men's individual competition at the HS-134 jumping hill during the Ski Jumping World Cup in Zakopane, Poland, 22 January 2017.  EPA/Grzegorz Momot POLAND OUT

Poljak Kamil Stoch osigurao je svoj drugi veliki Kristalni globus namijenjen ukupnom pobjedniku Svjetskog kupa u skijaškim skokovima, on je na nedjeljnom natjecanju na letaonici u Vikersundu zauzeo šesto mjesto, ali kako je njegov jedini konkurent Nijemac Richard Freitag bio osmi, Stochova prednost se dva natjecanja prije kraja povećala na nedostižnih 253 bodova.

Stoch je tako ponovio svoj uspjeh otprije četiri godine kada je također osvojio Svjetski kup. Te 2014. je osvojio i dva olimpijska zlata u Sočiju, dok je ove godine u Pjongačngu osvojio zlato na velikoj skakaonici i broncu u momčadskom natjecanju. Sjajni je Poljak ove sezone po drugi put u karijeri osvojio i prestižno natjecanje “Novogodišnju turneju” postavši tek drugi skakač u povijesti koji je uspio pobijediti na sve četiri skakaonice na istoj “Turneji”.

Stoch je ujedno osvojio i naslov pobjednika natjecanja “Raw Air” koje se sastojalo od svih skokova održanih u posljednjih 10 dana tijekom kojih je Svjetski kup “gostovao” u Norveškoj. Stoch je u ukupnom redoslijedu “Raw Aira” sa 2165.0 bodova, drugo i treće mjesto zauzeli su Norvežani Robert Johansson sa 2109.3 i Andreas Stjernen sa 2069.4 bodova.

U Vikersundu je prvu pobjedu u karijeri ostvario Norvežanin Robert Johansson sa 444.3 bodova, odnosno letovima od 232,0 i 246,0 metara. Drugo i treće mjesto također su zauzeli Norvežani Andreas Stjernen sa 438.9 bodova (239,0 i 235,0m) te Daniel Andre Tande sa 436.6 bodova (231,5 i 243,0m).