SP atletika: Barshim obranio naslov na domaćem terenu

epa

Katarski skakač u vis Mutaz Essa Barshim obranom naslova svjetskog prvaka osvojenog prije dvije godine u Londonu razgalio je domaće navijače koji su osmog dana Svjetskog atletskog prvenstva konačno napunili stadion Khalifa, a dodatno su nagrađeni i svjetskim rekordom američke preponašice Dalilah Muhammad na 400 m (52.16 sekundi).

Barshim je za zlato u Dohi preskočio 2,37 metara iz prvog pokušaja, nakon što su mu tri trebala kako bi svladao 2,33 m. Najveće suparnike imao je u dvojici Rusa, Mihailu Akimenku i Ilji Ivanjuku, koji su preskočili 2,35 m i postavili nove osobne rekorde. No, samo je Barshim preletio letvicu na 2,37 i osvojio svoju treću medalju ukupno, a drugo zlato na svjetskim prvenstvima.

Nevjerojatno uzbudljiva utrka i borba za naslov svjetskog prvaka viđena je u utrci na 3000 metara sa zaprekama. Kenijac Conseslus Kipruto je za samo jednu stotinku nadmašio Etiopljanina Lamechu Girmu i obranio naslov iz Londona.

Bahamac Steven Gardiner prvi je put osvojio naslov svjetskog prvaka na 400 metara. Jedini se spustio ispod granice od 44 sekunde (43.48) i istrčao najbolji rezultat u karijeri. Kolumbijac Anthony Jose Zambrano je za srebro postavio novi rekord Južne Amerike (44.15) nadmašivši brončanog Amerikanca Freda Kerleyja za dvije stotinke (44.17).