SP NOGOMETAŠICA: Francuska i Norveška u osmini finala, Nigerija čeka

epa07654517 Norway's players celebrate during the FIFA Women's World Cup 2019 Group A soccer match between South Korea and Norway in Reims, France, 17 June 2019.  EPA/TOLGA BOZOGLU

EPA/TOLGA BOZOGLU

Pobjedom Francuske nad Nigerijom od 1-0 (0-0) u Rennesu i trijumfom Norveške 2-1 (1-0) protiv Južne Koreje u Reimsu, završeno je natjecanje na Svjetskom prvenstvu nogometašica u skupini A iz koje su svoje mjesto u osmini finala osigurale domaća i norveška reprezentacija, dok će Nigerijke čekati ishode utakmica 3. kola u preostale četiri skupine.

Francuskinje su do pobjedničkog pogotka stigle iz kaznenog udarca koji je realizirala Wendie Renard u 78. minuti, ali tek iz drugog pokušaja, nakon što je prvi put promašila, ali je sutkinja vidjela nedopušteno pomicanje nigerijske vratarke pa je udarac ponovljen. Renard je bila precizna.

Kazneni udarci donijeli su pobjedu i Norvežankama nad Južnom Korejom. Caroline Hansen je prvi realizirala u 4. minuti, što je najbrže realizirani kazneni udarac u povijesti svjetskih prvenstava za nogometašice. U 49. minuti izvođačica je bila Isabell Herlovsen, a na njezinu sreću južnokorejska vratarka je loptu odbila, ali samo u mrežu.

Jedini pogodak iz igre u posljednjem kolu skupine A postigla je Min-Ji Yeo u 78. minuti i postala jedina južnokorejska nogometašica koja se može pohvaliti da je zatresla mrežu na ovom SP-u. No, valja istaknuti i odličnu asistenciju petom Geum-Min Lee.

Francuska je s maksimalnih devet bodova osvojila prvo mjesto i u osmini finala će igrati protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine C, D ili E. Meč je na rasporedu 23. lipnja (21 sat) u Le Havreu.

Drugoplasirana Norveška je osvojila šest bodova, a u osmini finala 22. lipnja (21 sat) u Nici čeka drugoplasiranu ekipu iz skupine C (Italija, Brazil ili Australija). Nigerijke su s tri boda treće i čekaju rasplet u skupinama C, D, E i F da vide hoće li se naći među četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije koje će igrati u osmini finala.

U ponedjeljak su odigrane i utakmice posljednjeg kola u skupini B. U Montpellieru je Njemačka slavila sa 4-0 protiv Južnoafričke Republike golovima Melanie Leupolz (14), Sare Dabritz (29), Alexandre Popp (40) i Line Magull (58).

U Le Havreu nije bilo pogodaka, a dvoboj je prošao u potpunoj nadmoći Španjolki koje su uputile ukupno 24 udarca od kojih je devet išlo u okvir vrata, dok su Kineskinje imale svega jedan pokušaj, no i taj je bio blokiran.

Njemačka je sa devet bodova osvojila prvo mjesto i u osmini finala će igrati protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine A, C ili D. Ta će utakmica biti odigrana 22. lipnja (17.30 sati) u Grenobleu.

Španjolska i Kina su završile natjecanje sa četiri boda, ali su Španjolke zbog bolje gol-razlike osvojile drugo mjesto pa će u osmini finala, 24. lipnja (18 sati) u Reimsu, igrati protiv prvoplasirane reprezentacije iz skupine F, a to će najvjerojatnije biti SAD.

Kao trećeplasirana reprezentacija iz skupine B Kineskinje za suparnika mogu dobiti ili najbolju reprezentaciju iz skupine D (Engleska ili Japan) ili prvu iz skupine C (Italija, Brazil ili Australija).

U utorak su na rasporedu utakmice posljednjeg kola u skupini C: Italija – Brazil i Jamajka – Australija. Obje utakmice su na programu od 21 sat. Vodeća Italija ima šest bodova, Brazil i Australija po 3, a Jamajka je bez bodova.