SLOVENIJA: Nakon izjave o političkom uplitanju u rad policije pomoćniku direktora krim-policije prijeti smjena

Autor:

11.11.2015., Harmica -  Na GP Harmica izbio je spor oko bodljikave zice za koju hrvatska policija tvrdi da je postavljena na hrvatskom teritoriju. Nacelnik PU Zagrebacke Goran Burusic i predstavnici slovenske policije dogovorili su se da ce problem biti rijesavan na visim instancama.
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Političke čistke Janšine krajnje desne  vlade u policiji i drugim nezavisnim institucijama u Sloveniji nastavljaju se punom snagom kao u autoritarnom jednopartijskom režimu. Nakon što je ministar unutrašnjih poslova Aleš Hojs, jedan od najbliskih ljudi od povjerenja premijera Janeza Janše, koji je već dao javno “neopozivu” ostavku i usprkos tome ostao na položaju, naložio provjeru već ranije završenih kriminalističkih istraga koje nisu završile u skladu s interesima Janšine Slovenske demokratske stranke, reagirali su brojni stručnjaci tvrdeći da je to protuzakonito i nešto što se još nije dogodilo u slovenskoj policiji posljednjih 30 godina.

Reagirao je i predsjednik Udruženja kriminalista Slovenije Slavko Koroš, koji je istovremeno pomoćnik direktora kriminalističke policije. U ime udruženja upozorio je da davanje Smjernica i obaveznih uputa ministra unutrašnjih poslova nije dobro i valjano za policijske postupke u kojima je prema Zakonu o kaznenom postupku usmjeravanje preuzeo državni tužitelj. Prema njegovoj izjavi Nacionalni istražni ured -NPU (slovenski PNUSKOK) specijalizirana je jedinica za otkrivanje i preispitavanje nejtežih oblika kriminala, gdje sve istrage usmjerava državni tužitelj.

“Može nas brinuti opasnost ili dvojba, dolazi li vrijeme kad će i političari usmjeravati prethodni kazneni postupak”, dodatno je u ponedjeljak izjavio za televiziju POP TV.

Reakcija je usljedila odmah ujutro. Više slovenskih medija objavilo je da je već razriješen s položaja pomoćnika direktora kriminalističke službe. Kasnije je reagirala policija s objašnjenjem da će danas, u srijedu,  imati sastanak sa svojim nadređenim oko razrješenja. Ministar Hojs izjavio je jučer da se ne miješa u kadrovske stvari, ali da je moguće da Koroš izgubi posao zbog reorganizacije u kriminalistički policiji jer “je očito da novo vodstvo policije želi učinkovitije i kompetentne osobe.”

Na Smjernice i obavezne upute, koje zapravo u Sloveniji stvaraju političku policiju, reagirao je i Policijski sindikat Slovenije. Poslije detajlne analize pripremio je pravno mišljenje prema kojem su Smjernice i obavezne upute pravno nedopustive i da se policajci zbog postupanja po tim smjernicama  i uputama  mogu naći u civilnom ili kaznenom postupku. Zbog toga su predložili svim članovima neka djeluju prema Članku 94. Zakona o javnim službenicima koji, između ostalog, određuje da javni službenik može odbiti izvršenje odredbe ili upute, ako bi to bilo protupravno. Dodatno, prema Zakonu, javni službenik mora odbiti izvršenje odredbe ili upute, ako bi to značilo kazneno djelo.

S dolaskom krajnje desne vlade Janeza Janše na vlast u ožujku 2020. u slovenskoj policiji uz političke čistke provedeno je toliko kadrovskih promjena na vrhu kao nikad u povijesti.

Već na prvoj sjednici Vlade Janša je smijenio tadašnju direktoricu Tatjanu Bobnar sa policajcem srednjog ranga Antonom Travnerom kao vršiteljem dužnosti. Tjedan dana kasnije Travner je smijenio direktore temeljne i kriminalističke policije, a novi direktori, jednako kao Travner, bili su ranije umiješani u više afera ili imali disciplinske postupke. Sljedila je smjena na vrhu Nacionalnog istražnog ureda gdje je uglednog nekadašnjeg direktora Ureda za sprječavanje pranja novca Darka Muženiča kao vršitelj dužnosti smijenio Igor Lamberger, bivši član Povjerenstva za sprječavanje korupcije.

Poslije policijske pretrage kuće potpredsjednika Vlade i predsjednika Stranke modernog centra Zdravka Počivalšeka i njegovog uhićenja zbog sumnje u veliku korupciju pri nabavi zaštitne medicinske opreme u lipnju 2020., “neopozivu” ostavku je dao ministar unutarnjih poslova Hojs, koji je kasnije ostao na položaju. Ali, direktor policije Anton Travner se sa  svojom ostavkom upisao u povijest kao direktor policije s najkraćim mandatom na vrhu policije. Puni petogodišnji mandat je dobio samo četnaest dana prije, ali očito, više je slušao političke naredbe Janšine vlade nego služio zakonu i građanima Slovenije. Nedugo zatim kao vršitelj dužnosti zamijenio ga je Andrej Jurič, koji je prije bio čak na nižem položaju u policijskoj hijerarhiji od Travnera.

U elitnom Nacionalnom istražnom uredu krajem srpnja dodatno su smijenili vršitelja dužnosti Lambergera zbog toga što je javno podržao profesionalni i zakoniti rad kriminalista. Zamijenio ga je Uroš Lepoša. Sve te promjene na vodećim mjestima u slovenskoj policiji dogodile su se u samo četiri mjeseca.

Usprkos tome što se na natečaj za direktora NPU sada prijavilo dvoje kandidata, jedan sudac je povukao prijavu zbog političkog uplitanja, najviše šansi  ima nekadašnja kriminalistica Petra Grah Lazar, koja je prije više godina napustila policiju i kasnije navodno surađivala s Janšinim kolegom zatvorenikom iz 2014., poznatim kao ‘doktorom poreznih utaja’ Rokom Snežičem, koji djeluje u Banja Luci. Prema slovenskim medijima osobno se sastala sa premijerom Janšom u vezi s tom funkcijom.

Posljednje razrješenje pomoćnika direktora kriminalističke policije samo dan nakon njegove kritičke izjave,  pokazuje da slovenska policija postaje politička policija, koja će prikrivati kaznena djela onih koji su blizu Janšine stranke i progoniti kritičare Vlade i vladajuće Janšine stranke, kao u svim sličnim autoritarnim režimima.

Još je ozbiljnije  što će organizirane kriminalne skupine i narko karteli mnogo lakše djelovati u svojim kriminalnim poslovima  jer strane policije neće više vjerovati slovenskoj policiji i dijeliti osjetljive povjerljive podatke o međunarodnim istragama. Vjerojatno nije ostalo nezapamćeno da je državni tajnik  Ministarstva unutrašnjih poslova Franc Breznik u travnju odstupio nakon što ga je pijanog u automobilu zaustavila prometna policija. Ali, važnije od toga je što se tom prilikom državni tajnik pijan vraćao s sastanka u tvrtki od koje je navodno tražio donacije i koja je u međunarodnoj policijskoj istrazi zbog navodnog krijumčarenja kokaina. Inače, u skladištu te tvrtke u siječnju ove  godine policijski specijalci su obavili pretragu u punoj bojnoj spremi i s oklopnim vozilom.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.