Slovenija prvi put u povijesti pobijedila Hrvatsku

24.03.2021., Ljubljana, Slovenija - Slovenija i Hrvatska u kvalifikacijskoj utakmici za FIFA svjetsko nogometno prvenstvu u Kataru. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

Slovenija je u desetom međusobnom susretu prvi put u povijesti slavila protiv Hrvatske. Izabranici Matjaža Keka su u 1. kolu skupine H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru u Stožicama svladali Vatrene rezultatom 1:0 (1:0). Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Sandi Lovrić.

Domaćini su s ova tri boda odlično ušli u kvalifikacije za svjetsku smotru, ali su i povećali svoj niz bez poraza na devet uzastopnih susreta. Posljednji poraz su doživjeli u studenom 2019. godine protiv Poljske.

Hrvatska pak za pobjedu ne zna već pet utakmica u nizu, a porazna je i činjenica da izabranici Zlatka Dalića u posljednjih 12 dvoboja nisu uspjeli sačuvati svoju mrežu netaknutom.

U nastavku kvalifikacija Hrvatska će već u subotu u Rijeci dočekati Cipar dok će Slovenija na noge Rusiji.

Večerašnjom utakmicom kapetan Vatrenih Luka Modrić došao je do 134. nastupa u nacionalnom dresu čime se na vječnoj ljestvici izjednačio s dosadašnjim liderom Darijom Srnom. Susret je bio poseban i za Šimu Vrsaljka koji je nakon 28 mjeseci zbog mnogobrojnih problema s ozljedama ponovno odigrao utakmicu za reprezentaciju.

Prvi udarac na utakmici uputila je Hrvatska. Modrić je u 6. minuti ubačajem iz kornera na prvoj stativi pronašao Vidu, no njegov udarac odlazi preko gola Slovenije. Samo minutu kasnije Vlašić je dobrim dodavanjem na rubu šesnaesterca pronašao Kramarića koji je uputio udarac, ali lopta prolazi malo pokraj vratnice.

Vlašić se u 10. minuti prodorom izborio za udarac s pet metara iskosa, a Oblak je uz pomoć suprotne stative uspio sačuvati svoju mrežu netaknutom. Bila je to velika prilika za Vatrene da u uvodnom dijelu susreta steknu prednost.

Slovenija do vodstva dolazi u prvom ozbiljnijem napadu kojeg su kreirali u 15. minuti kada Lovrić na vrhu šesnaesterca prihvaća odbijenu loptu te odmah puca prema golu Livakovića, lopta se na putu prema vratima odbija od Brozovića i uz stativu završava u mreži Hrvatske. Momčad Matjaža Keka je tako sretno i spretno stekla vrijednu prednost.

Domaćini su u 21. minuti odigrali brzu kontru koja je rezultirala kornerom nakon što je Bohar pokušao uposliti Šporara. Nakon ubačaja iz kuta u prilici se na pet metara našao Bijol čiji udarac uz pomoć bloka Vide brani Livaković.

Modrić je u 28. minuti dobro ubacio iz slobodnog udarca s tridesetak metara iskosa, ali Vida i Lovren nisu uspjeli skrenuti loptu prema vratima domaćih. Pet minuta kasnije nakon udarca iz kuta pucao je Lovren, no nije bilo opasnosti po gol Oblaka.

U 37. minuti Barišić i Kramarić su odigrali dupli pas koji je rezultirao udarcem potonjeg s desetak metara. Napadač Vatrenih je tom prilikom loše zahvatio loptu tako da u obećavajućoj situaciji nije uspio ozbiljnije zaprijetiti slovenskoj obrani.

Na suprotnoj strani travnjaka se u 43. minuti nakon kontre u šansi našao Iličić koji se odlučio za udarac s dvadesetak metara iskosa, a lopta je prohujala pokraj okvira gola.

Prva minuta sudačke nadoknade prvog dijela ponudila je ubačaj Modrića iz slobodnog udarca sa 17 metara iskosa koji je pronašao Vidu na vrhu peterca, ali njegov udarac glavom s lakoćom hvata Oblak.

Izbornik Dalić se na početku drugog poluvremena odlučio osvježiti sastav s Mislavom Oršićem dok je u svlačionici ostao Borna Barišić.

Prvih pet minuta drugog dijela pripalo je Vatrenim koji su pritisnuli domaćine, ali nisu uspjeli kreirati udarac prema golu Oblaka. U 51. minuti pak Kurtić se oslobodio Modrića, a potom je na drugoj stativi tražio Šporara za kojeg je ubačaj bio malo previsok. Lopta se naposljetku odbija od Perišića i završava u korneru iz kojeg Slovenija nije uspjela zaprijetiti.

Oršić je u 54. minuti okušao svoj udarac s dvadesetak metara, ali Oblak sigurno brani prizemni pokušaj koji je išao po sredini gola. Deset minuta kasnije Perišić je probio po lijevoj strani te je uputio oštar ubačaj u peterac tražeći Kramarića, no Oblak odbija loptu.

Nakon nešto više od sat vremena igre Dalić se odlučio za novu promjenu kada je s travnjaka povukao Kramarića, a priliku je dobio Josip Brekalo. Kek je istovremeno Bohara zamijenio s Črnigojem.

Perišić je u 67. minuti pokušao ubačajem uposliti Vrsaljka koji se iz drugog plana ubacio u šesnaesterac, ali Balkovec je bio priseban te je ispred njega došao do lopte.

Od 69. minute u igri se našao i Ante Budimir dok je igru napustio Vlašić, a u redovima domaćih susret je završio za Bijola i Šporara umjesto kojih su ušli Vetrih i Kramer. Samo minutu kasnije Modrić je dijagonalnom loptom uposlio Perišića koji je na pet metara pokušao dodati za Budimira, no Mevlja otklanja opasnost pred golom Oblaka.

U 78. minuti Kramer je oduzeo loptu Brozoviću i potom je snažno pucao s dvadesetak metara, no Livaković brani njegov pokušaj. Posljednjih desetak minuta priliku je dobio i Pašalić koji je u 83. minuti zamijenio Kovačića.

Mevlja je na isteku iste minute odličnom reakcijom oduzeo loptu Oršiću koji je kombinirao s Budimirom i kojem je malo nedostajalo da sam izbije pred Oblaka. Minutu kasnije udarac je okušao i Perišić koji je pucao s desetak metara iskosa za novu sigurnu intervenciju slovenskog vratara.

Kek je u 87. minuti u igru ubacio i Skubića te Bajrića dok su iz igre izašli strijelac Lovrić te Iličić. Dvije minute kasnije Kramer je mogao povisiti prednost domaćih, no iz dobre pozicije ne pogađa okvir gola.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Budimir je tražio kazneni udarac smatrajući da je Blažič rukom blokirao njegov udarac glavom, no sudac Lahoz opravdano se nije oglasio obzirom da je stopera Slovenije lopta pogodila u leđa. Pašalić je pak u 93. minuti snažno pucao iz šesnaesterca nakon dodavanja Oršića, no lopta završava u bloku. U istoj minuti je sa 17 metara pucao i Oršić, ali lopta prolazi pokraj stative. Bila je to posljednja prilika Vatrenima da dođu do boda.