Šokantno smanjenje proizvodnje nafte OPEC+ ugrozilo obuzdavanje inflacije u Europi

Autor:

A-P, Unsplash

Šokantno smanjenje proizvodnje nafte od strane OPEC+ grupe ugrozilo je  napore središnjih banaka da ukrote inflaciju baš u trenutku kada je pritisak na troškove života u Europi počeo popuštati.

Nedjeljna objava kartela za proizvodnju nafte o smanjenju od preko 1 milijun barela dnevno, što je do ponedjeljka ujutro dovelo do povećanja cijene za čak 8 posto, potaknula je strahove od posrednog učinka na gospodarstvo u cjelini. Dolazi u trenutku kada je inflacija tek počela usporavati nakon što je dosegla rekordne stope u eurozoni od ljeta.

Trebat će oko dva mjeseca da odluka OPEC+ počne utjecati na realnu ekonomiju, rekao je Jorge León, viši potpredsjednik Rystad Energyja, tvrtke za tržišna obavještavanja. To će “najvjerojatnije” povećati inflaciju.

“To je problem za Europu, jer su cijene nafte vrlo relevantne za ukupnu inflaciju u Europi” kao uvozniku nafte, rekao je. Budući ugovori za benzin već se prodaju po višim cijenama.

To će izvršiti pritisak na Europsku središnju banku da nastavi stezati ponudu novca podizanjem kamatnih stopa, a to bi zauzvrat moglo imati posljedice na rast u eurozoni.

“Ono što me brine je utjecaj koji bi to moglo imati, prije svega, na inflaciju, a time i na stavove središnjih banaka,   i  perspektive gospodarskog rasta za ovu i za sljedeću godinu”, rekao je León. .

Dramatičan rez

Godišnja inflacija u eurozoni pala je na 6,9 posto u ožujku s 8,5 posto u veljači, nakon što je u listopadu dosegla rekordnih 10,6 posto. U nastojanju da je vrati na cilj od 2 posto, ECB je nastavila povećavati kamatne stope s -0,5 posto prošlog ljeta na 3 posto u ožujku, što je njegov najbrži ciklus pooštravanja.

“Dramatično smanjenje proizvodnje nafte samo će pridonijeti pritisku globalne inflacije”, rekao je Nigel Green, izvršni direktor deVere Groupa, neovisnog financijskog savjetnika. “Postoji stvarna zabrinutost da će iznenadna odluka koju je Saudijska Arabija objavila za OPEC+ potaknuti središnje banke da duže održavaju više kamatne stope zbog inflacijskog utjecaja, što će spriječiti gospodarski rast.”

Potez OPEC+, koji uključuje Rusiju i Saudijsku Arabiju, doveo je do skoka cijena s nešto ispod 80 dolara po barelu sirove nafte pri zatvaranju tržišta u petak na više od 85 dolara u jednom trenutku u ponedjeljak, prije nego što su lagano pale. Analitičari su odmah povisili svoja očekivanja za buduće cijene nafte, a Goldman Sachs predviđa da će nafta do kraja godine dosegnuti 95 dolara po barelu.

Zabrinutost ostaje

Bilo je to drugo smanjenje proizvodnje koje je OPEC+ najavio u manje od godinu dana, nakon što je prošle jeseni smanjio proizvodnju za 2 milijuna barela dnevno, odluka koju je SAD oštro kritizirao.

Taj potez analitičari vide kao namjeran pokušaj najvećih zemalja skupine da povise cijenu nafte. Prošle godine se kretala oko 100 dolara po barelu.

Zemlje koje nisu članice OPEC-a, uključujući SAD i one iz EU-a, mogu malo učiniti da se suprotstave učinku, s obzirom na povijesno niske razine rezervi sirove nafte. Američke strateške rezerve nafte, koje Washington može odlučiti osloboditi kako bi se suzbio dio krize u opskrbi, na najnižoj su razini od 1984, piše POLITICO.

“Trebat će neko vrijeme da se vidi koliko će to točno utjecati na globalne cijene jer zabrinutost oko potražnje ostaje prisutna, ali ovo je još jedan potencijalni faktor koji vrši pritisak na inflaciju”, napisali su analitičari Deutsche Bank u bilješci.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.