SP u karateu: Ivan Kvesić za broncu, Alessandra Hasani ispala u repasažu

12.11.2021., Zagreb - Hotel International. Konferencija za medije povodom odlaska seniorske karate reprezentacije na Svjetsko prvenstvo u Dubai.

Marin Tironi/PIXSELL

Ivan Kvesić vrlo uvjerljivo plasirao se u četvrtak u završni dvoboj za brončanu medalju u poluteškoj kategoriji (-84 kg) na 25. SP u karateu u Dubaiju.

Poslije poraza u 1. kolu prije dva dana, Kvesić do posljednjih trenutaka nije znao hoće li dobiti još jednu prigodu, budući da je Egipćanin Yousef Badawy na putu do finala imao još zahtjevnih mečeva. Finale je ostvario dvije sekunde prije kraja polufinalnog susreta i još uvijek aktualnog svjetskog prvaka pogurao prema repasažu za brončano odličje.

Kvesić je u repasažu bio na visini zadatka i ostvario tri uvjerljive pobjede bez izgubljenog boda. Pobijedio je Iračanina Othmana Shvana Majeeda 3-0, Brazilca Diega Silve 7-0 i natjecatelja Saudijske Arabije Faraja Al-Nashrija 4-0.

“Najzahtjevnije je bilo to što sam imao tri borbe unutar pola sata, uspio sam, dat ću sve od sebe u subotu”, istaknuo je hrvatski predstavnik u kategoriji -84 kg.

Za brončanu medalju Kvesić će se boriti protiv Francuza Jessieja Da Coste. Međusobno su se borili sedam puta, Ivan vodi 5-2, posljednja dva meča je dobio.

Alessandra Hasani bila je izvrsna na tatamiju u repasažu kategorije do 55 kg. Nakon minimalnog poraza protiv kasnije finalistice Egipćanke Ahlam Youssef 3-2, u repasažu Hasani je briljirala s nizom atraktivnih poena i velikih preokreta.

Protiv Turkinje Umar Uguy, nakon što je uvjerljivo gubila, sve je preokrenula i u završnici dobila susret 6-3. U nastavku je nadvisila Cipranku Arianne Gonzales 6-0, a ponovno krajnje neizvjesno i u posljednjem meču repasaža prije borbe za broncu. Sevinch Rahimova povela je 2-0, Hasani je vrlo brzo preokrenula kroz dvije akcije za 3-2, ali meč za broncu u Dubaiju ostala joj je neostvarena želja. Razlog je bod Uzbekistanke kojim je izjednačila na 3-3 dvadesetak sekundi prije kraja. Bio je to konačan rezultat koji je Rahimovu uputio prema susretu za brončanu medalju zbog pravila prvog osvojenog boda.

“Malo sam stala u završnici, što je protivnica iskoristila na najbolji način za nju. Na kraju sam sedma, a tako je malo nedostajalo za puno, puno više”, rekla je Hasani.

Susret za brončano odličje u borbama još u utorak su osigurali Lucija Lesjak (+68 kg) i Anđelo Kvesić (+84 kg).

Sara Malčec u natjecanju katašica osvojila je šesto mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini s 21.38 bodova  i u prvom krugu završila nastup na premijernom SP.

“S obzirom na okolnosti, napravila sam najbolje što sam u ovom trenutku mogla”, rekla je Malčec, koja je bila sudionica i ovogodišnjeg EP-a u Poreču.

Matija Relić bio je pozitivan na koronavirus prije odlaska reprezentacije u UAE, naknadnim testiranjima ostalo je tako, pa Hrvatska u muškim pojedinačnim katama ovoga puta nije imala predstavnika.

Poslijepodne početak ekipnih borbi. Muška vrsta sastaje se sa Azerbajdžanom, a ženska će se borit protiv reprezentacije Južnoafričke Republike.

Na SP koje u Dubaiju traje do nedjelje sudjeluje 983 karatista iz 105 zemalja.