Slaven Bilić s West Bromwich Albionom izborio promociju u Premier ligu

09.10.2013., Split - Slaven Bilic, trener Besiktasa, po dolasku u Split odrzao je konferenciju za novinare u hotelu Radisson Blu Resort. Sutra ce nogometasi uglednog turskog kluba Besiktas odmjeriti snage s Hajdukom u prijateljskoj utakmici.

Ivana Ivanovic/PIXSELL

Bivši hrvatski izbornik Slaven Bilić ostvario je veliki uspjeh. S drugoligašem West Bromwich Albionom izborio je promociju u Premier ligu osvojivši drugo mjesto na ljestvici. Pravu dramu ponudilo je posljednje ovosezonsko kolo Championshipa u kojem su se tri momčadi borile za izravnu promociju u najviši rang engleskog nogometa.

Biliću je naposljetku bio dovoljan remi s QPR-om (2:2) obzirom da je Brentford poražen od Barnsleyja (1:2), a Fulham je remizirao kod Wigana (1:1). WBA se tako nakon dvije sezone vratio u Premier ligu.

U dinamičnom dvoboju do vodstva je prvo stigao, večeras rezultatom neopterećeni, QPR za kojeg je u 34. minuti pogodio Manning. Izabranici Slavena Bilić u igru se vraćaju u 44. minuti kada je nakon lijepe akcije poentirao Diangana. Na startu drugog poluvremena Diangana je uposlio Robinsona kojem nije bilo teško zatresti mrežu gostiju. QPR je do novog gola došao u 61. minuti kada je odlično pogodio Eze. Usprkos pritisku domaćina do konca susreta rezultat se nije mijenjao, no i remi je naposljetku bio dovoljan za veliko slavlje na The Hawthorns.

Osim WBA promociju je izborio i prvak Leeds kojeg vodi Marcelo Bielsa, a posljednjeg putnika u Premier ligu nakon doigravanja dati će Brentford, Fulham, Cardiff ili Swansea dok su iz lige ispali Charlton, Hull i Wigan kojem je presudila kazna od -12 bodova zbog proglašenja bankrota.

Bilić je veći dio sezone bio na mjestu koje vodi u viši rang natjecanja, a na koncu se sezonu završio s omjerom od 22 pobjede, 17 remija i 7 poraza što je najmanje od svih klubova, a gol razlika je bila 77:45. Osim Bilića veliki doprinos ovom uspjehu su dali i njegovi pomoćnici Danilo Butorović i Dean Računica, kao i Filip Krovinović koji je bio na posudbi iz Benfice.

Za 51-godišnjeg stručnjaka koji s WBA-om ima ugovor do ljeta 2021. godine ovo će biti drugi klub kojeg će voditi u Premier ligi obzirom da je od lipnja 2015. do studenog 2017. trenirao West Ham. Osim toga radio je u Al-Ittihadu iz Saudijske Arabije gdje je nakon samo pet mjeseci rada u veljači 2019. godine dobio otkaz da bi potom u srpnju preuzeo WBA. Prethodno je radio i u Besiktasu, Lokomotiv Moskvi i Hajduku te je bio izbornik seniorske i U21 reprezentacije Hrvatske.