Slovenija: Vječiti rivali ispali iz kupa, Aluminij se još uvijek drži na vrhu

13.09.2019., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 08. kolo, GNK Dinamo - NK Istra 1961. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Aluminij iz Kidričeva nastavlja s odličnim igrama te je nakon deset kola, zajedno s Olimpijom, još uvijek na vrhu ljestvice prve slovenske nogometne lige. ‘Šumari’ su svoju bajku nastavili i ovog vikenda s izuzetno lakom pobjedom protiv Tabora iz Sežane.

Utakmica je bila riješena u 120 sekundi oko 20. minute u kojih si je Tabor zabio autogol, a odmah zatim i ostao bez vratara koji je pocrvenio. Drugi zgoditak domaćina slijedi ubrzo i nakon toga su igrači pod vodstvom Slobodana Grubora maksimalno kontrolirali utakmicu te pred sam kraj uz malo sreće upisali i pogodak za 3:0.

Gledajući raspored Kidričana, nije nemoguće da bi derbi s Olimpijom 26. 10. mogli dočekati kao vodeća momčad prvenstva.

Na dugi uspon prema vrhu konačno su krenuli i Domžalčani. Povoljno mjesto za skupljanje tri boda je ove sezone Stadion ob jezeru u Velenju gdje domaća ekipa i s novim glavnim trenerom Nikolom Jarošom ne nalazi izlaz iz krize. Šokantnoj pobjedi protiv Olimpije u kupu, slijedio je domaći poraz s 3:2, od čega je dva gola postigao Dominik Radić u zadnjih nekoliko minuta. Hrvatski stručnjak upozorio je na dvije individualne greške u prvom poluvremenu koje su njegove ekipu koštale bodova i pritom dodao da će takvom igrom teško izboriti opstanak. ‘Knapi’ su trenutno na samom dnu lige kao jedina momčad koja još nije upisala pobjedu.

Derbi kola igrao se ovaj vikend u Murskoj Soboti gdje su se sreli domaća Mura i Celje. Duel ekipa, koje oboje imaju europske ambicije, ostat će zapamćen po greški suca u 86. minuti kad je neisparavno dosudio da je prekršaj bio napravljen u šesnaestercu. Poklon je iz penala iskoristio Amadej Maroša i time odveo Muru na treće mjesto u ligi.

Mura je osvojila 19 bodova u 10 utakmica, a samo jednu manje ima Maribor za kojega se čini da će se prije ili kasnije uključiti u borbu za vrh. Maribor je, baš kao i Olimpija, u kupu ispao protiv nefavoriziranog protivnika, samo što je to u slučaju ljubičastih bio drugoligaš iz Kopra. Sjećanje na europsku kampanju već je izblijedilo pa tako trener Darko Milanič mora početi serijski pobjeđivati kako bi zadržao posao kod aktualnih prvaka. Triglav je usprkos defenzivnoj igri čak stigao do izjednačenja na 1:1 prije nego što su Mariborčani stavili sve na svoje mjesto za konačnih 1:3. Nakon poraza Triglav je raskinuo suradnju s trenerom Dejanom Dončićem, te je pred sljedeću ligašku obvezu u potrazi za novim imenom.

Ljubljana je pak već ovaj vikend na Stožicama mogla gledati gradski ‘derbi’. Odaziv gledatelja na tu utakmicu jasno daje odgovor na pitanje što ljudi misle o nazivanju obračuna Olimpije i Brava derbijem. Odgovor na pitanje koja je bolja momčad na terenu dao je Endri Çekiçi već u trećoj minuti s odličnim zgoditkom. Do poluvremena sve je bilo riješeno nakon zgoditaka Ante Vukušića te Stefana Savića.

Raspored 11. kola Prve lige Telekom Slovenije:
25. rujna: Bravo – Mura (15:45), Domžale – Olimpija (18:00), Maribor – Rudar (20:15)
26. rujna: Triglav – Aluminij Kidričevo (16:00), Celje – Tabor Sežana (18:00)