ŠPANJOLSKI KUP Athletic svladao Barcelonu

epa08198713 FC Barcelona's forward Leo Messi (R) kicks a free kick during the Spanish King's Cup quarters final between Athletic Bilbao and FC Barcelona at San Mames stadium in Bilbao, northern Spain, 06 February 2020.  EPA/LUIS TEJIDO

EPA/LUIS TEJIDO

Nogometaši Athletica iz Bilbaoa posljednji su polufinalisti ovosezonskog izdanja Španjolskog kupa, oni su u četvrtfinalu na svom San Mamesu svladali Barcelonu sa 1-0 (0-0).

Pogodak za veliku pobjedu postigao je Inaki Williams u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Hrvatski reprezentativni veznjak Ivan Rakitić igrao je za Barcelonu do 69. minute.

Bio je to susret dva najtrofejnija kluba u Kupu kralja, Barcelona je ovo natjecanje osvajala rekordnih 30 puta, dok je Athletic 23 puta slavio, no posljednji put još 1984. godine. U 21. stoljeću Athletic je tri puta stizao do finala, 2009., 2012. i 2015., ali je svaki put gubio upravo od Barcelone.

Ranije u četvrtak još je jedan baskijski klub izborio polufinale izbacivši drugog velikana, Real Sociedad iz San Sebastiana je sa 4-3 (1-0) kao gost svladao Real Madrid. Gosti su u prvom poluvremenu poveli preko Oedegaarda (22), da bi početkom nastavka Isak (54, 56) s dva gola u kratkom razdoblju povisio na 3-0 i činilo se kako je pitanje pobjednika odlučeno. Ipak, Marcelo (59) je vrlo brzo smanjio na 3-1, samo da bi Mikel Merino (69) vratio prednost Sociedada na tri razlike. U samoj završnici Madrižani su pogocima Rodryga (81) i Nacha (90+3) zaprijetili, ali nisu imali vremena za potpuni preokret.

Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić odigrao je drugo poluvrijeme za madridski sastav.

Real Sociedad dosada je dva puta osvajao Kup, prvi put davne 1909. godine, a drugi 1987., dok je posljednji put u finalu nastupio 1988.

Još u utorak u polufinale se plasirala Granada 2-1 pobjedom protiv lanjskog pobjednika Valencije, a u srijedu je među posljednja četiri sastava ušao i drugoligaš Mirandes 4-2 uspjehom protiv Villarreala. Niti jedan od ta dva sastava dosada nije osvajao Kup.